Προς το περιεχόμενο

Οι "ερασιτέχνες" δεν δικαιούνται χρήματα από τα live??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμ, καλα προφανως δεν αναφερομουν στο να μας κολλανε και τα ενσημα, εδω καλα καλα δεν παιρνουμε χρηματα. Πιο πολυ ηθελα να επισημανω οτι οι περισσοτεροι που δουλευουν νυχτα πανω κατω ερασιτεχνες ειναι οσον αφορα τις γνωσεις τους, αλλα ολοι ειναι αντικειμενο εκμεταλλευσης των ιδιοκτητων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 201
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιλας για μια χωρα στην οποια η μουσικη ειναι απλα ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ σε ολα τα επιπεδα της κοινωνικης ζωης ..

 

Στην Τουρκια ΔΕΝ υπαρχουν σκυλαδικα ή μαλλον για να ειμαι και δικαιος οσα υπαρχουν ειναι καθαρα ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ προελευσης ή αντιγραφες ελληνικων σκυλαδικων.

 

Κανε μια βολτα στην Istanbul και αμα δεις εστω και ΜΙΑ γιγαντοαφισα που να διαφημιζει σκυλαδικο σου πληρωνω το ταξιδι...

 

Για το πρώτο συγνώμη που ακόμα δεν πείθομαι αλλά ΠΟΥ φαίνεται αυτό; ???

 

Για το δεύτερο δεν είπα εγώ ότι στην Τουρκία υπάρχουν σκυλάδικα αλλά το ότι μουσική στυλ σκυλάδικο και τούρκικο τσιφτετέλι ακούνε οι περισσότεροι Τούρκοι, πρώτον γιατί είναι δικό τους πράγμα (όπως ήδη είπα) και δεύτερον γιατί έτσι είναι...

 

Για το τρίτο, μου φαίνεται ότι ξεχνάς ότι Τουρκία δεν είναι η Κων/πολη...Η Κων/πολη δεν είναι ούτε το 1 εκατομμυριοστό του ΤΙ είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ η Τουρκία...Ή μήπως κάνω λάθος; Φανταζόμαστε όλοι τι επικρατεί στην ενδοχώρα! Θα έχεις ακούσει όπως όλοι μας... :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα βέβαια να αναφέρω ότι σε μεγάλο κομμάτι του Ευρωπαϊκού προσώπου της Κων/πολης έχουν συνεισφέρει και οι Έλληνες που είναι εκεί....Λόγια ΟΧΙ δικά μου αλλά φίλου μου καλού που έμεινε γυρω στο 10ημερο εκεί και είχε συζητήσεις με τους ίδιους τους Τούρκους...Για αυτό βέβαια και τους Έλληνες που είναι εκεί δεν τους πειράζουν αφού έχουν μάθει να συνζούν με αυτούς....Βέβαια αυτό που ανέφερα δεν είναι πρόσφατο αλλά ξεκινά από τα πρώτα χρόνια της κυριαρχίας της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας (όπως ακόμη ξέρεις)...

 

Βέβαια το θέμα μας δεν είναι αυτό...Απλά το ανέφερα...

 

(ΥΓ. Την ταινία θα την δω οπωσδήποτε ;))

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ εχεις μεν ΑΚΟΥΣΕΙ εγω ομως εχω ΠΑΕΙ και εχω ΔΕΙ με τα ματακια μου...και συνεχιζω να σου λεω οτι δεν εχεις ιδεα για το τι σημαινει τουρκικη μουσικη,τουρκικες ορχηστρες,τουρκικη μουσικη παραδοση,τουρκοι τραγουδιστες κτλ..

 

το τσιφτετελι ειναι ενα ΕΛΑΧΙΣΤΟ κομματι της Τουρκικης μουσικης και βεβαια οι Τουρκοι το παιζουν με εντελως διαφορετικο τροπο απο εμας (και φυσικα ΔΕΝ ειναι δικη τους εφευρεση αλλα των ΑΡΑΒΩΝ ,αλλωστε στις ΑΡΑΒΙΚΕΣ χωρες κυριαρχει το τσιφτετελι οχι στην Τουρκια ;) φανταζομαι να γνωριζεις οτι οι Τουρκοι ουδεμια σχεση με τους Αραβες εχουν ετσι δεν ειναι?

 

Επειδη ασχολουμαι πολλα χρονια με την Τουρκικη μουσικη σε ολες τις μορφες της αλλα κυριως με την ΚΛΑΣΣΙΚΗ Τουρκικη μουσικη μπορω να σου πω οτι η αποψη σου ειναι εντελως ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΗ ;)

 

Νοικιασε την ταινια αυτη για να καταλαβεις καποια ΠΟΛΥ βασικα πραγματα  για τον απυθμενο κοσμο της τουρκικης μουσικης παραδοσης (ο οποιος ειναι βεβαια απυθμενος γιατι περιλαμβανει τα παντα απο τη συνεχιση της βυζαντινης μουσικης,το συνδιασμο της με την ευρωπαϊκη κλασσικη μουσικη και την αραβικη μουσικη παραδοση και βεβαια το "μπολιασμα" της απο τις μουσικες των δεκαδων εθνοτητων που απαρτιζουν το Τουρκικο κρατος)..

 

Μη τα διαγραφουμε ολα επειδη στο σχολειο μας ειπαν οτι ο Αλη Πασας (ο οποιος ΔΕΝ ηταν καν Τουρκος) επνιξε την κυρα Φροσυνη στη λιμνη... ;D

 

Α, και η Istanbul ΕΙΝΑΙ η Τουρκια (μαζι με την Αγκυρα συγκεντρωνει το 1/3 των κατοικων της χωρας αυτης ,ακριβως δηλ. οπως η Αθηνα και η Θεσ/νικη )

 

Οσο για τα...βαθη της Τουρκιας οι πλεον αγνοι,φιλοξενοι και αξιοπρεπεις (παρα την τραγικη ενδοια τους) ανθρωποι που συναντησα ποτε μου κατοικουν εκει  ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τρίτο, μου φαίνεται ότι ξεχνάς ότι Τουρκία δεν είναι η Κων/πολη...Η Κων/πολη δεν είναι ούτε το 1 εκατομμυριοστό του ΤΙ είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ η Τουρκία...Ή μήπως κάνω λάθος; Φανταζόμαστε όλοι τι επικρατεί στην ενδοχώρα! Θα έχεις ακούσει όπως όλοι μας... :)

 

Ναι αλλά άλλο να έχεις απλά ακούσει κάτι και άλλο να έχεις πάει εκεί και να ξέρεις.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνοντας στον γουγκλη βρικα αυτη την εξαιρετικη εισαγωγη στο χαος της Τ.Μ

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Music_of_Turkey

 

Ξεκινα λοιπον απο εδω ;)

 

 

Musical relations between the Turks and the rest of Europe can be traced back many centuries,[10] and the first type of musical Orientalism was the Turkish Style.[11] European classical composers in the 18th century were fascinated by Turkish music, particularly the strong role given to the brass and percussion instruments in Janissary bands.

 

Joseph Haydn wrote his Military Symphony to include Turkish instruments, as well as some of his operas. Turkish instruments were also included in Ludwig van Beethoven's Symphony Number 9. Wolfgang Amadeus Mozart wrote the "Ronda alla turca" in his Sonata in A major and also used Turkish themes in his operas, such as the Chorus of Janissaries from his Die Entführung aus dem Serail (1782). This Turkish influence introduced the cymbals, bass drum, and bells into the symphony orchestra, where they remain. Jazz musician Dave Brubeck wrote his "Blue Rondo á la Turk" as a tribute to Mozart and Turkish music.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ εχεις μεν ΑΚΟΥΣΕΙ εγω ομως εχω ΠΑΕΙ και εχω ΔΕΙ με τα ματακια μου...και συνεχιζω να σου λεω οτι δεν εχεις ιδεα για το τι σημαινει τουρκικη μουσικη,τουρκικες ορχηστρες,τουρκικη μουσικη παραδοση,τουρκοι τραγουδιστες κτλ..

 

το τσιφτετελι ειναι ενα ΕΛΑΧΙΣΤΟ κομματι της Τουρκικης μουσικης και βεβαια οι Τουρκοι το παιζουν με εντελως διαφορετικο τροπο απο εμας (και φυσικα ΔΕΝ ειναι δικη τους εφευρεση αλλα των ΑΡΑΒΩΝ ,αλλωστε στις ΑΡΑΒΙΚΕΣ χωρες κυριαρχει το τσιφτετελι οχι στην Τουρκια ;) φανταζομαι να γνωριζεις οτι οι Τουρκοι ουδεμια σχεση με τους Αραβες εχουν ετσι δεν ειναι?

 

Επειδη ασχολουμαι πολλα χρονια με την Τουρκικη μουσικη σε ολες τις μορφες της αλλα κυριως με την ΚΛΑΣΣΙΚΗ Τουρκικη μουσικη μπορω να σου πω οτι η αποψη σου ειναι εντελως ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΗ ;)

 

Νοικιασε την ταινια αυτη για να καταλαβεις καποια ΠΟΛΥ βασικα πραγματα  για τον απυθμενο κοσμο της τουρκικης μουσικης παραδοσης (ο οποιος ειναι βεβαια απυθμενος γιατι περιλαμβανει τα παντα απο τη συνεχιση της βυζαντινης μουσικης,το συνδιασμο της με την ευρωπαϊκη κλασσικη μουσικη και την αραβικη μουσικη παραδοση και βεβαια το "μπολιασμα" της απο τις μουσικες των δεκαδων εθνοτητων που απαρτιζουν το Τουρκικο κρατος)..

 

Μη τα διαγραφουμε ολα επειδη στο σχολειο μας ειπαν οτι ο Αλη Πασας (ο οποιος ΔΕΝ ηταν καν Τουρκος) επνιξε την κυρα Φροσυνη στη λιμνη... ;D

 

1. Πραγματικά σου λέω καλύφτηκα ΠΛΗΡΩΣ σε όλα εκείνα που μου εξήγησες για την Τούρκικη Μουσική...Ειλικρινά ομολογώ ότι δεν είχα ιδέα για όλα αυτά και σε ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου.. :D.Αναθεωρώ αμέσως...!

 

2. Η ιστορία που διδάχτηκα στο σχολείο δεν ήταν μονόπλευρη (δηλ Έλληνες καλοί, Τούρκοι κακοί)...Δόξα τω Θεώ, είχα πολύ καλό καθηγητή και μου έμαθε (ή τουλάχιστον προσπάθησε) τα πράγματα όπως ήταν...Ο Αλή Πασάς ΔΕΝ έπνιξε καμια κυρα Φροσύνη στη λίμνη.. :o ???. Ίσα ίσα που την προστάτευσε αφού ήταν η γυναίκα του.(ιστορία πώς πας; έλα πλάκα κάνω.)..

 

3. kwsta79 έχεις δίκιο...Απλά μετέφερα κάτι που και εσύ θα έχεις ακούσει οπωσδήποτε...Δεν είμαι σίγουρος για το αν είναι αλήθεια...Μα εγώ στην παράθεση που έκανες δεν λέω κάτι σε αυτό που μου απαντάς εσύ...Είπα Τουρκία δεν είναι μόνο η Κων/πολη...Είναι και η ενδοχώρα...Τέλος πάντων λεπτομέρειες...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, και η Istanbul ΕΙΝΑΙ η Τουρκια (μαζι με την Αγκυρα συγκεντρωνει το 1/3 των κατοικων της χωρας αυτης ,ακριβως δηλ. οπως η Αθηνα και η Θεσ/νικη )

 

Η Τουρκία ΔΕΝ είναι μόνο η Κων/πολη όπως και η Ελλάδα ΔΕΝ είναι μόνο η Αθήνα και η Θεσ/νίκη. Μα τώρα αλήθεια το λες; ???...super εδώ έχεις λάθος...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφεύγοντας από το θέμα να πω κάτι μια που συζητιέται.

 

@Fatalk

 

Τα πράγματα δεν είναι άσπρο μαύρο, η ζωή δυστυχώς είναι σε πάρα πολλές πτυχές της σύνθετη και αντιφατική.

 

Και η Τουρκία είναι μια πραγματικά αντιφατική χώρα.

 

 

@Superfunk

 

Παρότι συμφωνώ μαζί σου, που να δεις κάτι άλλες χώρες ακόμα πιο ανατολικά τι μουσική παράδοση έχουν μην το πολυλές αυτό με τα σκυλάδικα.

 

Σπίτι μου έχω πιάτο Turksat και το τι απίστευτη σαβούρα παίζουν δε λέγεται. Έχουμε σχεδόν όμοια σκυλοποπ σκυλοροκ σκηνή, τουλάχιστον αυτή που βλέπω εγώ στα κανάλια.

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου