Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα με μεγάλο radius;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Οι κλασικές.  :)

 

Αλλά επειδή μάλλον ψάχνεις για άλλη απάντηση, θα πω ότι κατά κανόνα αν βλέπεις floyd rose, μάλλον μιλάμε και για μεγάλο radius. Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να βλέπεις τις προδιαγραφές της κιθάρας (αν δεν την έχεις μπροστά σου). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....γιατι ρωταω...λοιπον...

 

 

πριν καποια χρονια..επαθα μεγαλη ζημια στα χερια με αποτελεσμα ν μεινω off για 2 χρονια περιπου...απο τοτε..παιζω με τρομερα χαμηλο action και 8αρες χορδες...

 

Εχω αλλαξει πολλες κιθαρες ....και σχεδον ολες τις εχω πουλησει κοψοχρονια που λενε ακριβως επειδη δε μου εδιναν την ιδια ανεση που εδινε η ibanez rg2550 που εχω και πιο παλια μια ESP M-2 NECKthrough...ρωτησα λοιπον ενα φιλο - και μου πε οτι το ποσο χαμηλα θα κατεβουν οι χορδες ειναι θεμα RADIUS...για αυτο ρωταω....

 

Καμια γνωμη ????

 

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ψάχνεις μία κιθάρα στην οποία το action να μπορεί να ρυθμιστεί πολύ χαμηλά. Αυτό καθορίζεται πρωτίστως από το αν είαι καλά "επιπεδωμένα" τα τάστα κατά μήκος της χορδής και όχι από την εγκάρσια καμπυλότητα του κάθε τάστου.

Αυτό λοιπόν που χρειάζεσαι πρωτίστως είναι μια κιθάρα, στην οποία είτα τα σαμαράκια της γέφυρας να ρυθμίζονται ανεξάρτητα είτε να ακολουθούν τη φυσική καμπυλότητα της ταστιέρας, και στη συνέχεια να ρυθμιστεί όσο πιο χαμηλά γίνεται (γέφυρα-trussrod-nut). Αν κάποιος μάστορας κάνει και fret leveling (δηλαδή τρίψιμο των τάστων που προεξέχουν έτσι ώστε να έρθουν όλα στο ίδιο επίπεδο κατά μήκος της χοδής) τότε μπορεί να ρυθμιστεί ακόμα χαμηλότερα.

Σε σχέση με της 8αρες, έχε υπόψη σου ότι όσο πιο ελαφριές χορδές βάζουμε τόσο λιγότερο μπορούμε να χαμηλώσουμε το action. Η χρυσή τομή στην ευκολία παιξίματος μπορεί να είναι σε ένα νούμερο βαρύτερες επειδή ενδεχομένως μπορούν να ρυθμιστούν λίγο χαμηλότερα.

Τέλος, τσέκαρε και τα προφίλ στο πίσω μέρος του μανικιού. Πολλοί ισχυρίζονται ότι τα λεπτά μανίκια είναι κουραστικότερα και προτιμούν παχύτερα.  Μπορεί κι εσένα να σε εξυπηρετούν καλύτερα τα πιο παχιά μανίκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....thanx...και στις 2 κιθαρες που προανεφερα... ο φιλος μου εχει τριψει ταστα...αλλα εχουν εξοφρενικα χαμηλο action....και ετσι εχω συνιθησει ν παιζω....κακως ισως...αλλα οκ.....να πω απλα οτι στο 12ο ταστο στι Ε μπασσα..πενα δε χωραει ν περασει αναμεσα απο χορδι κ ταστιερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....thanx...και στις 2 κιθαρες που προανεφερα... ο φιλος μου εχει τριψει ταστα...αλλα εχουν εξοφρενικα χαμηλο action....και ετσι εχω συνιθησει ν παιζω....κακως ισως...αλλα οκ.....να πω απλα οτι στο 12ο ταστο στι Ε μπασσα..πενα δε χωραει ν περασει αναμεσα απο χορδι κ ταστιερα...

 

:o :o :o :o :o :o :o :o :o Αυτό είναι πολύ χαμηλό!! Δεν τρίζουν οι χορδές?

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι....ενα ενδεχομενο buzz που μπορει ν ακουγεται σε 1-2 ταστα ....πχ ...χανεται με τιν παραμορφωση οπτε δε με απασχολει.. ακομα κ στα καθαρα με καποια εφφε δεν ακουγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα πριν ένα μήνα μια vigier και εξεπλάγην με το radius της! ήταν σχεδόν (αν όχι τελείως..) flat!! κοιτώντας τώρα στο internet για vigier βλέπω ότι μάλλον την signature του Shawn Lane (flat radious) είχα δοκιμάσει αλλά δεν το ήξερα.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου