Προς το περιεχόμενο

Απορία σχετικά με recording what you hear


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, αυτή την απορία την είχα χρόνια και είπα να σας ρωτήσω. Υπάρχουν στιγμές που θέλω να ηχογραφήσω αυτό που αναπαράγεται εκεινη τη στιγμή από τα ηχεία του υπολογιστή (πχ ένα κλιπάκι από μια ταινία). Έχω την m audio firewire solo και ανέκαθεν το πρόβλημά μου ήταν ότι σε τέτοιου είδους ηχογραφήσεις η ένταση της ηχογράφησης είναι πολύ χαμηλή. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να προκύπτουν τέτοιου είδους ηχογραφήσεις σε μεγαλύτερες εντάσεις?

 

Α, ξέχασα να σας πω πως ηχογραφώ τέτοιες φάσεις, μήπως και υπάρχει καλυτερος τρόπος: Συνδέω με 2 καλώδια τα 2 outputs με τα δύο inputs της M audio και ηχογραφώ σε ένα stereo κανάλι στο cubase. Δυστυχώς την ώρα της ηχογράφησης εγώ δεν ακούω τπτ γιατί η κάρτα πέρα απο τα δύο outputs που δεσμέυω (αποσυνδέοντας τα ηχεία του υπολογιστή για να βάλω τα καλώδια), δεν έχει άλλα outputs (πέρα από τα s/pdif και την έξοδο των ακουστικών, για την οποία όμως φαντάζομαι πως χρειάζομαι ένα καλώδιο που από την μια μεριά θα έχει ένα stereo καρφί {που θα μπει στην έξοδο headphones} και από την άλλη 2 mono καρφιά {που θα μπουν στις 2 εισόδους line}).

 

Τα λέω καλά? Τι κάνω λάθος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις πολυ απλα με την onboard καρτα ηχου σου, να επιλεξεις σαν input ηχογραφησης το stereo mix απο το mixer των windows, και απο κει ηχογραφεις με οποιο προγραμμα θες. ;)

 

Και αμα σκεφτεις οτι η ποιοτητα της onboard ειναι κατωτερη, σκεψου απλα οτι αυτα που θα ηχογραφησεις (φανταζομαι κατι απο youtube, καποιο stream ή κατι παρομοιο) δεν θα εχουν τρελη ποιοτητα, οποτε η onboard ειναι μια χαρα.  :)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, απλά από τότε που πέρασα την m audio  μου παρουσιάστηκαν κάτι ψιλοconflicts με την onboard (sounblaster 5.1) και την ξήλωσα. Για την αύξηση της έντασης όμως τι κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αύξηση της έντασης όμως τι κάνω?

παρε ενα Y-cable και βγαλε απο τα phones out στις 2 εισοδους οπως λες να κανεις.Tοποθετησε απο την καρτα το mix ολο στο computer και οχι στο input και δυναμωσε το input level απο τις εισοδους.

Σωστός, απλά από τότε που πέρασα την m audio  μου παρουσιάστηκαν κάτι ψιλοconflicts με την onboard (sounblaster 5.1) και την ξήλωσα.

Κι εγω το ειχα κανει αυτο,αλλα τελικα με βολεψε να τις εχω και τις 2.Απλα επιλεγεις απο το Control Panel->Sounds and audio devices καθε φορα ποια καρτα θα χρησιμοποιεις και δεν εχεις conflicts (τουλαχιστον εγω δεν εχω με την tascam US122L)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, απλά από τότε που πέρασα την m audio  μου παρουσιάστηκαν κάτι ψιλοconflicts με την onboard (sounblaster 5.1) και την ξήλωσα. Για την αύξηση της έντασης όμως τι κάνω?

 

Εγω προσωπικα οταν ηχογραφω κατι με τον τροπο που σου ειπα, συνηθως κοβω ενταση... τωρα, τι να σου πω, δε ξερω. Στην αναγκη ανεβαζεις ενταση απο το sequencer σου...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου