Προς το περιεχόμενο

Και του χρόνου φουντούνια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλ. κατακτούν οι Αθηναίοι την Σπάρτη και παύουν να είναι Έλληνες???

Οι Μακεδόνες φίλε μου ήταν και είναι Έλληνες εδώ λανθάνεις που τους βάζεις στην ίδια ζυγαριά με τους υπόλοιπους και οι Βυζαντινοί περιλαμβάναν ΚΑΙ τους Έλληνες και όχι μόνο σαν επαρχία αλλά σαν κάτι πολύ μεγαλύτερο. Ποτέ οι Έλληνες δεν ένοιωσαν σκλαβωμένοι στους Ρωμαίους αλλά σαν κομμάτι τους, ειδικά μετά τον χωρισμό του Ανατολικού από το Δυτικό Ρωμαϊκό Κράτος.

 

Ε κοιταξε, εγω το βλεπω πιο απλα: αν παω με ολους τους κατοικους του τοπου μου και συγκρουστω με αλλους 100.000 δικου σας με τανκς, σπαθια, πυρηνικα και πεθανω για να μην ερθεις να με κατακτησεις και μετα εσυ μου καψεις το σπιτι, βιασεις την γυναικα, δημευσεις την περιουσια μου, συρεις τον αδερφο μου να σκαβει στα χωραφια σου, μου αλλαξεις την κυβερνηση, βαλεις  την οικογενεια μου να πληρωνει φορο υποτελειας, δεν ξερω αν την καλυπτει την μανα μου οτι μιλαγαμε και συνεχιζουμε να μιλαμε την ιδια γλωσσα. Νομιζω οτι δεν παιζει ρολο αν εισαι και εσυ Ελληνικο φυλο, Ρουμανικο, Κελτικο η οτιδηποτε ("αλλη γλυκα ρε μανα ομως το ελληνικο σπαθι ε, να δεις οταν του κοψανε το λαιμο του evris, τι γλυκα που επεσε κατω το κεφαλι του, ειμασταν τυχεροι, το κραταγε ενας που μιλαγε ιδια γλωσσα με μας οχι τιποτα ξενα να μην τα καταλαβαινουμε").

 

Χωρις να ξερω ακριβως....και ο Κορινθιος και ο Μακεδονας κρατανε απο καποια παρεμφερη φυλα (Δωριεις? Ιωνες? Αχαιοι). Και αν το παμε και πιο πριν και ο Ρωμαιος κραταει απο το ιδιο φυλο (ανθρωποι Νεατερνταλ). Και αν το παμε και πιο πριν ολοι ειμαστε απογονοι του Αδαμ και της Ευας και καποτε μιλαγαμε και την ιδια γλωσσα. Αυτο δεν σημαινει οτι ολες οι κατακτησεις και οι επιμιξιες δεν εγιναν, οτι οι πληθυσμοι δεν αλλοιωθηκαν, οτι δεν υποδουλωθηκαν κλπ. Τι λογικη ειναι αυτη, αφου μιλαμε ιδια γλωσσα ειναι σαν να μην κατακτηθηκαν, δεν μετραει στο σκορ, δεν αλλιωθηκαμε και πολυ....

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποτέ οι Έλληνες δεν ένοιωσαν σκλαβωμένοι στους Ρωμαίους

 

ΩΠΑ!

 

Σιγα μη τους υποδεχτηκαν μετα βαϊων και κλαδων... :o

 

Την καταστροφη της Κορινθου την ξεχασες (παιδακι ημουν αλλα ακομα το...θυμαμαι.. :) :))?τους μακεδονικους πολεμους?τη λεηλασια του Μαντειου των Δελφων?Τις σφαγες του Κορνηλιου Συλα στην Αθηνα και τη λεηλασια της (μεχρι και τις στηλες του Ολυμπιου εστειλε στη Ρωμη...μαζι με ενα καρο αγαλματα...)  ?

 

ειπαμε οι Ρωμαοι εισεβαλλαν κανονικα στην Ελλαδα και την κατεκτησαν (πετραδακι-πετραδακι μεν,την κατεκτησαν δε)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ οι Έλληνες δεν ένοιωσαν σκλαβωμένοι στους Ρωμαίους

 

ΩΠΑ!

 

Σιγα μη τους υποδεχτηκαν μετα βαϊων και κλαδων... :o

 

Την καταστροφη της Κορινθου την ξεχασες (παιδακι ημουν αλλα ακομα το...θυμαμαι.. :) :))?τους μακεδονικους πολεμους?τη λεηλασια του Μαντειου των Δελφων?Τις σφαγες του Κορνηλιου Συλα στην Αθηνα και τη λεηλασια της (μεχρι και τις στηλες του Ολυμπιου εστειλε στη Ρωμη...μαζι με ενα καρο αγαλματα...)  ?

 

ειπαμε οι Ρωμαοι εισεβαλλαν κανονικα στην Ελλαδα και την κατεκτησαν (πετραδακι-πετραδακι μεν,την κατεκτησαν δε)

 

Παρατα τα ρε sf, να προχωρησουμε στην "νεα" ελληνικη μουσικη. Αυτο θα εχει πιο πλακα. Υπογραφεις το παρακατω..

 

 

 

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ

 

Εγω ο sf δηλωνω οτι δεν υποδουλωθηκαν, αφομοιωθηκαν, σφαχτηκαν αβερτα οι εδω κατοικοι τα τελευταια 2000 χρονια. Ειτε γιατι η σφαγη εγινε απο κοντινους κατακτητες που μιλαγαν την ιδια γλωσσα και δεν μετραει (ακυρωνεται απο τον διαιτητη), ειτε γιατι εγινε απο μακρινους, αλλης γλωσσας και θρηκειας που ομωςδεν ειχαν τοσο δυνατο γονιδιο σαν το δικο μας και ετσι μειναμε απαραλλαχτοι ο,τι και να μας κανανε (περασμενα-ξεχασμενα).

 

Ο δηλων

 

 

-- υπογραφη---

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι τελικά τι εστί ελληνική μουσική;

Φιλε μου φαινεται δεν καταλαβαινεις με τιποτα ε? Τοση ωρα μιλαμε γι αυτο το θεμα!  ;D

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάμω κι εγώ μια παρένθεση.

Ο χριστιανισμός ήταν και είναι ένα τεράστιο παραμύθι για μεγάλους, τίποτα παραπάνω..(χωρίς να θέλω να θίξω όσους πιστεύουν).

8) Απο κει και πέρα ,δν μπορούμε να μιλάμε για καθαρά ελληνική μουσική,όταν η Ελλάδα

βρίσκεται στη μέση του κόσμου και έχουν περάσει απο αυτήν ολοι οι λαοί είτε για να την

κατακτήσουν ή για να συναναστραφούν εμπορικά.

/ please, go on /

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ξένοι θέλουν να κατακτήσουν την χώρα μας, οι ντόπιοι όμως θέλουν να την γαμ****ν!

 

 

 

Θεώρημα kwstas79-offtopic:

 

Αν βγαίνουμε συνεχώς off-topic σε ένα ορισμένο topic, τότε μοιραία κάποια στιγμή θα πέσουμε πάνω στο αρχικό θέμα.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10000000000000000000000000000000000000000000000000000000 στον Evris

 

Ελληνες ??? Μακεδόνες??? Ελληνικη μουσική ??? Χριστανισμοοοος??? :o :o :o

Καλυτερα πρεζάκιας που λεει και ο τζιμακος!!! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλάκια μου, έχει καιρό να εμφανιστεί ο [glow=red,2,300]Ιχνηλάτης [/glow] και ξεθαρρέψατε μου φαίνεται!

 

Τα θέλω ο gluteus maximus σας...ελληνιστί ο τρυφερός και υπερτροφικός σας κωλαράκος  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ήρθατε στο Noiz-Οn line Ιστορικές αναδρομές (για να ευθυμήσουμε ;D)

 

Δε θα αναφερθώ στα ιστορικά,γιατι απλά ακούστηκαν και ορθές απόψεις,ιστορικές ανακρίβειες και αμφιλεγόμενα θέματα!απλά με μία κουβέντα θα πω οτι ένα έθνος δε χάνει την ταυτότητα του όσες διοικήσεις και αν αλλάξει,έτσι και η μουσική είναι στο DNA του κάθε λαού....δε χάνεται ούτε σε 400 χρόνια ούτε σε 2000,αλλάζει ναι...όπως αλλάζουν τα πάντα γύρω μας...αλλά η προφορική παράδοση είναι τόσο δυνατή που δεν αφήνει και πολλά στη δίνη του χρόνου(εάν έχετε ασχοληθεί με λαογραφία θα καταλάβετε τι εννοώ)!

 

Στο θέμα της μουσικής τώρα!για εμένα ελληνική μουσική είναι:

-Η παραδοσιακή μουσική του κάθε γεωγραφικού διαμερίσματος της χώρας μας(ηπειρώτικα,νησιώτικα,κρητικά,στερεοελλαδίτικα κτλ)!η πλέον Ελληνική μουσική ΜΑΣ παράδοση οι ρίζες της οποίας φτάνουν μέχρι τους αρχαίους Πολιτισμούς που έδρασαν σε αυτά τα εδάφη!

-Η βυζαντινή μουσική-αρηκτα συνδεδεμένη με την αρχαιοελληνική μουσική και με χρώμα ανατολής!ειναι η μουσική με την πιο προσεγμένη ΜΕΛΩΔΙΑ παγκοσμίως!!

-το ρεμπέτικο:η λαική μουσική των ελλήνων προσφύγων της μικράς Ασίας!σαφώς επηρρεασμένη από τους γειτονικούς πληθυσμούς...αλλά ενταγμένη πάντα στα ελληνικά μέτρα!

-Η λόγια ελληνική μουσική(Μανώλης Καλομοίρης,Νικόλαος Σκαλκότας,Ιωάννης Ξενάκης κτλ)που θεωρούνται μεγαλοφυίες από όλο τον κόσμο-πλήν ημών φυσικά

-Λαικό τραγούδι με μεγάλους νεότερους Ελληνες συνθέτες!ένα mix των παραπάνω-Χατζηδάκις,Θεοδωράκης,Τσιτσάνης κτλ.

 

Φυσικά να διευκρινήσω οτι είναι αδύνατο να μην επηρρεάζεται η μουσική ενός λαού,όπως άλλωστε και όλα τα πολιτισμικά του στοιχεία από πολιτισμούς που γειτνιάζει!ευτυχώς που γίντεται για να πλουτίζουν οι μουσικες και οι λαοι να έρχονται πιο κοντά!εθνική μουσική είμαι αυτή που απηχεί στην ιστορική,πολιτική,συναισθηματική συνείδηση του κάθε λαού και του δίνει τη δυνατότητα να θυμάται ποιος είναι και να μην μπαινει στον πολτο της Eurovision και της κάθε Eurovision...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου