Προς το περιεχόμενο

Surfin' with a stylophone!!


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τα τελευταια δευτερολεπτα μιλουσα και εγω (που νομιζω πως ειναι και το βασικο σου θεμα), οσο για το misirlou αναφερομαι στον ρυθμο σου και στην τονικη ακολουθια της γεφυρας σου. Δεν σου ειπα πως εσκεμμενα τα αντεγραψες, απλα ανεφερα τα συγκεκριμενα 2 κομματια, τα οποια ειναι surf standards, τα οποια ουσιαστικα περιεχουν τα θεματα σου (δυστυχως στη surf μουσικη, εχουν παιχτει σχεδον...ολα ;D. Πολλες φορες "γραφω" κομματια, και μετα απο καιρο τα "ακουω", γραμμενα στα 60's και στα 70's..)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα στο "ρεφρέν" μου θύμισε το γνωστό νησιώτικο άσμα:

 

Μα όπου και να πάω χαααανομαιιιιι,

σα το ναυαγό αισθάνομαιιιιιι.....

 

2.jpg

 

;D

 

Πολύ ενδιαφέρουσα προσπάθεια ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίοςςς....  ;)

 

Γενικα χωρίς να εχω ιδιαιτερα surf ακουσματα το κομματι μου αρεσε....και το stylophone τα εσπασε...οι κιθαριάρηδες δεν ξερουν τι λένε... ;D ;D

 

Αυτο που με χαλαει λίγο ειναι τα drums....αυτό το βφσσσσσσσσς...

 

Και παλι thanks για το κλιπ...Καλα το στυλοφωνο παιζει να μπορει να κανει τρομερους "θορυβους" μαζι με ορισμενα εφε....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα λεφτά το τελείωμα! Deicide και έτσι  ;D

 

Χεχεχεχε!!!!!!  ;D

 

Για τα τελευταια δευτερολεπτα μιλουσα και εγω (που νομιζω πως ειναι και το βασικο σου θεμα), οσο για το misirlou αναφερομαι στον ρυθμο σου και στην τονικη ακολουθια της γεφυρας σου.

 

Το βασικό θέμα δεν είναι μι-σολ#-σι, φα-λα-ντο, μι-σολ#σι, φα-λα-ντο, μι-σολ#-σι, φα-λα-ντο  (I-II-I-II κοκ) όπως στο τραγούδι που λες αλλά μι-σολ#-σι, μι-σολ#σι, λα-ντο-σι-λα-σολ-φα-μι (Ι-Ι-ΙV-I).

 

Και βρε deadendmind μη συγκρίνεις και τις μπασογραμμές, παντού χρησιμοποιούνται, δεν σημαίνει ότι ο ένας κλέβει τον άλλο...  :o είναι σαν το υδρογόνο: υπάρχει παντού στη φύση αλλά δεν μπορεί πχ. να πει κάποιος ότι το νερό είναι αντιγραφή της αμμωνίας. Σκέψου πχ. τα τελευταία λεπτά από το Fade To Black των Metallica. Αλλάζει κλίμακα το κομμάτι, σολάρει ο Hammett και οι συγχορδίες είναι Ι-VII-VI-VII-I κοκ. Ξέρεις πόσες χιλιάδες φορές έχει παιχτεί αυτό;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε κατηγορησα πως το αντεγραψες, σου ειπα πως το θυμιζει και οντως, το θυμιζει. Τωρα γιατι αρπαζεσαι δεν μπορω να καταλαβω.

 

Οσο για την παρομοιωση με το Υδρογονο μου θυμισες τις ηλιθιες παρομοιωσεις που γινονται κατα καιρους μεταξυ κιθαρων-αυτοκινητων.

Τελος, εχω να ακουσω το fade to black απ τα 16 μου και σκοπευω να αργησω να το ξανακουσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αρπάζομαι, απλά αντικρούω τα επιχειρήματά σου.

 

Τώρα όσον αφορά στις "ηλίθιες παρομοιώσεις" (θίγομαι αλλά αντίθετα, θα σου απαντήσω ευγενικά) κανένας που έχει τα λογικά του δεν μπορεί να αρνηθεί ότι οι ίδιες μπασογραμμές ακολουθούνται συνεχώς εδώ και δεκαετίες - το θέμα είναι τι παίζεις πάνω σε αυτές, πώς το ενορχηστρώνεις και τι παραγωγή του κάνεις στη δισκογράφηση. Και μην ξεχνάς βέβαια τα γνωστά στάνταρτς στο surf, όπως είπαμε (ρυθμοί, μι μινόρε, bridge single coils μαγνήτες, τίγκα στο spring reverb κλπ κλπ κλπ).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αρπάζομαι, απλά αντικρούω τα επιχειρήματά σου.

 

Τώρα όσον αφορά στις "ηλίθιες παρομοιώσεις" (θίγομαι αλλά αντίθετα, θα σου απαντήσω ευγενικά)

 

Δεν εχει κανενα νοημα να συνεχιστει αυτη η κουβεντα, εγω πληροφοριακα ειπα 1-2 πραγματα που ΕΓΩ ακουσα, την προσωπικη μου γνωμη δηλαδη, και εσυ εχεις στησει debate για την αποκατασταση της αληθειας.Η μουσικη δισκογραφια ειναι αβυσσαλεα και ειναι αδυνατον να γνωριζει ο καθενας καθε πτυχη της Goth, της Electronica, της Surf, της Stoner και δεν ξερω εγω ποιας αλλης σκηνης, και καθως λοιπον εδωσες εμφαση στο οτι προκειται για δικη σου συνθεση και οχι διασκευη, σου επισημαινω μιας και ακουω αρκετη εως πολυ surf πως θεματα σου εντοπιζονται σε καποια τραγουδια. Για δικη σου ενημερωση και σε καμια περιπτωση με σκοπο κατηγορητηριου.Αν δεν καταλαβαινεις τι σου λεω, ειναι προβλημα σου, συνεχισε να νομιζεις πως ανακαληψες την Αμερικη.

Οσο για το οτι θιχτηκες, εδω αν θες αντικρουσε τα επιχειρηματα μου πως δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΟΡΘΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗ η συγκριση της μπασογραμης με...τη χρηση του Υδρογονου στις Χημικες ενωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσε πολυ!..ως green surfer μπορω να σερφαρω μαζι ? :D

Οντως italian movie.

Στο τελος πατας-vibratαρεις στο headstock τη μι χορδη?

ελπιζω μονο να μην εχει υδρογονο η θαλασσα ειμαι αλεργικος

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου