Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εαν ο Μπετόβεν ή ο Μοτσαρτ ζούσε σήμερα, δεν θα είχαμε την τιμή να συζητήσουμε μαζί του παρα το οτι στην ηλικία των 10 ήταν ικανότεροι μουσικοί απο τους περισσοτερους μας.

 

Αν ο μοτσαρτ και ο μπετοβεν ζουσαν σημερα, δεν θα ήταν ο μοτσαρτ και ο μπετοβεν, αλλα κάτι άλλο.

Αλλά ακόμη και έτσι να ήταν δεν θα καθόντουσαν να γράφουν στο νοιζ...

 

Στο θέμα μας, συμφωνώ μη την απαγόρευση των ανηλίκων στο νοιζ για τον εξής απλό λόγο:

Τί δουλειά έχει ένα πιτσιρίκι 11 χρονών μπροστά στον υπολογιστή να διαβάζει απόψεις 20άρηδων, 30άρηδων, 40άρηδων και 50φευγάρηδων στο ιντερνετ? Να βγεί έξω να παίξει με τα άλλα τα παιδάκια. Να την πέσει στην μαιρούλα. Έχει χρόνο να καεί στην ζωή του. Δεν είναι σωστό να κάτσει στον υπολογιστή και στο εθιστικό ίντερνετ απο τα 11.

Πέρα απο το νομικό του θέματος (με το οποίο συμφωνώ απόλυτα - έχει πολλές παγίδες το ιντερνετ πάσης φύσεως) είναι και θέμα ανατροφής. Και το ίντερνετ ισοδυναμεί με κακή ανατροφή.

 

Αν και πραγματικά δεν μπορώ να βρώ κάτι στο νοιζ το οποίο θα τραβούσε το ενδιαφέρον ενός 11χρονου...  ::)

κάποιος μίλησε για απόψεις νέων... Τι "άποψη" να έχει ένα παιδί 11 ετών? 11 χρονών είναι στην έκτη δημοτικού!!!

 

 

Ακριβώς!Για το 11χρονο συμφωνώ, και επίσης συμφωνώ οτι τα 11χρονα και τα 12χρονα και τα 13χρονα μη σου πω ΔΕΝ μπαίνουν στο νοιζ...τι να κανουν άλλωστε...

 

Για την δικιά μου περίπτωση που είμαι 16,(επειδή συμφωνώ για την μπάλα,την μαιρούλα, και το κάψιμο) θα σου πω οτι απ'όλα έχει ο μπαξες...

Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλα εγω και την μπαλιτσα θα την παίξω, και το μπασκετάκι, και με την μαιρούλα θα παιξω...αλλα δεν καταλαβα ενα παιδι 16χρονών γιατι να μη μπαίνει στο νοιζ?Άλλωστε δεν νομίζω να υπο΄θκε καιτ τέτοιο...ασε που θα ήταν και γελοίο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομοφοβια λεγεται αυτο απο το οποιο πασχουμε. Σε καθε φορουμ κυκλοφορουν βρισιες, εικονες, ανεκδοτα, υπαινιγμοι, extreme αποψεις, προτασεις για συναντησεις, αγοροπωλησιες, αλλαγες τηλεφωνων... Η αυξηση του οριου ηλικιας για μενα ειναι επιβεβλημενη για την κατα νομο προστασια του ανηλικου αλλα και για την κατα νομο καλυψη και προστασια του φορουμ και ουδεμια σχεση εχει με την αξια του ως μουσικου.

 

Αλλωστε και τοτε και σημερα δεν θα ειχαμε την τιμη να συζηταμε, να συνανταμε, να λεμε σοκιν ανεκδοτα, να δειχνουμε εικονες, να του προτεινουμε να βγουμε για ποτα, να πουλαμε και να αγοραζουμε απο τον ανηλικο Μπετοβεν χωρις την συγκαταθεση του γονεα του.

 

Kαι γω που νόμιζα ότι βρίσκομαι σε site μουσικής τεχνολογίας.

Γενικά πολύ υπερβολή.

Κανά λινκ για καμιά καλή τσόντα? ::)

 

Καλη ειναι η πλακα εσυ εισαι τοσο επαναστατης και ειμαστε τοσο συντηρητικοι αλλα σκεψου οτι μπορει να φερνεις σε αβολη θεση τους διαχειριστες με τα αστειακια σου (για να μη σου πω για τα 11χρονα).

 

 

Χμ. Πολύ στα σοβαρά έχεις πάρει τον εαυτό σου.

Χαλαρώνουμε, ανάσες και ξαναβλεπουμε τι γίνεται.

 

Μιλάμε για site ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ξαναλέω.

Αυτό το forum λοιπόν, έχει κάμποσους χρήστες οι οποίοι, πέρα ελαχίστων εξαιρέσεων, συμπεριφέρονται κοσμιότατα. Και γενικά, άσχετα με το αν τρωγόμαστε ή όχι, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, το οποίο θα μπορούσε να επιρρεάσει άσχημα ένα 11χρονο(λες να υπάρχουν και 11χρονοι εν ελλάδι που ασχολούνται τόσο σοβαρά με μουσική και να χουν βρει και το νοιζ?).

Και πες έστω τυπικά να πάει το όριο στα 13.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω που αποσκοπεί αυτό το όριο(18). 

Αν θέλει κάποιος (ειτε ειναι 11 ειτε ειναι 28 ειτε 88) να βρει κάτι στο ιντερνετ, δεν υπάρχει κάποιος για να τον εμποδίσει. Αν λοιπόν κάποιος γονιός αφήνει το παιδί του σερφάρει ανεξέλεκτα, πρώτον, είναι δικό του το λάθος και το νοιζ κατά δεύτερον θα ήταν από τα φορα που θα τον άφηνε να σερφάρει, καθώς δεν περιέχει ουτε βρισιές, ουτε διάφορες εικόνες(λες και από το άβαταρ του kwsta79 θα περίμενε το παιδάκι να σκεφτεί ότι μπορεί να υπάρχει κάπου πορνογραφικό υλικό), τα ανέκδοτα που λες, μου φαίνεται αστείο(αν έχεις δει, τα παιδάκια που τόσο κοπτόμαστε και καλά, από τα 8 τους βρίζουν περισσότερο και από νταληκιέρη) κλπ κλπ κλπ κλπ.

 

Δεν είπα ούτε για επαναστάσεις όυτε για συντηρητικούς, αλλά όποιος έχει την μύγα..να την φέρει πίσω, την ψάχνει ο vrass.

 

 

+1, δεν είναι πορνο site το noiz...

 

Αλλα έτσι κι αλλιώς οχι 11χρονα αλλα ουτε 13χρονα δεν υπαρχουν στο noiz...(και βεβαια παντα με την κάθε επιφύλαξη... :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφενός πρέπει να πω ότι καταλαβαίνω την επιμονή του evris για καθιέρωση ορίου ηλικίας, όποιος καεί στο χυλό (ή μάλλον στον αστακό) φυσάει και το γιαούρτι. Έχει τους λόγους του ο άνθρωπος και είναι αρκετά σοβαροί.

 

Αφετέρου, δεν με απασχολεί ιδιαίτερα η θέσπιση κάποιου ορίου. Έχω την αίσθηση ότι δεν θα αλλάξει και πολλά.

Το μόνο που έχω να διαπιστώσω πέραν αυτού είναι ότι καιρό έχω συνειδητοποιήσει κάτι. Εδώ και καιρό, σε πάρα πολλές περιπτώσεις που έχει ανοιχτεί ένα "χαζό" thread ή έχει εκτροχιαστεί προς εξίσου "χαζή" πορεία ένα υπάρχον, κάποιος πολύ μικρός (ηλικιακά) έχει βάλει το χέρι του. Ίσως τυχαίο, ίσως και όχι...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και καιρό, σε πάρα πολλές περιπτώσεις που έχει ανοιχτεί ένα "χαζό" thread ή έχει εκτροχιαστεί προς εξίσου "χαζή" πορεία ένα υπάρχον, κάποιος πολύ μικρός (ηλικιακά) έχει βάλει το χέρι του. Ίσως τυχαίο, ίσως και όχι...

 

 

Όχι απαραίτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, να ξεκαθαρίσουμε κάτι: το Noiz είναι ένα δημόσιο φόρουμ κι όχι ένα κλειστό, ιδιωτικό newsgroup. Όλοι έχουν πρόσβαση σε αυτό και μπορούν να διαβάσουν ό,τι δημοσιεύεται. Από εκεί όμως και μέχρι το σημείο να ισχυριζόμαστε ότι ένας ανήλικος φέρει την ευθύνη των πράξεών του και των γραφόμενών του υπάρχει τεράστια διαφορά. (Προσοχή: NOMIKA μιλάω).

 

Το φόρουμ είναι ένας χώρος που ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΘΑ, και που υπόλογος στο νόμο για την λειτουργία του είναι ο ιδιοκτήτης του και αυτοί που βλέπετε αν κάνετε κλικ στο "About" (πάνω, "Info" --> "About Noiz.gr"). Eμείς είμαστε ανώνυμοι, αυτοί όμως όχι.

 

Σύμφωνοι, εννοείται ότι όλοι έχουν δικαίωμα στην πληροφόρηση, ακόμη και οι ανήλικοι. Και βέβαια θα πρέπει να τους δοθεί η ευκαιρία να ρωτήσουν κάτι και να εκμεταλλευθούν την think tank του φόρουμ. Όμως, ας έχουν υπόψη και όλα τα συνεπαγόμενα, καθώς και το γεγονός ότι ο ιδιοκτήτης και οι admins βάζουν νερό στο κρασί τους για να επιτραπεί αυτή ακριβώς η πρόσβαση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφετέρου, δεν με απασχολεί ιδιαίτερα η θέσπιση κάποιου ορίου. Έχω την αίσθηση ότι δεν θα αλλάξει και πολλά.

Παντα με ψευτικη ταυτοτητα και διπλωμα θα μπορει ενας ανηλικος να νοικιαζει ενα αυτοκινητο αν το βαλει σκοπο. Αυτο δεν σημαινει οτι το Γραφειο Ενοικιασεων Αυτοκινητων δεν πρεπει να εχει θεσει προαπαιτουμενα το να εισαι ενηλικος και κατοχος διπλωματος στις ενοικιασεις αυτοκινητων.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα...

Εγώ απλά παρατήρησα κάτι, ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του...

 

Φίλτατε evris, γι' αυτό είπα "δε με απασχολεί ιδιαίτερα". Αν ήμουν αντίθετος στην ιδέα θα έλεγα "είναι χαζομάρα, να μη γίνει κάτι τέτοιο"... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, να ξεκαθαρίσουμε κάτι: το Noiz είναι ένα δημόσιο φόρουμ κι όχι ένα κλειστό, ιδιωτικό newsgroup. Όλοι έχουν πρόσβαση σε αυτό και μπορούν να διαβάσουν ό,τι δημοσιεύεται. Από εκεί όμως και μέχρι το σημείο να ισχυριζόμαστε ότι ένας ανήλικος φέρει την ευθύνη των πράξεών του και των γραφόμενών του υπάρχει τεράστια διαφορά. (Προσοχή: NOMIKA μιλάω).

 

Το φόρουμ είναι ένας χώρος που ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΘΑ, και που υπόλογος στο νόμο για την λειτουργία του είναι ο ιδιοκτήτης του και αυτοί που βλέπετε αν κάνετε κλικ στο "About" (πάνω, "Info" --> "About Noiz.gr"). Eμείς είμαστε ανώνυμοι, αυτοί όμως όχι.

 

Σύμφωνοι, εννοείται ότι όλοι έχουν δικαίωμα στην πληροφόρηση, ακόμη και οι ανήλικοι. Και βέβαια θα πρέπει να τους δοθεί η ευκαιρία να ρωτήσουν κάτι και να εκμεταλλευθούν την think tank του φόρουμ. Όμως, ας έχουν υπόψη και όλα τα συνεπαγόμενα, καθώς και το γεγονός ότι ο ιδιοκτήτης και οι admins βάζουν νερό στο κρασί τους για να επιτραπεί αυτή ακριβώς η πρόσβαση.

 

Παντα με ψευτικη ταυτοτητα και διπλωμα θα μπορει ενας ανηλικος να νοικιαζει ενα αυτοκινητο αν το βαλει σκοπο. Αυτο δεν σημαινει οτι το Γραφειο Ενοικιασεων Αυτοκινητων δεν πρεπει να εχει θεσει προαπαιτουμενα το να εισαι ενηλικος και κατοχος διπλωματος στις ενοικιασεις αυτοκινητων.

 

+1.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου