Προς το περιεχόμενο

Z Vex Effects Youtube Demo


Alter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ενα βιντεακι στο youtube με σχεδον ολα τα πεταλια της Z Vex. τι παιρνει ο τυπος  ;D  ;D ???

 

 

 

εχει κανενας το wah probe ετσι απο περιεργεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ιδιοκτήτης των Fuzz Factory, και Super Hard On τώρα, και διαφόρων άλλων στο παρελθόν, οφείλω να καταθέσω πως ο Ζαχαρίας αν και αδιορθωτα ασυνεπής στις συναλλαγές του, είναι πραγματικά genius και ο μόνος (κατα την ταπεινή μου γνώμη) που μαζί με τους Fuller (Fulltone) και Barber φτιάχνει πραγματικά χρήσιμα effects και μοναδικά σαν concept και design !!

 

 

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, μόνο ο Ζαχαρίας έχει αυτά τα χαρακτηριστικά...

 

Καλά και θαυμάσια και τα υπόλοιπα  (Fulltone, Barber etc) από ήχο, αλλά από πρωτοτυπία σε concept και design δεν παίρνουν και κανένα Όσκαρ... είναι ο μόνος που βγάζει πετάλια που δεν πατάνε σε κανένα προηγούμενο σχέδιο. Οι άλλοι πάλι φαζ, οβερτράιβ, κανα ντιστόρσιο, καλοφτιαγμένες με άριστα υλικά, προσεγμένες, σοφιστικέ αλλά παρόλα αυτά εντελώς straighforward παραλλαγές των γνωστών αγνώστων. (Αυτά τα λέω επειδή από τα 30-35 πετάλια που βγάζουν αυτοί οι συγκεκριμένοι τρεις μαζί, έχω διαβάσει τα πάντα σχεδόν για όλα και έχω παίξει διεξοδικά περίπου με 20).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπαει ο ZVex!!!

Προσφατα πηρα το SHO και ειχα το OctaneIII, οχι το johhny octave που δειχνει στο βιντεο.

Απλα το SHO ειναι ισως το πιο "εξυπνο" και πραγματικα το μονο transparent boost pedal.

Συνεργαζεται απιστευτα με les paul και με καποιο jtm marshall style ενισχυτη.

Για το OctaneIII το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ο τυπος εχει κανει tunning λες και εχει κλειδωσει το αυτι του σε ηχους Hendrix.

Και ειναι καλυτερο, κατα την αποψη μου, αποτα octane II & III.

Πολυ καλα ειναι και τα fulltone και τα barber, προτιμω τα fulltone για να ειμαι ειλικρινης, αλλα και οι δυο, δεν πιστευω οτι ειναι τοσο innovative οσο ο ZVex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τη σχέση z-vex και innovation !!

Απλά ήθελα να τονίσω πως και οι άλλοι δύο, ενώ υπολοίπονται σε εφευρετικότητα, παράγουν συσκευές που είναι πραγματικά χρήσιμες  :)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα, αν και η πείρα μου με τα Fulltone (έχω παίξει με όλα εκτός από το Bass Drive και το Supa Trem) μου λέει ότι αν και χρήσιμα, ακούγονται καλά μόνο (α) ΔΥΝΑΤΑ, (β) με single coils, και ειδικά ήρεμους stratίσιους (ο Fuller ούτως ή άλλως είναι φανατισμένος βαμμένος στρατοκαστεράκιας και τα περισσότερα από τα εφφέ αυτά τα είχε φτιάξει αρχικά για τον εαυτό του, σαν Trower - Hendrix φαν... άααντε και λίγο Cream).

 

 

 

Εdit: για Cream βγάζει τις παλιατζούρες LP...

 

creamrsg.JPG

rsg2.JPG

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε πεταξτε τα παλιοκουτα και παρτε μια

 

TONELAB

 

μπας και σωθειτε!!  ;D

 

:) :) :) :)

 

 

καιρο εχουμε να μαλωσουμε για Gear & μου ελειψε!! ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TONELAB???

Ο Χριστος και η Παναγια!

Φωτια θα πεσει να μας καψει!

Στην κολαση, στο κεντρικο καζανι μεσα..  ;D ;D ;D

 

Σοβαρα τωρα, εγω ειχα το '69 και το '70 του fulltone και το mini DejaVibe.

To '69 καλο ηταν, μονο που μου εδινε την εντυπωση οτι ως θερμοευαισθητα που ηταν τα γερμανια, αλλιως επαιζε τωρα, αλλιως μετα απο 45 λεπτα..

Επρεπε να "παιζεις" συνεχως με το bias...

Το DejaVibe, στην αρχη μου φαινοταν καλο, μετα ακουσα και καποιους αλλους κλωνους απο univibe και αλλαξα εντελως γνωμη.

Απλα, πιστευω οτι σε αυτα τα λεφτα μπορεις να παρεις καλυτερα πραγματα απο αλλους κατασκευαστες, αλλα βεβαια, αυτη ειναι παντα η δικη μου αποψη και σε καμια περιπτωση δε λεω οτι ειναι μαπα ο ενας η ο αλλος.

Απλα μου φαινονται μια απ' τα ιδια καποιοι κατασκευαστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου