Προς το περιεχόμενο

θέλω 8in/out ποιοτικό conversion !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5-10% διαφορά στην ποιοτητα του ηχου...

ειναι μια μεγαλη διαφορά!!!

 

Φιλε μου να προτιμήσεις την AURORA, δεν υπάρχει καμια συγκριση με την fireface.

 

συμφωνώ με όλους . . . αλλά πιο πολύ με σενα !!!

Ναι ,κι εγω πιστευω οτι 5-10% είναι μεγάλη διαφορά ,αν και εκτιμώ πως το 5-10% μάλλον θα είναι 20-30% και θα μιλάμε για τεράστια διαφορά . . .

σας ευχαριστώ όλους και να πω πως όταν το πάρω στα χέρια μου θα μιλάμε με στοιχεία . . . 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια χαρα!εχοντας δουλεψει με convertors οπως prism,apogge,digidesign,rme,benchmark,mytek και audio denmark,εχω καταλιξει στο οτι για την επιλογη convertor χρειαζεται χρονος και χρημα!

δηλαδη τεσταροντας convertors σε  a-b test θα καταλιξεις σιγουρα να επιλεξεις τον πιο εντυπωσιακο!αυτον που ακουγεται πιο "γεματος"(benchmark) πιο "in your face"(mytek,apogee) αλλα τελικα αναιβενοντας κατηγορια και ακουγοντας και κυριος δουλευοντας τους πιο ακριβους convertors σιγουρα θα καταλαβεις οτι αυτο που σθμβενει ειναι οτι η "δουλεια σου" ενοοντας tracking,mixing,mastering,ολο και βελτιωνεται!αυτο οφειλεται στο οτι τα πιο ακριβα μηχανιματα δεν ακουγονται πιο "πλουσια" αλλα πιο "neutral" επιτρεποντας σου να καταλαβεις αν κατι ειναι οκ η τελικα χρειαζεται να το κανεις πιο "πλουσιο"(οτι αυτο σημενει)με επεξεργασια,στην κατηγορια αυτη ανηκοθν convertors οπως prism,audio denmark κ.τ.λh lynx καταφερε λοιπον σε χαμηλη σχετικα τιμη να ακουγεται πολυ κοντα στα prism κ.τ.λ

στο σθνηστο ανεπιφυλακτα!

αν παλι το ζhτουμενο σου ειναι convertor με χαρακτηρα προτημησε apogee,cranesong,benchmark κ.τ.λ

για rme δεν το σηζηταμε εκτος αν το θεμα ειναι τα χρηματα!

ελπιζω να βοηθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πάντως ρε Κωστή (ειδικά εσύ άτιμο παιδί...άντε σε είπα και παιδί ποιος στη χάρη σου...) Γιάννη και Νίκο, μήπως πρέπει να αποφεύγεται (και μάλιστα δια ροπάλου) η κάθε τυχόν σύγκριση υποκειμενικής "ηχητικής απόδοσης" με χρήση ποσοστών?

 

μη το ρίξουμε στα "super cars" που ανέφερα παραπάνω... 5-10% ή 20-30% κλπ που? στην ροπή, στην τελική ταχύτητα? που?

και με τα αυτιά ποιανού... τα δικά μου? τα δικά σας? του μπάρμπα μου?

ή μήπως τα spec ή η ποιότητα των ηλεκτρονικών μπορεί να έχει άμεση αριθμητική αντιστοίχιση στον ήχο και μάλιστα ποσοστιαία...

 

οι ηχητικές διαφορές κατά περίπτωση είναι μεγάλες σίγουρα, αλλά πάντα ντυμένες στην υποκειμενικότητα της αντίληψης του καθένα μας...

 

άντε μη σας καλέσω να κοντράρουμε τα "μηχανάκια" μας για να βρούμε πιο έχει καλύτερες επιδόσεις στα 0-100 από στάση (του Νίκα)... ;D

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ρε Κωστή (ειδικά εσύ άτιμο παιδί...άντε σε είπα και παιδί ποιος στη χάρη σου...) Γιάννη και Νίκο, μήπως πρέπει να αποφεύγεται (και μάλιστα δια ροπάλου) η κάθε τυχόν σύγκριση υποκειμενικής "ηχητικής απόδοσης" με χρήση ποσοστών?

 

μη το ρίξουμε στα "super cars" που ανέφερα παραπάνω... 5-10% ή 20-30% κλπ που? στην ροπή, στην τελική ταχύτητα? που?

και με τα αυτιά ποιανού... τα δικά μου? τα δικά σας? του μπάρμπα μου?

ή μήπως τα spec ή η ποιότητα των ηλεκτρονικών μπορεί να έχει άμεση αριθμητική αντιστοίχιση στον ήχο και μάλιστα ποσοστιαία...

 

οι ηχητικές διαφορές κατά περίπτωση είναι μεγάλες σίγουρα, αλλά πάντα ντυμένες στην υποκειμενικότητα της αντίληψης του καθένα μας...

 

άντε μη σας καλέσω να κοντράρουμε τα "μηχανάκια" μας για να βρούμε πιο έχει καλύτερες επιδόσεις στα 0-100 από στάση (του Νίκα)... ;D

 

 

Ναι, έχεις δίκαιο, το 5-10% είναι ίσως παρακινδυνευμένο. Πάντως αναφερόμουν σε ένα γενικό 5-10% της ποιότητας του ενός μετατροπέα ως προς τον άλλον, γνωρίζοντας ότι υπάρχουν αρκετές άλλες συνιστώσες.

 

αν παλι το ζhτουμενο σου ειναι convertor με χαρακτηρα προτημησε apogee,cranesong,benchmark κ.τ.λ

 

Ενδιαφέρον που αναφέρεις CraneSong ως χρωματισμένο. Λογικά θα πρέπει να αναφέρεσαι στο HEDD 192 το οποίο φημίζεται ως transparent, εκτός κι αν αρχίζει κανείς να ρυθμίζει τα πράσινα κουμπάκια στα δεξιά του. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, αλλά αφού παίζεις μεταξύ 2, γιατί να μην πάρεις το πιο καλό (αντικειμενικά); Δεν ξέρω κατά πόσο γενικότερα είναι καλύτερο το lynx από το rme, αλλά από τη στιγμή που στον τομέα convertion είναι καλύτερο, γιατί να μην το προτιμήσει, μιας και απότι λέει αυτό τον ενδιαφέρει;

 

Βέβαια συμφωνώ με το υποκειμενικό και φυσικά και με το άλλο: να ξέρεις τον εξοπλισμό σου πάνω από όλα.

 

 

Άσχετο, αλλά μια και σε βρήκα εύκαιρο να σε ρωτήσω. Στο θέμα με τα νέα τασκαμ είπα ότι πλέον αναζητώ μονιτορ ως τα 1000€ (μαξ) για το σπίτι, στις 6,5 ίνστες. Αν έχεις να προτίνεις κι εσύ κάτι πες το (σε ρωτάω, μπας και σου ξέφυγε)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω Νικο οτι οι διαφορές μεταξύ super cars ειναι υποκειμενικές :)

Μεταξύ όμως cars και super cars ειναι μεγάλες και  αντικειμενικές και μαλιστα με τα αυτια τα δικά μου ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πλάκα πάντως το θέμα με τους converters γιατί στην ουσία, πληρώνουμε για ένα μηχάνημα που υποβαθμίζει τον ήχο μας και αυτό που κοστίζει τα περισσότερα δεν κάνει τίποτε άλλο παρά να τον υποβαθμίζει λιγότερο από τα άλλα!

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον που αναφέρεις CraneSong ως χρωματισμένο. Λογικά θα πρέπει να αναφέρεσαι στο HEDD 192 το οποίο φημίζεται ως transparent, εκτός κι αν αρχίζει κανείς να ρυθμίζει τα πράσινα κουμπάκια στα δεξιά του. ;)

 

Ακριβως!τα κουμπακια,tube simulation(triode,pentode)και tape saturation

δεν ειναι τυχαιο που η ιδια εταιρια το πλασαρει ως harmonically enhanced digital device και οχι ωσ ενα απλο ad/da!

Παντως ο lynx σκοτωνει οτι πιο κοντα σε PRISM εχω ακουσει,με το 1/5 της τιμης,και με λιγα σχετικα παραπανω χρηματα περνεις το 16καναλο(αφου εχεις κονσολα οσο πιο πολα,τοσο καλυτερα) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πλάκα πάντως το θέμα με τους converters γιατί στην ουσία, πληρώνουμε για ένα μηχάνημα που υποβαθμίζει τον ήχο μας και αυτό που κοστίζει τα περισσότερα δεν κάνει τίποτε άλλο παρά να τον υποβαθμίζει λιγότερο από τα άλλα!

:D

 

Πολύ σωστή και οξυδερκής παρατήρηση, αν και η καθεμία "υποβάθμιση" έχει το χαρακτήρα της, άλλη πιο λαμπερή, άλλη πιο ουδέτερη, άλλη πιο αναλυτική και unforgiving σε λάθη ηχοληπτικά, άλλη πιο κολακευτική... αλλά ας μην το βλέπουμε σαν αναβάθμιση αλλά σαν "μετάφραση".  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο για τους αφορισμούς του digi δεν τους ασπάζομαι... συγκεκριμένα -και χωρίς να έχω ποτέ ασχοληθεί με hardware της prismsound-

μπορώ να πω ότι προσωπικά μπορώ σχετικά εύκολα να συγκρίνω τον avalon με φθηνότερα pre χωρίς να τα κάνω να "κοκινίζουν" από ντροπή, αλλά την lynx μόνο με πολύ ακριβότερα A/D και D/A...

 

 

  Ελα τωρα... Δεν ειναι αφορισμοι.

Απλα ειναι 2 μηχανες σε διαφορετικες κατηγοριες και εχω την γνωμη οτι

ενα συστημα που αποτελειται απο ιδιας ταξης συσκευες λειτουργει πιο σωστα.

 

Οταν καποια στιγμη ηθελα να επιλεξω hardware εχοντας στη διαθεση μου ενα

συστημα που το αποτελουσαν τα Θηρια κατ εμε

Prism Dream

Amek DMA9098

AMS-Neve 1081

PMC MB2-XBD

και προσπαθουσα να παντρεψω κατασκευες απο αλλη ταξη μεγεθους(οικονομικη)

δεν καταφερα να φτασω σε καλο αποτελεσμα. Οι διαφορες ηταν εμφανεστατες.

Οχι οτι το ακουσμα ηταν κακο απλα δεν ηταν πιστο. Οι μηχανες ειχαν τον

δικο τους χαρακτηρα, οπου εκει πλεον εμπαιναν τα προσωπικα γουστα των

ακροατων και αρχιζε η κουβεντουλα του μ'αρεσει δεν μ'αρεσει, η πλαστικοτητα

των χαμηλων, ο αερας των υψηλων και αλλες τετοιες μπαρουφες που εκφραζουν

την αδυναμια να πει καποιος... δεν ειναι το ιδιο. Ενω οταν οι αλλαγες

εγιναν πανω σε Manley, Avalon, Antony De Maria Labs ηταν σχεδον αδυνατο

να πεις, υπαρχει διαφορα.

 

Any way

 

Καλες αγορες

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου