Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα έντασης σε fender Super 60!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πάνω που έιχατε αρχίσει να πιστεύται ότι αυτός θα σταματήσει να μας πρήζει με τις ηλίθιες απορίες και τα προβλήματα του ενισχυτή του,μία φορά πήρε  λαμπάτο και το έμαθαν και στην κωλοπετινίτσα ;D,είμαι εδώ για να σας απογοητεύσω, άλλο ένα πρόβλημα λοιπόν στο προσκήνιο.

 

Στην σημερινή πρόβα παρατήρησα ότι ο ενισχυτής(είχα να παίξω κανένα μήνα με αυτόν) ακούγεται υπερβολικά πολύ ΧΑΜΗΛΑΑΑΑ σε ένταση, κοινώς με το volume στο 10 και με κάλυπτε 10αρης Park (δεν είναι καθόλου υπερβολή :o :() και ο δικός μου είναι 60άρης και λαμπάτος. :-\

 

Οφείλω να ομολογήσω πως απογοητεύτηκα πολύ γιατί δεν αντέχω άλλα έξοδα για τον εξοπλισμό μου και γενικότερα το ταμείον είναι μείον.

 

Είναι γεγονός ότι :

1.Oι τελικές του έχουν να αλλαχθούν ίσως και πάνω από 1μιση χρόνο, ίσως και δύο.

2.Το ποντεσιόμετρο του volume έχει πρόβλημα μιας και είναι στο 0 και βγαίνει ήχος.

3.Η ένταση είναι κατα αρκετά δυνατότερη αν ανοίξω το προβληματικό(μετά από το gain στο 2 σφυράει επ άπειρον) Overdrive κανάλι του με το gain στο 1 και το volume του στο 4 σε σχέση με το καθαρό στο 10!!!! :o

4.Οι προενισχύτριες είναι πολύ πρόσφατα αλλαγμένες.

 

Επειδή από ηλεκτρονικά και λοιπά δεν έχω ιδεά αν και πολύ θα ήθελα να είχα θα ήθελα να μου σώσετε μία οποιαδήποτε βοήθεια πριν καταφύγω στον τεχνικο, ίσως και την γνωματευσή σας αν είναι κάτι προφανές για εσάς που στο δικό μου μυαλό είναι άγνωστο.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,παρακαλώ βοηθήστε!!! :-\

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ένα χαλασμένο pot μπορεί να συμπεριφέρεται σαν "κλειστό" (Δηλαδή να το βάζεις στο "10" και να συμπεριφέρεται σαν να το έχεις στο "2".)

 

Κάτι απλό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι το εξής: Βρες ένα clean boost ή αλλο πετάλι που να μπορεί να ενισχύσει πολύ το πλάτος του σήματός σου (π.χ. ένας κομπρέσσορας με το volume στο τερμα) και στείλε αυτό το "προενισχυμένο" σήμα στον ενισχυτή σου. Αν καθώς ανεβάζεις το volume του πεταλιού ανεβάζει ένταση ο εισχυτής χωρίς να "αρπάζει" τότε πιθανότατα το πρόβλημα είναι στην είσοδο και μάλλον στο ποτενσιόμετρο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δύσκολο γιατί δεν έχω κομπρέσσορα αλλά σε ευχαριστώ για την συμβουλή ίσως βρώ και δοκιμάσω.

Αλλαγή ποντεσιόμετρου πόσο θα μου πάρουν περίπου για να μου κάνουν?

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μάλλον δύσκολο γιατί δεν έχω κομπρέσσορα αλλά σε ευχαριστώ για την συμβουλή ίσως βρώ και δοκιμάσω.

Δεν χρειάζεται κομπρέσσορας κατ΄ ανάγκη, απλά ένα οποιοδήποτε πετάλι το οποίο να έχει volume.... χρειάζεσαι κάτι να ενισχύσει το σήμα σου....  ακόμα και το line out ενός άλλου ενισχυτή (από καθαρό κανάλι για να μπορείς να ελέγξεις αν παραμορφώνει ο δικός σου).

 

Αλλαγή ποντεσιόμετρου πόσο θα μου πάρουν περίπου για να μου κάνουν?

Το ίδιο το ποτενσιόμετρο έχει μικρό κόστος. Ουσιαστικά, το πόσα θα πληρώσεις εξαρτάται από το πόσο θα κοστολογήσει την εργασία του αυτός που θα το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Ρε παιδιά δεν βρήκα καταλληλότερο μέρος να ρωτήσω, μπορεί κάποιος με πμ να μου δώσει το e-mail του electrictabs γιατί του έστειλα πμ αλλά δεν νομίζω να το δει και από το mail στην σελίδα του δεν μπορώ να επικοινωνίσω γιατί έχω πρόβλημα με το outlook express.

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου