Προς το περιεχόμενο

mackie onyx satellite


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ενδιαφερομαι για τη συγκεκριμενη καρτα.Προσεξα οτι εχει μια επιλογη SOURCE  αναμεσα σε daw κ inputs για το level output.Εχει direct monitoring; και πως οταν ηχογραφεις θέτεις σταθμες αναμεσα στην εισοδο προς

ηχογραφηση και στο daw δηλ τα ηδη ηχογραφημενα καναλια?

Εχω τη mackie cfx16.μηπως ειναι περριτο να παρω αυτην την καρτα αφου έχω ηδη mic pre της mackie στην κονσολα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το source που είδες είναι κάτι απλό. Στο daw ακούς τι βγαίνει από τον υπολογιστή, ενώ στο inputs, απλά παρακάμπτεται αυτό το στάδιο και στέλνει στην έξοδο απευθείας ότι της συνδέσεις, αλλά δεν περνά από τον υπολογιστή. Δλδ έστω ότι έχεις συνδέσει κανά συνθι και απλά θες να παίξεις και να το ακούς από τα μονιτοράκια σου, διχως να παρεμβάλλεται το pc.

Direct monitoring τι να το κάνεις; Αν απλά το θες για να παίζεις και όχι να γράφεις, αποφεύγοντας τις όποιες καθυστερήσεις, τότε ήδη απάντησα πριν.

Για να θέσεις στάθμες για να γράψεις απλά το κάνεις με το knob στα input.

Για να θέσεις τις στάθμες στα ήδη ηχογραφημένα, απλά θα το κάνεις μέσω του μίκτη στου sequencer, όπως γίνεται και με τις υπόλοιπες κάρτες, που δεν έχουν κοντρολερ

 

Η κονσόλα που έχεις δεν έχει Onyx προενισχυτές, αν σε ενδιαφέρει αυτό. Από την άλλη, μπορείς να συνδέσεις τα main out της στη μια είσοδο της satellite κι έτσι να περνάς στο pc και να γράφεις τα σήματα από αυτήν. Από την άλλη, κι εξαρτάται και με το πως έχεις συνηθίσει να δυλεύεις, μπορεί κα η satellite να μη σου χρειαστεί, αν και αποτελεί μια καλή λύση για να περνάς το σήμα στο pc. Αλήθεια τώρα πως τη συνδέεις την κονσόλα;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και ανοιξε αυτο το θεμα για τη συγκεκριμενη καρτα.....την οποια αγορασα πολυ προσφατα μαζι με ενα sennheiser 606 με σκοπο να γραφω κι εγω κατιτις.....

 

Κατ'αρχην δηλωνω παντελως αρχαριος σχετικα με καρτες ηχου, τεχνικες recording κ.λ.π οποτε πιθανως να υποπεσω και σε αστοχα σχολια.....Δεν εκανα λοιπον σωστα το homework μου πριν την παρω (οποιος βιαζεται σκονταφτει) και διαπιστωσα οτι δεν τρεχει σε vista λογω ελλειψης συμβατων drivers. Mια μικρη παρενθεση.....ειμαι σιγουρος οτι η πολυ καλη τιμη της σε πολλα καταστηματα και στο γνωστο γερμανικο μαγαζι οφειλεται στις απειρες επιστροφες(και ναι αυτο ειναι πληροφορια απο insider.....) απο χρηστες (ασχετους η απροσεκτους σαν και εμενα) που αποθαρρυνθηκαν απο το πιο πανω προβλημα. Eν πασει περιπτωσει....φορεσα σε αλλη partition win xp κατεστρεψα τον bootloader των vista με αποτελεσμα να τρεχουν αποκλειστικα και μονο τα xp και αφου εκανα ολοκληρη διαδικασια με repair απο το cd των vista και κατι επιπλεον, καταφερα να τον επαναφερω και να εχω dual boot συστημα το οποιο δουλευει μια χαρα.

 

Αυτο που με ενοχλει ειναι.....πως ειναι δυνατον μια εταιρεια να μην προσφερει ακομα υποστηριξη σε ενα λειτουργικο συστημα που κυκλοφορει εδω και περισσοτερο απο χρονο. Ειδικα οταν τοσο στο φορουμ της οσο και με press releases oi admins της mackie εχουν αναφερει απο τον Σεπτεμβρη του 2007 οτι επικειται αμεση υποστηριξη καποιων σειρων προιοντων τους (μεταξυ αυτων και η onyx), se vista ενω και με νεοτερη ενημερωση τους του Φεβρουαριου 08 διαβεβαιωνουν οτι ολες οι προσπαθειες τους και μαλιστα με επειγουσα προτεραιοτητα κινουνται προς αυτη την κατευθυνση.....Δηλαδη χωρις να δηλωνω προγραμματιστης....ποσο χρονο χρειαζεται μια σοβαρη εταιρεια για να εχει ετοιμους drivers προιοντος της για λειτουργικο συστημα που κυκλοφορει εδω και 2 χρονια στην αγορα.........Εγω την homework μου δεν την εκανα καλα (αν και το προβλημα το παρεκαμψα)......μηπως ομως δεν την κανει καλα ουτε η mackie?????????

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω την homework μου δεν την εκανα καλα (αν και το προβλημα το παρεκαμψα)......μηπως ομως δεν την κανει καλα ουτε η mackie?????????

 

Πωωωω! Το ξέχασα τελείως όταν με ρώτησες!! Τρελή λαλακία!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα μην το σκεφτεσαι ετσι κι αλλιως αυτην θα επαιρνα.......( ουτως η αλλωστε στα χρηματα της ειναι μια χαρα......)........απλα βρεθηκα προ εκπληξεως....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν ενδιαφέρεται κάποιος χρήστης apple, να αναφέρω ότι το συγκεκριμένο interface στο MAC OS X 10.4 λειτουργεί απροβλημάτιστα (Δηλαδή χωρίς καν κάποια ρύθμιση. Απλά συνδέεις το firewire και "τη βλέπει").

 

Κατά τα άλλα, για το θέμα που συζητάμε, δεν έχω κάτι να συμπληρώσω στα γραφόμενα του Μπουκός. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, για κάποιον αδιευκρίνιστο λόγο η εν λόγω κάρτα αναγνωρίζεται από το Cubase SX3 σε περιβάλλον Vista!

 

Με λύπη διάβασα στα διάφορα fora πως δεν υπάρχουν drivers για Vista, όταν παρέλαβα ένα νέο laptop που ήθελα να χρησιμοποιήσω για ηχογραφήσεις live, αλλά παρόλα αυτά κατάφερα τελικά να την αξιοποιήσω!

 

Ως συσκευή ήχου φυσικά δεν υπάρχει για τα windows vista, ούτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αναπαραγωγή ήχου (βλ. media player), αλλά το Cubase αναγνωρίζει τους Satellite Asio Drivers και δουλεύει κανονικά.

 

Με παίδεψε λίγο στην αρχή γιατί θυμάμαι πως δοκίμασα (και κατήργησα) διάφορες εκδόσεις drivers για xp, μέχρι που κάποια στιγμή εγένετο το θαύμα...

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βασικά το θέμα με τα βιστα δεν είναι μόνο της μακι. Πολλές εταιρίες ακόμη να βγάλουν drivers και δεν ξέρω τι περιμένουν...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βασικά το θέμα με τα βιστα δεν είναι μόνο της μακι. Πολλές εταιρίες ακόμη να βγάλουν drivers και δεν ξέρω τι περιμένουν...

 

Τα windows 7  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου