Προς το περιεχόμενο

korg tr roland juno G ή juno D για δεύτερο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελώ τη βοηθεία σας,να μου πείτε αν το korg tr το roland juno G ή το juno D είναι καλύτερο για λαικό πρόγραμμα σαν δεύτερο όργανο.Το Juno D υποστηρίζει του ήχους του juno g; με το που το πάρεις,(το D) θα μπορέσεις να βρεις ήχους να κάνεις τη δουλειά σου;Έχουν μεγάλες διαφορές τα δύο roland;Έχει θύρα usb ή"ότι πληρώνεις παίρνεις".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μεταξύ των δύο JUNO.

 

1. Μην σε μπερδεύει η λέξη JUNO. Καμμία σχέση μεταξύ τους.

 

2. Το Juno-G έχει USB, παίρνει RAM για δείγματα, κάνει sampling, παίρνει εξωτερική κάρτα για φόρτωμα δειγμάτων, εσωτερική κάρτα (από μιά σειρά πάνω από 10 κάρτες) με δείγματα και patches. Αυτά εκτός του ότι έχει και πολύ καλά εσωτερικά δείγματα. Είναι κάτι παραπάνω από ένα μικρό Fantom-X6.

 

3. Το Juno-D, είναι μιά light έκδοση η οποία είναι κλειστού τύπου ως προς τα δείγματα και τις επεκτάσεις. Μοιάζει πιό πολύ στην προηγούμενη σειρά RS-50 κλπ. Αρκετά καλοί ήχοι αλλά ότι φτειάξεις με τα εσωτερικά δείγματα και τέλος.

 

Καλό όμως είναι να ακούσεις και τα δύο όργανα για να έχεις μιά εντελώς δική σου άποψη, μιάς και τα αυτιά είναι δικά σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apo ixous mporo na vro efkola gia to juno G laikous i na na pao gia to korg  tr pou mporo na vro pio efkola.Apo roland den ksero ke pola pragmata ine pio efkola apo ta korg ston xirismo ke se parakalo na mou pis apo pliktra ke ixous pio apo ta dio efxaristo gia tin voithia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κατ'αρχήν σε ποιά πόλη βρίσκεσαι ?

Σε παρακαλώ μην γράφεις γκρίκλισς. Μπλιάχ...

 

Για το Juno-G θα κοιτάξεις να ακούσεις αυτό με το "λαϊκό πακέτο ήχων".

Έτσι θα το ζητήσεις.

 

Για το αν είναι εύκολο στο χειρισμό, τι να σου πω... αυτό εσύ θα μας πείς... αφού διαφέρει από άτομο σε άτομο. Εξαρτάται τι εμπειρία έχεις με τα μηχανήματα και τι ζητάς.

 

Για τα korg όπως σου είπα, δεν έχω - δεν ξέρω. Το μόνο που ακούω είναι ότι υπάρχει πολύ υλικό. Τώρα τι υλικό είναι αυτό, δεν το έχω ακούσει, οπότε... και πάλι δεν ξέρω.

 

Γνώμη μου άκουσέ τα και δοκίμασε τα κλαβιέ και των δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν είσαι από Θεσσαλονίκη θα πας μια βόλτα από το Στόλλα βρίσκεται στο λιμάνι περιοχή fix κατάλαβες πιστεύω, στο δρόμο για Κατερίνη .

Είχα αγοράσει από εκεί κάποτε το gr-5 και είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση του εν λόγω καταστήματος

Και ιδιαίτερα δεν ξέρω αν είναι ακόμα εκεί από ένα παιδί που δούλευε εκεί τον Νίκο .

Αν είναι εκεί ακόμα να απευθυνθείς σε αυτόν είναι πολύ εξυπηρετικός.

Πιστεύω με μια βόλτα από εκεί θα δεις πολλά πράγματα.

Υ.Σ  δεν κάνω διαφήμιση  έχω korg τώρα και επειδή είμαι και ερασιτέχνης όλα μου φαίνονται ίδια. ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το juno-g είναι φοβερό γι'αυτά που προσφέρει! Κι εγώ πριν λίγο καιρό το αγόρασα και το βρήκα πολύ εύκολο στη χρήση του κι εντυπωσιακό γι'αυτά που προσφέρει σε αυτή τη τιμή! Μόνο που για λαϊκό πρόγραμμα δε ξέρω αν θα σου κάνει... το juno-d όπως είπε κι ο κ. Μ. Χναράκης δεν έχει καμιά σχέση με το juno g. Είναι πιο παλιό με πολύ λίγες δυνατότητες και δε 8α μπορείς να βάζεις ήχους από αλλού.

 

Σχετικά με το κλαβιέ, μου φαίνεται ότι κάνεις πιο εύκολα "γρήγορα σόλο" στο juno g από ότι σε ένα korg γιατί το κλαβιέ  "γλιστράει" ωραία. Αλλά καλό θα ήταν να το δοκιμάσεις πρώτα, αν είσαι εξοικειωμένος με κάτι άλλο ίσως να μη σε βολέψει.

Πάντως το juno g σαν κύριο πακέτο έχει διαφορους dance trance και hip hop ήχους..κατάλαβες τι στυλ.

 

Όπως και να'χει μη χάσεις την ευκαιρία να το δεις! Είτε το πάρεις είτε όχι.

www.travelforum.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν είσαι από Θεσσαλονίκη θα πας μια βόλτα από το Στόλλα βρίσκεται στο λιμάνι περιοχή fix κατάλαβες πιστεύω, στο δρόμο για Κατερίνη .

Είχα αγοράσει από εκεί κάποτε το gr-5 και είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση του εν λόγω καταστήματος

Και ιδιαίτερα δεν ξέρω αν είναι ακόμα εκεί από ένα παιδί που δούλευε εκεί τον Νίκο .

Αν είναι εκεί ακόμα να απευθυνθείς σε αυτόν είναι πολύ εξυπηρετικός.

Πιστεύω με μια βόλτα από εκεί θα δεις πολλά πράγματα.

Υ.Σ  δεν κάνω διαφήμιση  έχω korg τώρα και επειδή είμαι και ερασιτέχνης όλα μου φαίνονται ίδια. ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ο Νίκος δουλευει ακομα στον Στολλα, και είναι όντως πολυ εξυπηρετικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου