Προς το περιεχόμενο

Και του χρόνου φουντούνια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα σε ένα άλλο thread ότι γίνεται μία συζήτηση με θέμα την τουρκική μουσική, όπου η πλειοψηφία των συμμετεχόντων φαίνεται να το κατέχουν το θέμα. Δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό να ρωτήσω δημόσια τι πιστεύετε ότι είναι η "ελληνική μουσική"; Θεωρητικά, με παραδείγματα, όπως κρίνετε πείτε τη γνώμη σας. Θα βρούμε άραγε κάτι να συμφωνήσουμε;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστά έπραξες modulatora. :D..Κοίταξε βασικά είναι μια πολύ γενική ερώτηση αυτή...Δηλ '' τι είναι Ελληνική Μουσική; ''

 

Για να το πιάσω τι ακριβώς εννοείς; Τι στυλ είναι; τι ρίζες έχει; πώς εξελίχθηκε; ποιους επηρέασε; Και τόσα άλλα...

 

Κάτι από αυτά ή λίγο πολύ ΟΛΑ αυτά;

 

Ευχαριστώ...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι από αυτά ή λίγο πολύ ΟΛΑ αυτά;

 

Όπως ξέρεις, σπανίως καταφέρνουμε να μείνουμε σε ΕΝΑ μόνο θέμα. Ας μην το περιορίσουμε λοιπόν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελουμε να κυριολεκτησουμε το θεμα εχει να κανει καταρχας με το τι θεωρει ο καθενας Ελληνικο.

 

Ας πουμε πολλοι θεωρουν το βυζαντιο ελληνικο εγω οχι....

 

 

 

Κατα την ταπεινη μου γνωμη η Ελλαδα τελειωνει με την κατακτηση της απο τους Ρωμαιους οσον αφορα τον "καθαρο" αρχαιοελληνικο πολιτισμο (ο οποιος βεβαια ειχε και μουσικη αν και δεν εχουν διασωθει εργα ωστε να γνωριζουμε ακριβως ΤΙ μουσικη επαιζαν στα εκατονταδες χρονια της ακμης του) και βεβαια αποτελειωνεται ΕΝΤΕΛΩΣ απο την επελαση του Χριστιανισμου..

 

Πολλοι ομως θα διαφωνησουν με την αποψη μου.

 

 

 

Οποτε καλο θα ειναι να μεινουμε εξω απο κουβεντες γυρω απο την "καθαροτητα" της φυλης μας.. 

 

Και η ΣΗΜΕΡΙΝΗ "ελληνικη" μουσικη λοιπον οπως ΟΛΕΣ οι μουσικες (ειδικα στα Βαλκανια) εχει επιρεαστει απο μια ΣΩΡΕΙΑ  γεγονοτων και μουσικων "ανταλλαγων".

 

Σκεψου ας πουμε οτι τα δυο ΕΘΝΙΚΑ μας "οργανα" (για τον πολυ τον κοσμο) ειναι ΓΑΛΛΙΚΑ (κλαρινο) και ΠΕΡΣΙΚΑ (μπουζουκι) :)

 

Τα πραγματα βεβαια μπερδευονται ακομα περισσοτερο οταν σκεφτεις οτι το εθνικα οργανο της Τουρκιας ,το οποιο οι Τουρκοι αντιλαμβανονται ως βυζαντινο ειναι μαλλον αρχαιο ΕΛΛΗΝΙΚΟ (κανονακι) :) :)

 

Η σημερινη λαϊκη ελληνικη μουσικη των πολεων ειναι (οπως ειναι και οι συγχρονες λαϊκες μουσικες και στα περισσοτερα μερη του κοσμου) μια "μοντερνοποιημενη" εξελιξη των ρεμπετικων και λαϊκων που μας ηρθαν με την Μικρασιατικη καταστροφη και τους προσφυγες (οι οποιοι ζωντας στην Τουρκια επαιζαν την ΔΙΚΗ τους μουσικη δραματικα επιρεασμενοι απο τους τουρκικους και αραβικους "δρομους" οι οποιοι δρομοι αν τους ψαξεις πολλες φορες οδηγουνε και στην Αρχαια Ελλαδα αλλα και σε μουσικες παλαιοτερων πολιτισμων απο τον Ελληνικο) 

 

Αν πιασεις και τις "δημοτικες" μουσικες εκει να δεις τι χαμος γινεται (ας πουμε την ΙΔΙΑ μουσικη παιζουν και στη Μακεδονια (τη δικη μας του Αλεξανδρου τη χωρα ;D) και στα Σκοπια και στη Βουλγαρια και στη Σερβια...οποτε καταλαβαινεις τι αλισβερισι εχει γινει...

 

Οποτε χοντρα χοντρα θα σου πω οτι προσωπικα αντιλαμβανομαι ως ελληνικη μουσικη καθε ειδος μουσικης που παιζεται στην Ελλαδα σημερα και βεβαια αν ειναι ΤΡΑΓΟΥΔΙ εχει ΕΛΛΗΝΙΚΟ στιχο.

 

Η μεγαλη διαφορα στη σημερινη κατασταση ηταν οτι στις χρυσες εποχες του ελληνικου τραγουδιου και παλι "λαΪκα" & "εντεχνα" επαιζαν και παλι σαβουρα και καλες μουσικες εβγαιναν ομως αυτο που ακουγε ο πολυς ο κοσμος δεν ηταν η σαβουρα αλλα το καλο,τωρα ειναι αναποδα τα πραγματα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σωστα τα λες Superfunk!

 

Κατα την ταπεινη μου γνωμη η Ελλαδα τελειωνει με την κατακτηση της απο τους Ρωμαιους οσον αφορα τον "καθαρο" αρχαιοελληνικο πολιτισμο (ο οποιος βεβαια ειχε και μουσικη αν και δεν εχουν διασωθει εργα ωστε να γνωριζουμε ακριβως ΤΙ μουσικη επαιζαν στα εκατονταδες χρονια της ακμης του)

 

εχουν γινει καποιες ηχογραφισεις(κυκλοφορει κ σε CD) απο ισπανους οι οποιοι παιζουν αρχαιοελληνικη μουσικη!

θα θελα να δωσω καποιες γενικες πληροφοριες για την αρχαια ελληνικη μουσικη αλλα τωρα δεν εχω χρονο! ασε που πρεπει να ακνω κ μια επαναληψη! χαχαχα

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως θα παει γρηγορα απατο το θεμα.

 

Μετα την απελευθερωση απο διαφορες αυτοκρατοριες που συχναζαν και πολεμαγαν οσους τους αντισταθηκαν εδω γυρω: Μακεδονικη, Ρωμαικη, Βυζαντινη, Τουρκικη, αλλα και απο οσους ειχαν δανειστει εναντι αλλων υπηρεσιων την εκμεταλλευση της περιοχης απο τον εκαστοτε ιδιοκτητη της (την περιοχη για καιρο ειχαν σε υπεργολαβια Σλαβικα και Βουλγαρικα φυλα), οσοι ειχαν επιβιωσει (ο,τι εθνικοτητας και να ηταν το γονιδιο τους απο τις 2000 ετων επιμιξιες) εδω στην περιοχη καναν κατι ψωροεκστρατειες στις οποιες τελικα ηττηθηκαν. Μετα απελευθερωθηκε και η Θεσσαλονικη πριν μερικα χρονια (νομιζω το 1912, ο παπους μου ζουσε ακομα), πολεμησαν κατι Γερμανους, κατι Ιταλους, κατι Κορεατες, κατι Βουλγαρους, μετα μεταξυ τους σε εμφυλιους, μετα ειχαν μια δικτατορια, μια Κυπρο....

 

Σε ολη αυτη τη διαδρομη κρυβομασταν ως ως χριστιανοι απο τους Ρωμαιους, ως Δωδεκαθειστες απο τους Βυζαντινους, ως ορθοδοξοι απο τους Τουρκους, ως προδοτες απο τους αντιστασιακους, ως δοσιλογοι απο τους ανταρτες, ως ΚΚΕδες απο τον εθνικο στρατο και πλεναμε πιατα στα Ρωμαικα ανακτορα, στις Αρενες, στα Βυζαντινα φαιουδα, στα παλατια του Σουλτανου, στην Αστορια, στην Γερμανια, στην Αυστραλια, στο παλατι του βασιλια, στο σπιτι του Παπαδοπουλου αλλα συναμα ερχονταν και ανθρωποι απο τον Ποντο, την Αρμενια και τα παραλια και πλενανε αυτοι τα πιατα μας εδω και καναμε παρεα.

 

Τα τελευταια χρονια ευτυχως πληρωνουν οι Γερμανοι και πλενουν πιατα οι Φιλιππινεζοι και οι Αλβανοι και εχει υπαρξει και ενας Φοιβος και υπαρχει μια μουσικη σταθεροτητα.

 

Οπως καταλαβαινεις η δικη μου αποψη περι ελληνικης μουσικης ειναι η χειροτερη παρολο που θελω πολυ να ηταν αλλιως η πραγματικοτητα (φυσικα υπαρχουν λαμπρες εξαιρεσεις αλλα λιγοστες για να κανουν την διαφορα).

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk Συμφωνώ στα περισσότερα από αυτά που είπες....

 

Εντύπωση (άσχημη θα έλεγα) μου κάνει το γεγονός ότι γνωρίζοντας τόσα πολλά πράγματα γύρω από αυτο το θέμα υποστηρίζεις ότι κάθε τι το Ελληνικό σταμάτησε με την κατάκτηση της Ελλάδας από τους Ρωμαίους....

 

Ανοίγω παρένθεση:

Καταρχήν να ξεκινήσω λέγοντας ότι στην Ιταλία που είμαι εδώ και 4 χρόνια, τυχαίνει να μένω στο ίδιο σπίτι με έναν Ιταλό ο οποίος σπουδάζει στη λεγόμενη σχολή Ιστορία της Μουσικής και Ιστορία της Τέχνης.,...Μάλιστα πρόσφατα πήρε και το πτυχίο του...Όντως μεγάλος θαυμαστής του Ελληνικού Πνέυματος και Πολιτισμού (όπως αυτό εκφράστηκε ανά τους αιώνες), μιλάμε συχνά για την αλληλοσυνύπαρξη του Ρωμαϊκού και του Ελληνικού Κόσμου ΥΣΤΕΡΑ από την κατάκτηση του δεύτερου από τον πρώτο...

 

Εντύπωση μου κάνει ακόμη ότι κάθε φορά που προσπαθώ να του πω ότι ''και εμείς πήραμε στοιχεία από εσάς'', ''και εμείς επηρεαστήκαμε από εσάς στην τέχνη και την μουσική'', αυτός είναι ΑΝΕΝΔΟΤΟΣ λέγοντάς μου ότι οι Έλληνες και μονο αυτοί επηρέασαν τους Ρωμαίους και ΟΧΙ το αντίθετο...Μου εξήγησε πολλές φορές πως δεν υπήρχε συνύπαρξη αλλά ΠΙΣΤΗ υποταγή του Ρωμαϊκού κόσμου στον Ελληνικό. Σε όλες του τις μορφές: Μουσική, Θέατρο, Επιστήμες, Πνεύμα...Εγώ του αντιπροτεινα την Σάτιρα (σαν θεατρικό είδος παρμένο από τους Ρωμαίους) και αυτός μου εξήγησε ότι υπάρχουν πολλές μαρτυρίες ότι ούτε η Σάτιρα ήταν Ρωμαϊκή, αλλά Ελληνική...

 

Όλα αυτά τα είπα αφορούμενα την αρχική άποψή σου...Φαίνεται λοιπόν ότι το καθε τι ελληνικό δεν τελειώνει με την κατάκτησή μας από τους Ρωμαίους αλλά μάλλον Ενδυναμώνεται...

 

Συνεχίζοντας, μιλώντας και με καθηγητές του (αφού με σύστησε) μου είπαν πολλά πράγματα και για τον Βυζαντινό κόσμο....Δεν μου είπαν ΡΩΜΑΪΚΟ, ή ΡΩΜΑΙΟ και τα άλλα συναφή αλλά ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ...Μου εξήγησαν ότι το Ελληνικό Πνέυμα (άρα και Μουσική, Τέχνη κλπ) ενώ φάνηκε να χάνεται με την είσοδο του Χριστιανισμού εντούτοις ενδυναμώθηκε αφού η νοοτροπία τόσο του Αρχαίου Ελληνικού Κόσμου όσο και του Χριστιανισμού ταίριαξαν, κάνοντας ο ένας τον άλλο πανίσχυρο...Διότι ο Χριστιανισμός δεν ήρθε με ισοπεδωτικές, ιμπεριαλιστικές τάσεις αλλά με άνοιγμα προς όλους και σύνεση.(σε αντίθεση με τον Ισλαμισμό)..Μεμονωμένες περιπτώσεις όπως πχ Μέγας Θεοδόσιος και άλλων φανατικών χριστιανών δεν καταρίπτουν τα επιχειρήματα αυτά γιατί απλά αποτελούν εξαιρέσεις...(ΌΛΑ αυτά ήταν λόγια δικά τους, μα κατά δικά τους, γιατί τις ομιλίες τις έχω κρατήσει αφού τις μαγνητοφώνισα... ;))

Κλείνω την παρένθεση.

 

Η Βυζαντινή Μουσική είναι μουσική Ελληνική καθώς ομιλείται με την Αρχαία Ελληνική Γλώσσα όπως ακριβώς γινόταν και στα Βυζαντινά Χρόνια...Το Δημοτικό και Κλέφτικο Ελληνικό τραγούδι άνθισε τον καιρό της Τουρκοκρατίας αφήνοντας τρανή προκαταθήκη...Στα νεότερα χρόνια το Ποντιακό και Σμυρναϊικο Τραγούδι έκανε την εμφάνισή του, πάντα στην Ελληνική γλώσσα, και βέβαια προχωρώντας  στα χρόνια γνωρίζετε καλύτερα εσείς πως άνθισε το Προπολεμικό (απαγορευμένο) Ελληνικό Τραγούδι και μετά το Ρεμπέτικο ....

 

(τώρα για τους προδότες, φιλοβασιλικούς, καταδότες, φοβισμένους Χριστιανούς, τους άλλους που πλένανε πιάτα, τους άλλους που κάνανε λάτζα και τα συναφη δεν με ενδιαφέρουν καθώς ΔΕΝ αποτελούν το μεγάλο τμήμα του Ελληνικού Πληθυσμού και Κόσμου αλλά εξαιρέσεις...Αν νομίζεις ότι οι Έλληνες ανά τους αιώνες είναι αυτό που περιέγραψες και μόνο αυτό, τότε είσαι άξιος της γνώμης σου...super εσύ δίνεις την συγκατάθεσή σου;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποστηρίζεις ότι κάθε τι το Ελληνικό σταμάτησε με την κατάκτηση της Ελλάδας από τους Ρωμαίους....

 

Μαλλον δεν προσεξες οτι ειπα ΑΜΙΓΩΣ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ και οχι ''ελληνικο".

 

Και συνεχιζω να πιστευω οτι η Χριστιανικη "ηθικη" απλα κατεστρεψε εντελως τον Αρχαιο Ελληνικο στην ΟΥΣΙΑ του (δηλ. την ελευθερη και χωρις πουριτανισμους σκεψη) φυσικα και οι ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ (Ρωμαιο-Βυζαντινοι) εκαναν ακριβως οτι και οι Οθωμανοι μετα απο αυτους (δηλ. "χρησιμοποιησαν" τα ΧΡΗΣΤΙΚΑ,ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ και ΑΙΣΘΗΤΙΚΑ στοιχεια & επιτευγματα του αρχαιου ελληνικου πολιτισμου,κλεβοντας τα,μετατρεποντας τα και βεβαια παρα πολλες φορες αγνοωντας ή καταστρεφοντας τα..)

 

Για πολλους (και για εσενα φυσικα) το Βυζαντιο αποτελλει συνεχεια του αρχαιου ελληνικου πολιτισμου για εμενα απλα το θανατο του,η μαλλον τον θανατο της ΟΥΣΙΑΣ του...(γιατι οι ΤΥΠΟΙ του διατηρηθηκαν οπως αλλωστε και η ΓΛΩΣΣΑ (λογω της προφανους ανωτεροτητας της φυσικα αλλα και της εξαπλωσης της )

 

φυσικα εχεις καθε δικαιωμα να διαφωνεις μαζι μου ;) και ευχαριστως να το συζητησουμε ....αλλα με εναν ανθρωπο (εμενα δηλ.) που θεωρει το Χριστιανισμο (την ΚΟΣΜΙΚΗ του παρουσια οχι βεβαια τη διδασκαλια και την ουσια του...)  τη μεγαλυτερη μαστιγα που βρηκε ποτε την ανθρωποτητα δυσκολα θα τα βρεις....  :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εξήγησαν ότι το Ελληνικό Πνέυμα (άρα και Μουσική, Τέχνη κλπ) ενώ φάνηκε να χάνεται με την είσοδο του Χριστιανισμού εντούτοις ενδυναμώθηκε αφού η νοοτροπία τόσο του Αρχαίου Ελληνικού Κόσμου όσο και του Χριστιανισμού ταίριαξαν, κάνοντας ο ένας τον άλλο πανίσχυρο...Διότι ο Χριστιανισμός δεν ήρθε με ισοπεδωτικές, ιμπεριαλιστικές τάσεις αλλά με άνοιγμα προς όλους και σύνεση.(σε αντίθεση με τον Ισλαμισμό

 

Στο παραπανω αγαπητε FatalK θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω, δεν εχω τρομερες ιστορικες γνωσεις,  απλα γιατι οτι βυζαντινη εκκλησια εχω δει ειναι χτισμενη παανω σε αρχαιοελληνικο ναο, σε πολλες περιπτωσεις με τα υλικα του ναου, αν αυτο δεν ειναι ισοπεδωση τοτε τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου