Προς το περιεχόμενο

Info για μαντολίνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλα τα καλά παιδιά!

Εδώ και καιρό σκέφτομαι να αγοράσω ένα ηλεκτρικό μαντολίνο, να δώ τί παίζει και με αυτό. Είδα σε κάποια παλαιότερα θέματα που είχαν δημοσιευτεί, ότι υπάρχουν 4χορδα κι 8χορδα, όπως επίσης και μια καλή πρόταση είναι το mandobird. Κοίταξα και λίγο στο Internet, είδα και τους Ayreon (μεταξύ πολλών άλλων) πώς το συνδύαζαν και εν ολίγοις εψήθηκον...

Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω στην αγορά του; Σκέφτομαι για το mandobird, που είναι και σχετικά φθηνό στο ebay, αλλά είδα στο youtube κάτι βιντεάκια κι όλοι παίζανε με 8χορδο μαντολίνο.

Υπάρχει κάποιος που να έχει ασχοληθεί να με ξεστραβώσει λίγο;  ;D

Ευχαριστώ 

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα.

οντας επτανησιος και εχοντας συμμετασχει σε πολλες συναυλιες με το μαντολινακι μου , να σου πω τα εξης.

 

πρωτον , δεν προκειται να βγαλεις ακρη με ηλεκτρικο μαντολινο.ουτε για ηχογραφηση ουτε για live.

δευτερον για την αγορα καποιου μαντολινου , εχεις τις εξης επιλογες:

 

1) παιρνεις ενα suzuki τα οποια ειναι πολυ καλα και αξιοπιστα.

2) πηγαινεις στον Κλεφτογιάννη στην κυψελη , η στον ματσικα στην ιπποκρατους και βλεπεις εκει διαφορα μαντολινα που φτιαχνουν οι ιδιοι. ειανι αριστης ποιοτητας κατασκευης και με πολυ ωραιο ηχο (και εξελιξη στο χρονο)

 

απο κει και περα ειτε για ηχογραφηση ειτε για live , το μικροφωνο ειναι μονοδρομος.

και επειδη πολλοι φιλοι μου (σχεδον ολοι) παιζουν και ασχολουνται απο το 1982 με το οργανο αυτο να ξερεις πως οι παραπανω λυσεις ειναι εγγυημενες και αποδεδειγμενα αξιοπιστες.

 

α!προς θεου απεφυγε τα "ελληνικα" μαντολινα που βαφτιζονται ετσι απο διαφορους μουσικους οικους. καλυτερα να παρεις ενα τοξο , παρα ενα τετοιο.

 

εχω μεγαλωσει με το μαντολινο στα αυτια μου απο μωρο και ξερω πολυ καλα πως πρεπει να ακουγεται ενα τετοιο οργανο.

 

my 2 cents. ;D

 

(το μαντολινο εχει 4 διπλες χορδες : σολ (μπασσο) - ρε - λα - μι )

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε spimav_z ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατατοπιστικότητη απάντησή σου. Θα πάω σ αυτόν τον μάτσικα που λες να δω τί παίζει. Και πάλι ευχαριστώ man

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το ζήτημα για μια διευκρινιστική ερώτηση. Το όργανο που θέλω να πάρω είναι αυτό που εμφανίζεται στο 10ο δευτερόλεπτο του βίντεο που παραθέτω. Πώς λέγεται δαύτο; Μαντολίνο; Μάντολα; Μαντολάτο; Παστέλι;;;;

Ευχαριστώ

 

http://www.youtube.com/watch?v=qtAhlPcdh9c

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαντολινο ειναι αλλα ειναι αλλης κατασκευης!

λεγετε Bluegrass mandolin εαν δεν κανω λαθος γιατι χρησιμοποιητε πολυ στο Bluegrass.

σαν το κανονικο κουρδιζει παντως!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά φίλε μου πες μας πρώτα τι είδους μουσικής θέλεις να παίξεις!

έχεις δίκιο. θα θελα να το βάλω κάπου εμβόλιμα, σε rock κάπως κατάσταση. Σϊγουρα όχι παραδοσιακά

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε σε κάτι φθηνό θες κάτι σαν αυτά:

http://www.thomann.de/gr/fender_fm53s.htm

http://www.thomann.de/gr/ibanez_m510ebs.htm

 

Αλλά σε κάθε περίπτωση πέρνα από κάποιο κατάστημα και δοκίμασε τα στα χέρια σου γιατι ειδικά σε αυτές τις τιμές δεν είναι και ότι πιο μαλακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις απαντήσεις σου. Η αλήθεια είναι ότι όντως δεν είναι πολύ μαλακά. Πήγα στο Νάκα και δοκίμασα κανα δυο και η αλήθεια είναι ότι ζορίστηκα. Μάλλον θα πρέπει να το ψάξω περισσότερο

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου