Προς το περιεχόμενο

korg tr roland juno G ή juno D για δεύτερο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Σου υπενθυμίζω να ακούσεις το "λαϊκό πακέτο ήχων".

Να ακούσεις όλα τα Patches αλλά και τα Performances.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει  μεγάλη διαφορά από το korg tr στο χειρισμό;και αν το δουλευει κανενας σε λαικα να μου πει την γνωμη του για το "λαϊκό πακέτο ήχων".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα δεν ειναι μεγαλη αλλα ειναι αισθητη.Αν και "korgakias" υπερεχει το Roland.Oσον βεβαια αφορα τους ηχους ακριβως το αντιθετο(παντα μιλοντας για λαικο ρεπερτοριο,για να μη παρεξηγηθω).Ειμαι κατοχος ενος Extreme και ενος Fantom Χ6.Το λαικο πακετο οπως το περασα στο οργανο (Fantom) και το ακουσα ετσι το αφησα.Στο Extreme δεν χορταινω να τους ακουω και παραλληλα να τους δουλευω.(σου υπενθυμιζω οτι το TR δεχεται ηχους απο ολη την σειρα Triton)

Παντα μιλαω απο προσωπικη εμπειρια και δεν θελω σε καμια περιπτωση να σου αλλαξω γνωμη.

Η επιλογη ειναι δικη σου... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα workstation της Korg που ανέφερες ανήκουν ναι μεν στην Korg άλλα και στον ήχο της προηγούμενης δεκαετίας. Όσο για το arranger είναι για άλλη δουλειά, ας μην ενβαθύνουμε.

 

Τα καινούρια όργανα της Korg έχουν εντελώς διαφορετικό ήχο και άκουσμα και θα είναι, κατά τη γνώμη μου, σαν να επιλέγεις άλλη εταιρία. Μην μπούμε δηλαδή στη διαδικασία να συγκρίνουμε τον ήχο του M1 με του Triton, όχι απ'την άποψη του καλύτερου και του χειρότερου αλλά από άποψη διαφορετικότητάς.

 

Θα πρέπει να ξέρεις πριν αγοράσεις οποιοδήποτε όργανο, τι απαιτήσεις έχεις από αυτό, και τι ακριβώς το χρειάζεσαι. Σε ένα λαϊκό πρόγραμμα δεν παίζουμε μόνο σολιστικά όργανα. Υπάρχουν Brass, Φλάουτα, Κλασσικά Βιολιά, Πιάνα, Rhodes....

 

Γι'αυτό συνήθως έχεις ένα όργανο που να μπορεί να σε καλύψει όσων αφορά τα παραπάνω και άλλο ένα που να συνδυάζει κάποια από τα παραπάνω με άλλα ανατολίτικα/ελληνικά/συνθ σολιστικά όργανα.

 

Για τα παραπάνω πας σε Yamaha Motif ή Roland Fantom, προτιμώντας το πρώτο για τους φυσικούς του ήχους και το δεύτερο για τα πιάνα του. Για την άλλη περίπτωση πηγαίνεις σε Korg. Δε θα βρεις φυσικούς ήχους, ούτε πιάνα άλλα θα έχεις ενα πολύ καλό πακέτο pad, synth, lead και λαϊκών ήχων.

 

Το άλλο θέμα που προκύπτει είναι ότι μπορείς να πάρεις ένα οποιοδήποτε πλήκτρο που έχει από μόνο του καλά presets και να του περάσεις δικά σου δείγματα για λαϊκό ρεπερτόριο. Κίνηση, κατά την άποψη μου, όχι τοσο καλή αφού με ενα οποιοδήποτε sampler κάνεις την ίδια δουλειά και για να μην ξεχνιόμαστε.. Με τα μισά χρήματα.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν έχεις δέκα samples σε όποιο όργανο και αν το φορτώσεις θα έχεις τους, κάτα πολύ μικρής απόκλισης, ίδιους ήχους (επειδή αλλάζουν τα εφφέ απο εταιρία σε εταιρία και απο μοντέλο σε μοντέλο).

 

Καταλήγοντας, αν θες μόνο σολιστικούς ήχους για λαϊκά πας σε Korg TR.

Αν θες και πιάνα πήγαινε σε Juno G άλλα θα χάνεις λίγο στους λαϊκους.

Αν θες καλούς ήχους φυσικών οργάνων, αρκετά καλά πιάνα πας σε Motif άλλα πάλι χάνεις σε λαϊκούς, άσε που δε θα βρεις εύκολα έτοιμο υλικό και θα πρέπει να κάτσεις να ασχοληθείς αρκετά μόνος σου που σε συνδυασμό με το όχι ιδιαίτερα εύκολο interface του θα σε παιδέψει.

 

Αυτά απο μένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Ξέθαψα αυτό το θέμα γιατί τώρα με ενδιαφέρει και μένα.

 

Korg TR ή Juno G.Μεγάλο δίλημμα  ???

 

Το θέλω για ροκ μπάντα.Τι θα μου προτείνατε ;

Επίσης σε ήχους σε στυλ 80s ποιο είναι καλύτερο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέλω για ροκ μπάντα.Τι θα μου προτείνατε ;

 

Minimoog.

 

Επίσης σε ήχους σε στυλ 80s ποιο είναι καλύτερο ;

 

Roland D-50, Yamaha DX7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Minimoog.

 

Roland D-50, Yamaha DX7.

 

 

Παίζουν κι άλλοι παράγοντες.Δεν έχω τις γνώσεις να αγοράσω μεταχειρισμένο...

 

 

Ξέρει κανείς τι είδους μνήμη πέρνει το Juno G ; Το manual λέει DIMM αλλά ποια ακριβώς ;; Πόσα Pins και πόσα mhz ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ξέρει κανείς τι είδους μνήμη πέρνει το Juno G ; Το manual λέει DIMM αλλά ποια ακριβώς ;; Πόσα Pins και πόσα mhz ;;

 

Owner's Manual , Page 176 & <b>177</b>.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να ξαναπώ ότι τα hammond presets του Juno είναι εντελώς χάλια, εκτός αν παίζεις "Το τραμ το τελευταίο" όπου προσεγγίζει ικανοποιητικά το στυλ.

 

Σε ενός γνωστού το Τζουνο, μετά από πολυ πειραγμα κατορθώσαμε να ψιλοακούγεται..Να πω πως δεν ασχοληθήκαμε με sampling, καθως έμεινα στα λόγια του κατόχου του, πως δεν εχει δυνατότητα multisampling. Κρατάω τις επιφυλάξεις μου, γιατι υποτιθεται ότι εχει αρκετή μνήμη το όργανο για το audio recording, οπότε γιατί όχι και m/sampling?

 

Αν όμως αυτο ισχυει όντως, τότε μιλάμε για ενα όργανο ακατάλληλο για κάποιον που θελει ενα καλό hammond, εκτος βεβαια αν είναι διατεθιμένος να πληρώσει το επιπλέον expansion που όμως δεν έχω ακούσει, παρα μόνο από δειγματα στο ιντερνετ.

 

Η γενική μου ιδέα για τη συγκριση μεταξυ των 2 οργάνων είναι πως το το juno εχει καλυτερη ποιότητα ήχων, ίσως λίγο περισσότερο χαρακτηριστικούς απ'όσο πρεπει για να κατσει καλα σε μια live μιξη, αλλά πάντα ενα επιπεδο πάνω απο αυτους της Korg. Και φυσικά πιο ευχρηστο performing mode/

 

Το Korg είναι πιο γενικό όργανο, εχει λίγο απ'ολα..Ωραία hammond presets και πολύ πλουσια pads (παντα για preset μιλαμε).

Ισως μια πιο βολική λύση για live και ειδικά για επαγγελματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου