Προς το περιεχόμενο

Και του χρόνου φουντούνια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και συνεχιζω να πιστευω οτι η Χριστιανικη "ηθικη" απλα κατεστρεψε εντελως τον Αρχαιο Ελληνικο στην ΟΥΣΙΑ του (δηλ. την ελευθερη και χωρις πουριτανισμους σκεψη)

 

Φίλε superfunk, σε εσένα που τόσα έχεις διαβάσει και γνωρίζεις πραγματικά πολλά, προτείνω να διαβάσεις τους Λόγους και τα Συγράμματα των Άγιων Τριών Ιεραρχών (Βασίλειος, Γρηγόριος και Ιωάννης)...Κάνε αυτόν τον κόπο και διάβασε κάποια από τα συγράμματα τους για να δεις τι γράφουν τόσο για τον Αρχαίο Ελληνικό Πολιτισμό, το Πνέυμα του και την συνύπαρξή του με τον Χριστιανισμό...Σου δίνω το παράδειγμα αυτών, διότι αποτελούν μεγάλες μορφές τόσο του Χριστιανισμού όσο και του Ελληνικού Πνεύματος...Αλήθεια μπορείς να το κάνεις; :)

 

όσο για το τελευταίο, που γράφεις απλά δες ότι κάποιες από τις μεγαλύτερες μορφές του Χριστιανικού Κόσμου ποτισμένοι από το Αρχαίο Ελληνικό Πνέυμα, γεννήθηκαν και έζησαν την εποχή του Βυζαντίου...Αν ο Χριστιανισμός ισοπέδωσε τα πάντα, τότε πώς επέζησε τρανά ο Αρχαίος Ελληνικός Πολιτισμός;

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στο παραπανω αγαπητε FatalK θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω, δεν εχω τρομερες ιστορικες γνωσεις,  απλα γιατι οτι βυζαντινη εκκλησια εχω δει ειναι χτισμενη παανω σε αρχαιοελληνικο ναο, σε πολλες περιπτωσεις με τα υλικα του ναου, αν αυτο δεν ειναι ισοπεδωση τοτε τι ειναι?

 

Φίλε stavrillian στην μεγάλη πορεία του Βυζαντίου υπήρξαν αρκετοί φανατικοί ''χριστιανοί'' αυτοκράτορες οι οποίοι προέβησαν σε πραγματικά απαράδεχτες ενέργειες όπως κατάργηση της διδασκαλίας του Αρχαίου Ελληνικού Κόσμου, στην καταστροφή μεγάλων Αρχαίων Ελληνικών Μνημείων, στο κλείσιμο Αρχαίων Ελληνικών Ναών και σε άλλες βρωμιές...Είναι εξαίρεση όλοι αυτοί και όχι ο κανόνας...Μεγάλο κρίμα αλλά αποτελούν εξαίρεση...

 

Φιλικά... ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο Χριστιανισμός ισοπέδωσε τα πάντα, τότε πώς επέζησε τρανά ο Αρχαίος Ελληνικός Πολιτισμός;

 

 

Ε και αν οι Τουρκοι ηταν τοσο κακοι πως επεζησαν τρανα οι Ελληνες?

Πως η Μπουμπουλινα (400 χρονια σκλαβα) ΔΙΕΘΕΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ?

 

 

Εδω εγω, ελευθερος ανθρωπος και πανω απο ενα δυο υπερωκεανια και τορπιλακατους με βια μπορω να διαθεσω σε μια επανασταση.

 

Δεν οδηγει σε καλα συμπερασματα για το ποιον και την σταση μας ως προς τους απειρους εκαστοτε κατακτητες μας  η λογικη που θετεις :) Τολμω να πω οτι αφου την γλιτωσαμε απο αυτοκρατοριες οπως η Μακεδονικη, Ρωμαικη, Βυζαντινη, Τουρκικη, Γερμανικη παρολο που τοσο καιρο ηταν εδω και ειχαμε και ρεστα για να διαθετουμε μερικα πλοια μας, θα πρεπει να ειμασταν αρκετα "συνεργασιμος και ευελικτος" λαος, για να το πω κομψα ...

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελουμε να κυριολεκτησουμε το θεμα εχει να κανει καταρχας με το τι θεωρει ο καθενας Ελληνικο.

 

Δεν εχει νοημα να καθορισουμε τι εννοει ο καθενας Ελληνικο.απο τη στιγμη που αναφερομαστε στην μουσικη των νεοελληνων.

 

 

Η σημερινη λαϊκη ελληνικη μουσικη των πολεων ειναι (οπως ειναι και οι συγχρονες λαϊκες μουσικες και στα περισσοτερα μερη του κοσμου) μια "μοντερνοποιημενη" εξελιξη των ρεμπετικων και λαϊκων που μας ηρθαν με την Μικρασιατικη καταστροφη και τους προσφυγες

 

Πολυ σωστος.Απο εκει και περα αν μιλαμε για παραδοσιακη εκει το μουσικο ευρος ειναι τεραστιο.Και ειναι λογικο να ειναι διαφορετικοι σε μουσικο επιπεδο(και οχι μονο)αυτος που ζουσε στη τραπεζουντα απο αυτον που ζουσε στη Καλαματα,στη Βαρνα,Κρητη,Σμυρνη.Λογω της γεωγραφικης κατανομης των ελληνων στην Οθωμανικη αυτοκρατορια ειναι πολυ λιγες οι μουσικες των Βαλκανιων-Ανατολιας που να μην εμπεριεχονται στην ελληνικη μουσικη παραδοση(και αυτο ειναι πολυ καλο).

Και καλα ειναι ολα αλλα τα τσαμικα ειναι τα καλητερα ;D ;D ;D

 

z013607q.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και αν οι Τουρκοι ηταν τοσο κακοι πως επεζησαν τρανα οι Ελληνες?

Πως η Μπουμπουλινα (400 χρονια σκλαβα) ΔΙΕΘΕΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ?

Δεν οδηγει σε καλα συμπερασματα για το ποιον και την σταση μας ως προς τους απειρους εκαστοτε κατακτητες μας  η λογικη που θετεις :)

 

Μα γιατί ακριβώς διέθεταν ένα ποιόν ανά τους αιώνες (ΝΑΙ εκείνο του Αρχαίου τους κόμου) στην νοοτροπία τους που τους καθιστά ικανούς να επιζήσουν και μετά από 500 χρόνια σκλαβιάς...(ένα από τα στοιχεία που κατάφεραν και επέζησαν)...

 

Και κάτι άλλο evris...Από αυτό που έγραψα πάνω αυτό συγκράτησες; Βεβαια θα μου πεις ότι ο καθενας κραταει αυτο που θελει...Έχεις δίκιο..Απλά δεν συνοψίζω εκεί πέρα όλη μου την σκέψη..Είναι απλά μια γνώμη...

 

Φιλικά...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε αυτόν τον κόπο και διάβασε κάποια από τα συγράμματα τους για να δεις τι γράφουν τόσο για τον Αρχαίο Ελληνικό Πολιτισμό

 

Δυστυχως το ΓΡΑΜΜΑ του Χριστιανισμου ελαχιστη σχεση ειχε με την ΕΦΑΡΜΟΓΗ του και δυστυχως το Βυζαντινο Κρατος ΔΕΝ ηταν κοσμικο αλλα καθαρα ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ (και προσωπικα εχω τεραστιο προβλημα με τα μη κοσμικα κρατη)

 

τότε πώς επέζησε τρανά ο Αρχαίος Ελληνικός Πολιτισμός;

 

δεν επεζησε (δηλ. δεν ειναι "ζωντανος" με την εννοια οτι ΠΟΥΘΕΝΑ στον κοσμο δεν εφαρμοζονται οι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ αρχες του) απλα ΔΙΑΤΗΡΗΘΗΚΕ ενα  μεγαλο κομματι του οσον αφορα τις τεχνες και τα γραμματα...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο Χριστιανισμός ισοπέδωσε τα πάντα, τότε πώς επέζησε τρανά ο Αρχαίος Ελληνικός Πολιτισμός;

 

 

Ε και αν οι Τουρκοι ηταν τοσο κακοι πως επεζησαν τρανα οι Ελληνες?

Πως η Μπουμπουλινα (400 χρονια σκλαβα) ΔΙΕΘΕΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ?

 

 

Εδω εγω, ελευθερος ανθρωπος και πανω απο ενα δυο υπερωκεανια και τορπιλακατους με βια μπορω να διαθεσω σε μια επανασταση.

 

Δεν οδηγει σε καλα συμπερασματα για το ποιον και την σταση μας ως προς τους απειρους εκαστοτε κατακτητες μας  η λογικη που θετεις :) Τολμω να πω οτι αφου την γλιτωσαμε απο αυτοκρατοριες οπως η Μακεδονικη, Ρωμαικη, Βυζαντινη, Τουρκικη, Γερμανικη παρολο που τοσο καιρο ηταν εδω και ειχαμε και ρεστα για να διαθετουμε μερικα πλοια μας, θα πρεπει να ειμασταν αρκετα "συνεργασιμος και ευελικτος" λαος, για να το πω κομψα ...

 

 

Evris,ποιοι την γλiτώσαμε?Συγγνώμη για το off-topic.

Εχω Φ-εντερικές διαταραχές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και αν οι Τουρκοι ηταν τοσο κακοι πως επεζησαν τρανα οι Ελληνες?

Πως η Μπουμπουλινα (400 χρονια σκλαβα) ΔΙΕΘΕΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ?

Δεν οδηγει σε καλα συμπερασματα για το ποιον και την σταση μας ως προς τους απειρους εκαστοτε κατακτητες μας  η λογικη που θετεις :)

 

Μα γιατί ακριβώς διέθεταν ένα ποιόν ανά τους αιώνες (ΝΑΙ εκείνο του Αρχαίου τους κόμου) στην νοοτροπία τους που τους καθιστά ικανούς να επιζήσουν και μετά από 500 χρόνια σκλαβιάς...(ένα από τα στοιχεία που κατάφεραν και επέζησαν)...

 

Και κάτι άλλο evris...Από αυτό που έγραψα πάνω αυτό συγκράτησες; Βεβαια θα μου πεις ότι ο καθενας κραταει αυτο που θελει...Έχεις δίκιο..Απλά δεν συνοψίζω εκεί πέρα όλη μου την σκέψη..Είναι απλά μια γνώμη...

 

Φιλικά...

 

Αν το να επιζησεις απο τον κατακτητη σου ειναι το κυριο προβλημα (και σε μας ηταν το κυριο για 2000 ετη) και διαθετεις την ... αρετη ... την ευπλαστοτητα ... την συνεργασιμοτητα...  να τα καταφερνεις με οποιον κατακτητη εχεις στο σβερκο σου για οσες χιλιαδες χρονια σου εχει κατσει εκει, τι ψαχνεις για την ελληνικη μουσικη, τι ψαχνεις για το ελληνικο γονιδιο, τι ψαχνεις γενικως...

 

Να αφησουμε λοιπον κατα μερους την ελληνικοτητα της καταγωγη μας, την μουσικη των αρχαιων Πελασγων, την κουζινα των αρχαιων Θεσπρωτων και αλλα τετοια μικροπραγματακια που μπορει να "θυσιασαμε" στην διαδρομη των 2000 ετων για να επιβιωσουμε και να ειμαστε αρεστοι στους κατακτητες μας κλπ και να μιλησουμε για την Νεοελληνικη μας κατασταση: τις συγχρονες παραγωγες μουσικης μας, την Καλομοιρα, τον Φοιβο, τον Νταλαρα στο Μεγαρο Μουσικης, τα μουσικα πανεπιστημια μας, την Αντζελα Δημητριου σταρ στην Τουρκια, την διεθνη καριερα της Λεανδρος, την Γιουροβιζιον, ποιες ειναι οι  αιθουσες μουσικης του Σαββατοβραδου και τι παιζουν εκει, τι παιζουν τα ραδιοφωνα, τι μουσικη δειχνουν τα εορταστικα μας προγραμματα ...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως το ΓΡΑΜΜΑ του Χριστιανισμου ελαχιστη σχεση ειχε με την ΕΦΑΡΜΟΓΗ του και δυστυχως το Βυζαντινο Κρατος ΔΕΝ ηταν κοσμικο αλλα καθαρα ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ (και προσωπικα εχω τεραστιο προβλημα με τα μη κοσμικα κρατη)

 

Σε διαβεβαιώνω πως τα συγράμματα των τριών αυτών ανθρώπων, δεν είναι ούτε το γράμμα του Χριστιανισμού ούτε τίποτα από αυτά που λες...είναι συγράμματα λόγια σαν αυτά που έχεις διαβάσει άλλων μεγάλων ανθρώπων. Μιλάμε για συγράμματα που μελετώνται από άθεους ανά τον κόσμο και πολέμιους του Ελληνικού Πνέυματος (ΚΑΜΙΑ απολύτως υπερβολή σε αυτό)..

 

Η άρνησή σου να διαβάσεις κάτι διαφορετικό από αυτά που έχεις μέχρι τώρα πάντως, δείχνει ότι είσαι μονόπλευρος χωρίς να ακούς άλλες γνώμες και το σημαντικότερο χωρίς να έχεις διάθεσει να αλλάξεις και την δικιά σου...Το Βυζάντιο ήταν και θρησκευτικό κράτος αλλά όχι μόνο...ήταν και στρατιωτικό, πολεμικό, ασταθές αρκετές φορές και για αυτό επέζησε 1000 και βάλε χρόνια....Λες να μπορούσε να επιζήσει τόσους αιώνες μοναχάσ επειδή ήταν θρησκευτικό και μη κοσμικό κράτος...Μου φαίνεται ότι λαθεύεις πολύ χοντρά φίλε superfunk...

 

Φιλικά πάντοτε.,...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου