Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Project Studio


Message added by Yannis Methenitis

Δυστυχώς πολλές επεξηγηματικές φωτογραφίες στο θέμα, είχαν ανέβει σε άλλα site όπως το imageshack που τις έσβησε, με αποτέλεσμα να μην είναι διαθέσιμες σήμερα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, έχω και καλά νέα, αλλά και κακά...

Ποιά θες να ακούσεις πρώτα;.... ::)

 

 

 

 

ΟΚ, τα καλά:

1. Έχεις ένα νέο χώρο που μπορείς να διαθέσεις για να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου (όπως και το δικό μας, αν και πολλοί από εμάς δεν έχουν ακόμα αυτήν την πολυτέλεια :'()

2. Εαν έχεις χρόνο (αν δεν έχεις αυτό βέβαια πάει στα κακά νέα...) μπορείς να ψαχτείς πάρα πολύ στο ιντερνετ και σε άλλα forums και να βρείς πάρα πολλές πληροφορίες, και με την ησυχία σου να το φτιάξεις σωστά.(εαν θές μπορώ να παραθέσω αρκετά Links από σελιδοδείκτες μου που θεωρώ χρήσιμα)

3. Έχεις λεφτά; ΝΑΙ: καλά νέα, ΛΙΓΑ: κάτι θα γίνει, ΟΧΙ: "μαύρη 'νει η νύχτα στα βουνά..."

 

Τα κακά:

1. Εαν έχεις 8 ιντσα ηχεία, θα πρέπει απαραιτήτως το control room να είναι πιο μεγάλο από αυτό το χώρο, γιατί οι χαμηλότερες συχνότητες χρειάζονται μεγαλύτερη απόσταση να διανύσουν, μιας και το μήκος κύμματός τους είναι μεγαλύτερο.

Εάν δεν έχεις, πιστεύω πως τα 5ιντσα θα σου κάνουν δουλειά.

2. Επειδή ο χώρος σου είναι κανονικός κύβος με σχεδόν ίδιες τις τρείς διαστάσεις, και όχι παραλληλόγραμο, ενδέχεται να χρειαστεί περισσότερο acoustic treatment, σε περίπτωση που δεν ακολουθήσεις το σχέδιο του control room που post-αρε ο φίλος nikodemos.

 

Αλλά, είπαμε...αφού μπήκες στην διαδικασία να φτιάξεις τον χώρο σου όπως εσύ θές, ε, έχεις ήδη καταφέρει τα μισα ;) ;)

 

Φιλικά!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σε ευχαριστώ για τα καλά και για τα κακά νέα :(  ;D

 

Λεφτά έχω αλλά όχι και και πάρα πολλά.

 

Θα πάω ξανά να μετρήσω μπάς και έχω κάνει κάποιο λάθος.

 

Σε 2,5 ύψος και την μια πλευρά 4.4 (πράγμα που δεν αλλάζει) τι προτείνετε σαν τρίτη διάσταση?

 

Ηχεία έχω: 1 ζευγάρι GENELEC 1030 μαζί με το subwoofer τους και 1 ζευγάρι GENELEC 1029 επίσης μαζί με το subwoofer τους.

 

στο λίνκ http://www.saecollege.de/reference_material/index.html

  για να κάνεις το THE GARAGE STUDIO 2 τι διαστάσεις πρέπει να έχεις?

 

 

Πάει το όνειρο  :-[ :-[ :'(  ;D ;D

Music is the answer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν χρειάζεσαι οποσδήπωτε χώρο για recording (πέρα από το control room) αρκετά μεγάλο για να φιλοξενήσει περισσότερο από ένα μουσικό την φορά, ή αν σκέφτεσαι να ηχογραφήσεις τύμπανα κλπ κλπ τότε πολύ απλά στον συγκεκριμένο χώρο δεν γίνεται :(....το παράδειγμα της SAE που αναφέρεις (που είναι σχέδιο του John Sayers ;)) θα χρειαζόταν ένα χώρο περίπου 50 τμ δηλαδή περίπου 3 φορές όσο ο δικός σου.....

Αν πάλι μπορείς να αρκεστείς σε ένα μικρό κοντρόλ και ένα μικροσκοπικό voice over booth ( ή amp booth) κάτι γίνεται......μην ξεχνάς την εσωτερική ακουστική διαμόρφωση η οποία θα "φάει" αρκετό χώρο - όσο πιο μικρός ο χώρος τόσο πιο δύσκολο να τον "δαμάσεις". Μια τρίτη επιλογή θα ήταν ένα "all-in-one room" ......

anyway αν θέλεις θα σου ετοιμάσω 2 σχεδιάκια (control+booth & all-in-one) να τα έχεις σαν ξεκίνημα ;) 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

control room+tiny booth σε εκδοχές με προοπτική για να δουλέψει ελεύθερα η φαντασία ;D ;D ;D ;D

Ελπίζω η επιλογή παρκέ και μοκέτας να μην ενοχλήσει ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το εξωτερικό "γκρι" κέλυφος είναι η κατασκευή με γυψοσανίδα και το εσωτερικό "κόκκινο" είναι το εσωτερικό acoustical treatment (πχ πετροβαμβακας σε ξυλινο σκελετο και με κάλυψη ύφασμα ή συνδυασμός broadband absorbers & diffusers ή...ή....ή....αυτό σηκώνει πολύ συζήτηση ;D ;D ;D ;D)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλει να γράψει τύμπανα δεν μπορεί να κάνει δουλειά σε έναν τόσο μικρό χώρο

αυτό είναι καλό για vocals αν και αρκετά καταθλιπτικό

 

αν και απ τη στιγμή που θα χρησιμοποιηθεί το control room για μίξεις αυτό που

δείχνεις είναι το καλύτερο

 

αυτό που μπορεί να γίνει είναι να κάνεις μερικές εκπτώσεις

λίγο μικρότερο control και λίγο μεγαλύτερο booth

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν χρειάζεσαι οποσδήπωτε χώρο για recording (πέρα από το control room) αρκετά μεγάλο για να φιλοξενήσει περισσότερο από ένα μουσικό την φορά, ή αν σκέφτεσαι να ηχογραφήσεις τύμπανα κλπ κλπ τότε πολύ απλά στον συγκεκριμένο χώρο δεν γίνεται :(....

 

....συμφωνώ για τα τύμπανα...αν και δε νομίζω ότι θα γινόταν κάτι καλύτερο με μεγαλύτερο booth ενώ αντίθετα το κοντρόλ αν μικρύνει και άλλο θα είναι ....σαν βαν εξωτερικών μεταδόσεων εποχής ΥΕΝΕΔ ;D ;D ;D ;D

..στην τελική υπαρχει και το BFD ;)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνω ένα πολύ πρόχειρο 2D σχέδιο που έφτιαξα στο... Excel για το δικό μου studio. Σε αντίθεση με τον djven_om εγώ δεν έχω πρόβλημα χώρου γιατί θα γίνει από την αρχή. Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα περί κατασκευής studio και έχω κατασταλλάξει στο τι θέλω από πλευράς χώρων:

 

2515839433_3c45723089_o.jpg

 

1. Control Room

 

Εδώ βρίσκονται όλα τα synthesizers, racks, monitors κ.λ.π. Είναι πολύ σημαντικό για μένα να υπάρχει ο χώρος πίσω από το "Π" που βλέπετε. Αν προσέξετε το control room έχει μία κάποια συμμετρία ως προς την ύπαρξη ηχείων, καθότι λόγω εργονομίας νομίζω πως θα με βόλευε να δουλεύω και από την *πίσω* πλευρά του control room (εκεί που υπάρχει το άνοιγμα). (πάλι καλά που φρόντισα να βάλω και άνοιγμα αλλιώς θα έμπαινα έρποντας  :D)

 

Η ηχομόνωση του control-room κατά πάσα πιθανότητα με έναν ξύλινο σκελετό (ξύλινα δοκάρια τα οποία θα απέχουν περίπου 30 εκ. μεταξύ τους) και θα γεμίσουν από ένα (και ίσως 2) στρώματα πετροβάμβακα. Μετά θα προστεθεί είτε γυψοσανίδα είτε νοβοπάν, είτε και τα 2, αφού πρώτα δω συντελεστές ηχοαπορρόφησης και λοιπά κόλπα. Στο τέλος θα στοκαριστεί, θα βαφτεί και θα προστεθούν acoustic absorbers / diffusors κ.λ.π. (επίσης πρέπει να δω τι και πως). Ενδιάμεσα από την ηχητική περιποίηση θα υπάρχουν στενόμακρα ξύλινα panels και πίσω από αυτά κρυφός φωτισμός.

 

2. Vocal Booth

 

Στο vocal booth, πέραν των φωνητικών, υπάρχει μία σπάνια περίπτωση να ηχογραφηθεί και κάποιο ακουστικό όργανο (κιθάρα π.χ.) και μάλλον καμμία περίπτωση να ηχογραφηθούν drums (και φυσικά ολόκληρη μπάντα). Θα με ενδιέφερε να είναι ευρύχωρο αλλά όχι περιττά ευρύχωρο. Αριστερά από το vocal booth θα υπάρχει κάποιος αποθηκευτικός χώρος ενώ δεξιά κανένα ψυγειάκι...  ;)

 

* Το πάτωμα, κατά πάσα πιθανότητα θα είναι floating floor (δεν είμαι σίγουρος για αυτό) και φυσικά ξύλινο.

 

* Στο ταβάνι θα υπάρχει ένα σύστημα εξαερισμού το οποίο θα διατρέχει και το control room και το vocal booth. Πάλι αντίστοιχη ηχομόνωση, στοκάρισμα, βάψιμο κλπ, και μετά είτε κρυφός φωτισμός είτε σποτάκια. Ενδιάμεσα πάλι θα υπάρχει κάποιου είδους ηχητική περιποίηση.

 

* Δεν έχω αποφασίσει ακόμη για τις διαστάσεις καθότι είμαι ακόμη στην διαδικασία της έρευνας. Απλά δεν θέλω να κάνω καμμιά χαζομάρα και να γίνει μικρό (υπολογίζοντας τον χώρο που θα καταναλωθεί με τα απανωτά στρώματα ηχομονωτικών υλικών) είτε ίσα-ίσα.

 

Παραθέτω τις ιδέες μου εδώ για όσους ενδιαφέρονται. Περιμένω και σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου