Προς το περιεχόμενο

boost ή overdrive?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

β) το sustain ειναι υπερεκτιμημένο σαν χαρακτηριστικό του ήχου....

 

ΣΩΣΤΟΣ!Προσωπικα ουτε να το...βλεπω δεν θελω... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

sustain θειικο ειναι μονο το keeley compressor 230-250 euro (kagmakis ΣΟΛΟΝΩΣ)

 

A, δηλαδη μονο αυτο ειναι με... διπλο σαστειναζόλ. Τι αλλο θα ακουσω... ελπιζω μονο να μην ειναι η αρχη του παραμυθιάσματος του ελληνικου κοινου με τις... εξωγηινες ιδιοτητες των μπουτικ πεταλιων.

 

υπερ-σπανιο-πανακριβο Klon

 

Πανακριβο ναι, υπερσπανιο οχι... ενα μπουστερ είναι που βρισκεται στα ορια με ηπιο οβερντράιβ.

 

Για το σαστειν γενικοτερα, εχουν γινει πολλες παρομοιες συζητησεις εδω γυρω, το Χαριλατρονιο δινει και ωραιες εξηγησεις επι του θεματος (και δωρεαν!!  ;D ;D). Αν ατυχησεις στο ψαξιμο θα σε βοηθησει εκεινος.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sustain θειικο ειναι μονο το keeley compressor 230-250 euro (kagmakis ΣΟΛΟΝΩΣ)

 

A, δηλαδη μονο αυτο ειναι με... διπλο σαστειναζόλ. Τι αλλο θα ακουσω... ελπιζω μονο να μην ειναι η αρχη του παραμυθιάσματος του ελληνικου κοινου με τις... εξωγηινες ιδιοτητες των μπουτικ πεταλιων.

 

 

Εγώ πάντως εχω δεί τρελή βελτίωση στην τριχόπτωση απο τότε που χρησιμοποιώ Zvex !!

 

.....και αφετέρου, ε όχι και μπουτίκ ο Keeley !! Να μου έλεγες για Lovepedal, Hermida, BJF, Jetter κτλ να το καταλάβω...!! ;D

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω το dod 280 και το έχω συνέχεια ενεργοποιημένο!είχα αγοράσει και το cs-3 αλλά απλά δεν μου άρεσε καθόλου!τώρα ώς προς το sustain πιστεύω οτι το dod 280 δίνει αρκετό. Επίσης έχω ακούσει και για ένα της guyatone το οποίο είναι μαύρο κόκκινο και το ονομάζει sustainer ασχετα αν είναι και αυτό ένας compressor.

my name is Brachos C. Evangelos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μια καλη λυση εκτος απο κομπρεσσορα ειναι και ενα clean boost. εγω εχω ενα xotic rc booster που ειναι πολυ ευελικτο και καθαρο. θα σου προτεινα να δοκιμασεις ενα compressor και ενα booster για να δεις τι προτιμας. οσον αφορα τον keeley compressor ειναι οντως πολυ καλος κομπρεσσορας (εγω εχω τον c4), και ειδα εναν μεταχειρισμενο στη βιτρινα του κορακη στα εξαρχεια αυτη τη βδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο περισσοτεροι, συνηθως καινουργιοι στον χωρο της ηλ. κιθαρας, οταν ρωτανε για sustain το οποιο να τεινει να απειριζεται (ναι παλια και εγω νομιζα οτι sustain ειναι σα τη μακαροναδα...οσο πιο πολλη τοσο πιο καλη) εννοουν αυτο που κανει ας πουμε ο G.Moore στο Parisienne Walkaways......και οχι το πολυ συγκεκριμενο και εξειδικευμενο sustain ενος sustainer h ebow.

 

Aντιστοιχα οι περισσοτερες απαντησεις αναφερονται σε αυτα τα δυο τελευταια (και συνηθως οι απαντησεις δινονται με αγνες προθεσεις μια και ο ερωτων δεν θετει σωστα την ερωτηση η δεν ξερει ακριβως για ποιο sustain μιλαει) ενω αυτο που συνηθως εχουν στο μυαλο τους οσοι ρωτανε για το σαστειν  ;D ;D ;D ;D επιτυγχανεται με ενισχυτες σε οχι ιδιαιτερα φιλικες εντασεις, καταλληλη τοποθετηση της κιθαρας ως προς τον ενισχυτη, με συνδυασμο καποιων πεταλιων (comps, boosters κ.λ.π)...........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πάρεις overdrive, θα μπορούσες πιθανώς να το χρησιμοποιείς με σχετικά κατεβασμένο το gain (ώστε να μη βρωμίζει πολύ ο ήχος) και να δώσεις ένταση με το volume του πεταλιού. Έτσι, θα μπορούσες να έχεις έναν παραπάνω όγκο και ένταση, προσθέτωντας και λίγη διάρκεια λόγω παραμόρφωσης.

 

κανονας απαραβατος:

 

πεταλια overdrive ΔΕΝ μπορουν να δωσουν clean boost.  R.G. Keen 

 

 

Αλλά δεν ξέρω πόσο χρηστικό είναι αυτό...

 

καλα το ειπες.  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο full band booster (και οχι μονο treble boost) ειναι το AMZ Boost του οποιου το σχεδιο "εκλεψε" ο Fuller (Fulltone) κι εκανε το Fat Boost.

(Ok, και το AMZ βασιζεται σε καποιο σχεδιο απο data sheet των FETs που χρησιμοποιει)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πάρεις overdrive, θα μπορούσες πιθανώς να το χρησιμοποιείς με σχετικά κατεβασμένο το gain (ώστε να μη βρωμίζει πολύ ο ήχος) και να δώσεις ένταση με το volume του πεταλιού. Έτσι, θα μπορούσες να έχεις έναν παραπάνω όγκο και ένταση, προσθέτωντας και λίγη διάρκεια λόγω παραμόρφωσης.

 

κανονας απαραβατος:

 

πεταλια overdrive ΔΕΝ μπορουν να δωσουν clean boost.   R.G. Keen   

 

 

Αλλά δεν ξέρω πόσο χρηστικό είναι αυτό...

 

καλα το ειπες.  ;)

 

Έλεος βρε παιδί μου. Νομίζω ότι ήταν ξεκάθαρο αυτό που είπα στον φίλο. Δηλαδή, δεν βλέπεις ότι γράφω παρακάτω για boOster? Αν τώρα το παιδί έχει ένα distortion γιατί να μην το δοκιμάσει με τον τρόπο που του είπα, ώστε να καταλάβει τη διαφορά??? Είπα εγώ ότι distortion=clean booster?

 

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου