Προς το περιεχόμενο

boost ή overdrive?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους.

 

1) Κατ'αρχήν έχω ένα slash crybaby, που μπορεί να είναι πολύ ωραίο wah κατά τη γνώμη μου, αλλά το boost που υποτίθεται ότι έχει, είναι πρακτικά άχρηστο (όχι ότι το πήρα για το boost του!). Αυτό που χρειάζομαι είναι να boostάρω τα solo. Να κάνει πιο sharp τον ήχο και να δίνει και λίγο sustain, χωρίς όμως να ρυπαίνω τα αυτιά μου ή όποιου άλλου με ακούει να παίζω! Τι θα έπρεπε να πάρω, boost ή overdrive? Κι αν μπορείτε πείτε μου και συγκεκριμένα μοντέλα.

 

2) Είχα πάρει τον κομπρέσορα της boss, όχι τόσο για να κομπρεσάρω τον ήχο μου, αλλά για το sustain. Τελικά σε μένα ήταν άχρηστο και το έδωσα. Ποιό πετάλι θα μου προτείνατε για sustain που να κάνει την εκάστοτε νότα να κρατάει "για πάντα"?

Jizzzzzzzzzzzzzzzz da pit!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιό πετάλι θα μου προτείνατε για sustain που να κάνει την εκάστοτε νότα να κρατάει "για πάντα"?

 

Εσυ δεν θελεις πεταλι εσυ θελεις e-bow... ;)

 

εξω απο την πλακα και τα ΔΥΟ μπορεις να τα κανεις με εναν ΚΑΛΟ κομπρεσορα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σούπερφανκ έχει- ως συνήθως-δίκιο.

Ένα καλό κομπρεσοράκι θα σου κάνει και ελεγχόμενο μπουστάρισμα (έχουν gain control ή κάτι αντίστοιχο) και θα σου δώσει sustain που τα μπουστεράκια δεν μπορούν να δώσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry κιόλας, αλλά τι είναι το e-bow?

Επίσης, έχετε να μου προτείνεις κάποιον συγκεκριμένο καλό κομπρέσορα?

Υ.Γ. ευχαριστώ εκ των προτέρων

Jizzzzzzzzzzzzzzzz da pit!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry κιόλας, αλλά τι είναι το e-bow?

Επίσης, έχετε να μου προτείνεις κάποιον συγκεκριμένο καλό κομπρέσορα?

Υ.Γ. ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

http://www.ebow.com/

 

Ειναι κατι αντιστοιχο (χονδρικα) με το sustainer της fernandez μονο που δεν ενσωματωνεται στην κιθαρα το κρατας εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους.

 

1) Κατ'αρχήν έχω ένα slash crybaby, που μπορεί να είναι πολύ ωραίο wah κατά τη γνώμη μου, αλλά το boost που υποτίθεται ότι έχει, είναι πρακτικά άχρηστο (όχι ότι το πήρα για το boost του!). Αυτό που χρειάζομαι είναι να boostάρω τα solo. Να κάνει πιο sharp τον ήχο και να δίνει και λίγο sustain, χωρίς όμως να ρυπαίνω τα αυτιά μου ή όποιου άλλου με ακούει να παίζω! Τι θα έπρεπε να πάρω, boost ή overdrive? Κι αν μπορείτε πείτε μου και συγκεκριμένα μοντέλα.

 

2) Είχα πάρει τον κομπρέσορα της boss, όχι τόσο για να κομπρεσάρω τον ήχο μου, αλλά για το sustain. Τελικά σε μένα ήταν άχρηστο και το έδωσα. Ποιό πετάλι θα μου προτείνατε για sustain που να κάνει την εκάστοτε νότα να κρατάει "για πάντα"?

 

Καταρχάς, όπως είπε και ο γνώστης superfunk νομίζω πως μπορείς να το κάνεις μια χαρά αυτό και με έναν compressor. Απο κει και πέρα θα ήθελα να πς τα εξής, μήπως βοηθήσω:

Εάν πάρεις overdrive, θα μπορούσες πιθανώς να το χρησιμοποιείς με σχετικά κατεβασμένο το gain (ώστε να μη βρωμίζει πολύ ο ήχος) και να δώσεις ένταση με το volume του πεταλιού. Έτσι, θα μπορούσες να έχεις έναν παραπάνω όγκο και ένταση, προσθέτωντας και λίγη διάρκεια λόγω παραμόρφωσης. Αλλά δεν ξέρω πόσο χρηστικό είναι αυτό...

Από την άλλη, μπορώ να σου προτείνω κάτι που έχω κάνει ο ίδιος αναζητώντας τρόπους για να "βγαίνω λίγο πιο μπροστά" σε ριφάκια και σόλο (ο Θεός να τα κάνει.. :)). Αγόρασα το booster του Jam, το οποίο απλά δίνει ένταση, χωρίς καμία επιπλέον παραμόρφωση. Παράλληλα, χρησιμοποιώ και ένα delay (συγκεκριμένα της Digitech), το οποίο μπορεί να δώσει κάτι σαν echo-o-o-o-o-o-o-ooooooo, οπότε ο συνδυασμός τους μου δίνει ένα boost και μία διάρκεια, που εμένα μου έλυσε το πρόβλημα.

Ελπίζω να βοηθάει λίγο

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ χρησιμοποιώ τον Edward the compressor της Marshall (ED-1) και μου φαίνεται πολύ καλός ειδικά στα λεφτά του (55-60 ευρώ καινουριος). σε ακραίες ρυθμίσεις όμως βγάζει θόρυβο, δηλαδή μη περιμένεις ατελειωτο sustain. πάντως εγώ μέχρι στιγμής (και με την μικρή μου πείρα στους κομπρεσσορες βεβαια) είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

για ΚΑΛΟ κομπρέσσορα απο ό,τι διαβάζς στα φορουμ αυτός του jam θεωρείται καλός αλλα δε τον λέχω δοκιμάσει για να σου πω

 

EDIT: για να βγαίνεις μπροστά ίσως θα μπορύσες να χρησιμοποιήσεις και κανα equalizer

πάντως η χρήση overdrive σα booster θα "χρωματίσει" λίγο τον ήχο σου.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι κατάλαβα, τα μόνα που θα μου έδιναν το "ατελείωτο" sustain, είναι το sustainer της fernandez και το ebow. Απ'αυτά τα δύο μάλλον θα προτιμούσα το sustainer! Που μπορώ να το βρω? Επίσης σε ό,τι αφορά το boostάρισμα, αυτό http://www.thomann.de/gr/mxr_mc402_boostoverdrive.htm δεν θα ήταν καλό?

Jizzzzzzzzzzzzzzzz da pit!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E BOW ? OXI λαθος και μακρια

 

ειναι κατι αλλο ειναι ας πουμε ενα ηλεκτρονικο δοξαρι

 

θα σε παει αλλου

 

sustain θειικο ειναι μονο το keeley compressor 230-250 euro (kagmakis ΣΟΛΟΝΩΣ)

 

ολα τα αλλα περιτευουν

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι κατάλαβα, τα μόνα που θα μου έδιναν το "ατελείωτο" sustain, είναι το sustainer της fernandez και το ebow. Απ'αυτά τα δύο μάλλον θα προτιμούσα το sustainer! Που μπορώ να το βρω? Επίσης σε ό,τι αφορά το boostάρισμα, αυτό http://www.thomann.de/gr/mxr_mc402_boostoverdrive.htm δεν θα ήταν καλό?

Στο Pedalboard του Joe Perry (Aerosmith), το MC402 σχεδόν αντικατέστησε το υπερ-σπανιο-πανακριβο Klon. Πέρα απο το τί κάνει ο φίλτατος Joe θα έλεγα πως το MC402 είναι πραγματικά εξαιρετικό, αλλα όχι για όλους.

Διαφωνώ με τη χρήση compression για boost λόγω του θορύβου που προκύπτει σε high gain καταστάσεις, οπουδήποτε αλλού όμως λειτουργεί μια χαρά.

 

Edit: Τονίζω πως α) το sustain είναι και θέμα ενισχυτή, β) το sustain ειναι υπερεκτιμημένο σαν χαρακτηριστικό του ήχου....

 

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου