Προς το περιεχόμενο

κριτική σχετικά με ηχογραφημένη κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να χαιρετίσω κι εγώ με τη σειρά μου τη μουσικοπαρέα σας. Αν και ασχολούμαι αρκετά χρόνια με τη μουσική, σας ανακάλυψα και σας παρακολουθώ τους τελευταίους μόνο μήνες και οφείλω να δηλώσω εντυπωσιασμένος από την πληθώρα τεχνογνωσίας, πείρας και διάθεσης για βοήθεια που χαρακτηρίζουν τα μέλη και κατ' επέκτασιν το forum γενικά. Έχω "ανεβάσει" (upload) ένα ηχητικό δείγμα

http://rs155.rapidshare.com/files/108243556/capricorne_test.wav διάρκειας 14sec που δημιούργησα στο PC μου, προσδοκώντας στην γνώμη σας, όχι στο τεχνικό κομμάτι  :P, αλλά στο ηχόχρωμα, τον τόνο και την ακουστική ποιότητα της κιθάρας όπως την ηχογράφησα. Αυτό βέβαια εφόσον έχετε την όρεξη και υπομονή να το κατεβάσετε και να το ακούσετε. Εμένα προσωπικά με άφησε αρκετά ευχαριστημένο, αλλά μια δεύτερη και τρίτη γνώμη πάντα είναι χρήσιμη. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Μήτσος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως όρισες Μήτσο!!!πολύ όμορφό το δείγμα και πολύ ωραίο και το παίξιμο και το ηχόχρωμα της κιθάρας σου!αν μπορείς γράψε μας τον εξοπλισμό με τον οποίο το ηχογράφησες ;)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλώς ήρθες, Capricorne...  :)

 

Ωραίο feeling, ωραίος ήχος! Λίγο πιο "αεράτο" θα το έκανα με μια ελαφρά έμφαση στις πολύ υψηλές συχνότητες. Από στερεοφωνική εικόνα δεν κατάλαβα τίποτα γιατί το κλιπάκι ήταν... mono.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορείς γράψε μας τον εξοπλισμό με τον οποίο το ηχογράφησες ;)!

 

Ευχαριστώ για το σχόλιο φίλε bb και βέβαια δε νοείται μυστικότητα σ' αυτά  ;). Έστειλα την κιθάρα στην GT-6 κι από 'κει απ' ευθείας στο line-in της κάρτας ήχου (creative audigy) του PC. Χρησιμοποίησα τον Humbucker from hell της DiMarzio ως neck μαγνήτη, splitαρισμένο με mini switch όμως, ώστε να δουλέψει ως single coil καθαρά και όχι ως humbucker. Την GT-6 πάντως τη σκάλιζα γύρω στο 3ωρο μέχρι να μου "δώσει" αυτό που ήθελα. Παρ' ότι τη δουλεύω πάνω από 5 χρόνια, παραμένει πολύπλοκο εργαλείο η ρημάδα. Τ' άξιζε τα λεφτά της όμως η άτιμη  :P

 

Λίγο πιο "αεράτο" θα το έκανα με μια ελαφρά έμφαση στις πολύ υψηλές συχνότητες. Από στερεοφωνική εικόνα δεν κατάλαβα τίποτα γιατί το κλιπάκι ήταν... mono.

 

Ευχαριστώ θερμά για την κριτική σου φίλε bs. Λατρεύω τα επικοδομητικά σχόλια που δίνουν έναυσμα και "σπρώξιμο" για βελτίωση. Αυτό σχετικά με τα πρίμα που λες το 'πιασα, αλλά το "αεράτο" πως το εννοείς; Λιγότερο φορτωμένο; Διέκρινες κάποιο είδος πλεονασμού;

 

Μήτσος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα!we want more ;D!

 

αν μπορείς γράψε μας τον εξοπλισμό με τον οποίο το ηχογράφησες ;)!

 

Την GT-6 πάντως τη σκάλιζα γύρω στο 3ωρο μέχρι να μου "δώσει" αυτό που ήθελα. Παρ' ότι τη δουλεύω πάνω από 5 χρόνια, παραμένει πολύπλοκο εργαλείο η ρημάδα. Τ' άξιζε τα λεφτά της όμως η άτιμη  :P

 

 

Σε νιώθω απόλυτα στο πρώτο!!!όσο για το δεύτερο το αναρωτιέμαι κι εγώ τα τελευταία 5 χρόνια ;)!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ θερμά για την κριτική σου φίλε bs. Λατρεύω τα επικοδομητικά σχόλια που δίνουν έναυσμα και "σπρώξιμο" για βελτίωση. Αυτό σχετικά με τα πρίμα που λες το 'πιασα, αλλά το "αεράτο" πως το εννοείς; Λιγότερο φορτωμένο; Διέκρινες κάποιο είδος πλεονασμού;

 

Μήτσος

 

Όχι, δεν διέκρινα κάτι τέτοιο! Απλά, όταν φτάνεις σε ένα καλό επίπεδο ήχου, μπορείς να δοκιμάζεις πιο "εξεζητημένες" τεχνικές για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα.

 

Τι εννοώ με το "αεράτο"; Έχεις ακούσει να γίνεται κουβέντα για equalisers που με μια τους ρύθμιση/preset κάνουν "add air"; (Eννοούν κατά κάποιο τρόπο μερικές πολύ υψηλές συχνότητες). Διάβασε αυτό το πολύ καλό άρθρο του Sound On Sound, το "add air" αναλύεται από τη μέση και κάτω ("Coming Up For Air"):

 

http://www.soundonsound.com/sos/dec01/articles/warmth.asp

 

(Eννοείται ότι αυτή είναι προχωρημένη τακτική που χρησιμοποιείται συνήθως σε τελικά στάδια των εφαρμογών, πχ. στο τελικό mix,  και όχι σε πρώιμα)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την GT-6 πάντως τη σκάλιζα γύρω στο 3ωρο μέχρι να μου "δώσει" αυτό που ήθελα

 

 

 

Και εγω αυτα κάνω ώρες-ώρες και εκνευρίζομαι ??? ??? ???

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου