Προς το περιεχόμενο

Ψήνεστε για online κιθαρο-jam;


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταία παίζω συνηθίζω να "γρατσουνάω" τις κιθάρες μου πάνω από το συγκεκριμένο minor blues backing track:

 

http://www.eddegenaro.com/Anton/SlowMinorBT.mp3

 

Και μου ήρθε η εξής ιδέα:

 

μιας και το κομμάτι είναι ... βατό για όλους, θα μπορούσαμε να το χρησιμοποιήσουμε σαν βάση για να φτιάξουμε ένα κομματάκι με jam από εμάς τους ίδιους.

Προφανώς θα μπορούσαμε να φτιάξουμε κάτι από την αρχή (με πρωτότυπο στυλ, drums, πλήκτρα κλπ), αλλά κάτι τέτοιο θα δυσκόλευε περισσότερο τη διαδικασία...

 

 

Έτσι που το σκέφτομαι, ο καθένας θα μπορεί να παίξει ένα μικρό σόλο, με το ύφος που θέλει:

o blue πχ με πειραματικό μουστακοσουίνγκ style, ο longshadow με το γνωστό dorian ύφος του, ο Vartanis με τον ήχο που μόνο αυτός ξέρει να βγάζει, ο trigga με δακτυλωτά... οκταβόσολα (όπως λέμε αερόσολα), ο fenderiarhs με gilmour-ικά bends, o earendil ο Λεοντόκαρδος με τη Hello Kity του, ο marathon με τα elevator ανεβοκατεβάσματά του, ο exarhos με τα a la Vai/Satriani μπαλαντοειδή σόλο του, ο blueslick με τσαμπουκαλεμένα tele blueslicks, ο deadendmind με το dobro του, o silot με το υπέροχο phrasing του, o Harilatron με την νεοαποκτηθείσα LP του κλπ κλπ κλπ ;D

 

* για να μην υπάρξει παρεξήγηση από κανέναν, τα ονόματα που αναφέρω είναι τα πρώτα που μου ήρθαν στο μυαλό, μιας και πρόσφατα έχουν ανεβάσει κλιπς. Προφανώς όποιος θέλει να παίξει είναι καλοδεχούμενος!!!

Απλά, αν υπάρξουν πολλές συμμετοχές, τότε μπορούν να υπάρξουν να χωριστούμε σε 2-3 ομάδες (όσο το δυνατόν πιο ΑΝΟΜΟΙ-γενείς για να έχει ενδιαφέρον) και να προκύψουν 2-3 διαφορετικά takes του ίδιου κομματιού.

 

 

Το θέμα είναι, πώς θα γίνει η τελική μίξη (και ποιος θα την αναλάβει) και πώς θα στείλει ο καθένας το part που του αντιστοιχεί στο άτομο που θα αναλάβει τη μίξη...

 

Τι λέτε λοιπόν; ΤΖΑΜΑΡΟΥΜΕ;  8)

 

 

Προσθήκη admin:

 

Στα ποστ που ακολουθούν προέκυψαν οι ακόλουθοι συνδυασμοί και jams:

Group 1 - Harilatron - TGL - Nikoskor41274 - Less40 - Playloud - Kwstas79

Group 2 - Longshadow - Aligator - Trigga - Takis - Bluezlick - Seawave

Group 3 - Elavd - Frunobulax - Joker - Fenderiarhs - Blue - Fleamail

Group 4 - Kramer8 - Bloody Sunday - Punksnotdead - Matawan - Nicolasath72 - Kotsadoros

Group 5 - Alderbody - Marathon - Spimav - Marooned - Yameth - Mscmkr

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 531
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Cool ιδέα κ ωραίο κομμάτι.Ψήθηκα....Μπορεί να κάνω κ σήμερα τπτ αλλά έχω απορία.Για να συγκεντρωθεί όλο αυτό το τσόλο δεν θα πρέπει να υπάρχει ένα χρονικό όριο στο κάθε τσόλο?Αν ξέρω οτι παίζω 30 secs θα φροντίσω να είμαι πιο συμμαζεμένος κ.ο.κ

 

Τώρα που προσέχω το κομμάτι καλύτερα θα μπορούσε το κάθε σόλο να είναι ένας κύκλος.Το κλασσικό 1-4-5 που κάνει με το γύρισμα μαζί.(Αυτο το γύρισμα το αγαπάω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΕΙΑ!

ειμαι μεσα! το εχουμε κανει κ σε ενα αλον φορουμ κ το αποτελεσμα ηταν απιστευτο!

αλλα ποσο θα παιζει ο καθενας?

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΟΚ, θα είναι κάτι σαν το LIVE AID.

Με τα έσοδα από το NOIZ AID θα πάρουμε ένα μετρονόμο σε αυτόν που θα παίξει το πιο κουτσό σόλο. 

 

 

 

Πιστεύω ακράδαντα ότι το backing track θα έπρεπε να είναι to krasaki tou tsou σε διασκευή vartanis, αλλά κι επί του προκειμένου background θα συνεισφέρω 2 πενιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω κι εγώ τί μου θυμίζει!!?...το συγκεκριμένο backing track ήταν παρών στην πρώτη απόπειρα που είχα κάνει να ανεβάσω κάτι στο νοιζ πριν απο ένα χρόνο περίπου...(με την κιθάρα μάλιστα να ακούγεται μόνο απο το ένα ηχείο!... :D ;D)... 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=9943.0

 

Η αλήθεια είναι ότι είχαμε κάνει μια μινι συζήτηση με τον harilatron γι'αυτό που είπε για το κρασάκι του τσου!... ;D ;D

 

Πολύ ωραία ιδέα Ηλία!!....

Πως σκέφτεσαι να υλοποιηθεί?.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου