Προς το περιεχόμενο

Διαστάσεις monitors (και γούφερ) με διαστάσεις δωματίου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Είμαι έτοιμος να αγοράσω τα Event Alp5 με 5,25 inch woofer(28x19x23) η τα Alesis M1 Active MKII 6,25 inch woofer (38x22x23).

  Τα άκουσα και μου άρεσαν και τα δύο (σε διαφορετικούς χωρους) αλλά τι γίνεται στον χώρο μου; Tο δωμάτιο είναι κλασσικό γραφείο με βιβλιοθηκες και διαστάσεις 3χ4 μέτρα(σκάρτα) . Πιστεύετε ότι τα Event είναι μικρά για τον χώρο (ο οποίος είναι μάλλον χρωματισμένος)  ιδιαίτερα αν τοποθετηθούν στην μέση του δωματίου και μακριά από τοίχους; Εχω την αίσθηση ότι τα Alesis είναι λίγο μεγαλούτσικα καθώς είναι και 10 πόντους ψηλότερα ...

  Υπάρχει κάποια συμβουλή σχετική με το μέγεθος του δωματίου και το μεγεθος των monitors;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά είμαι της άποψης ότι καλύτερα τα μεγαλύτερα και δεν έχει να κάνει με τον χώρο αλλά με τα μπάσα που μπορούν να αποδώσουν πιο εύκολα. Απλή λογική επίσης όπως το ότι ειναι καλύτερο να έχεις τεσσάρι μην τυχών και κάποια στιγμή αποφασίσεις να γίνεις υπέρ του γάμου και των παιδιών παρά να έχεις γκαρσονιέρα επειδή προς το παρόν έχεις μόνο το playstation.  :o ;D

 

http://www.studio-central.com/studio_monitors.htm

 

Πάντως πέρα απο την πλάκα επειδή η διαφορά είναι μικρή εγώ προτείνω τα μεγαλύτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές τα μεγαλύτερα ηχεία σε έναν χώρο πιθανώς ακατάλληλο (σαν το γραφείο που περιέγραψα)  εχουν πρόβλημα καθώς μπλέκονται με την κακή ακουστική του χώρου . Ετσι ένα μικρότερο ηχείο αποδίδει καλύτερα ειδικά στις χαμηλές. Εξάλλου ο χώρος θα είναι αυτός ο ίδιος για χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από αυτά, παίζει ρόλο και το ίδιο το ηχείο και η κατασκευή του. Έτσι μην απορήσει κανείς αν κάποιο 6ιντσο, καταφέρει και βγάλει πιστότερα μπάσα, από άλλο 8ιντσο. Πχ κάποια genelec τα σκάσανε σε κάποια behringher παρόλο που τα πρώτα ήταν 5ιντσα και τα δεύτερα 8ιντσα. Και μιλάω πάντα για ισορροπημένο ήχο, όχι απλά τα βάζω και μπουκώνουν στη μέση, καταστρέφοντας το τι θα ακούσω!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Βασικα πιστευω οτι οταν μιλαμε για μονιτορς τοτε παιζει τον μεγαλυτερο ρολο το ιδιο το δωματιο και αμα βαλεις μεγαλα ηχεια(σχετικα καλυτερη αποκριση στα χαμηλα)θα εχεις πιθανοτατα προβλημα με τα μπασα μιας και τεινουν να δημιουργουν ''στασιμα κυματα''.

 

Με λιγα λογια θα ακους μια βαβουρα.

Δεν μπορεις να κανεις τιποτα με τον χωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου