Προς το περιεχόμενο

Τα ξύλα της κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως ειναι το alder body, maple neck κτλ ξυλα, και ποιος ειναι αν υπαρχει ο καταλληλος συνδυασμος σε μια κιθαρα? Δηλαδη τι ειναι καλο για neck τι ειναι καλο για body κ τι διαφορα εχουν στον ηχο στην υφη κτλ?

 

Ξερω οτι ζηταω πολλα ....

:!:

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.warmoth.com/guitar/options/options_bodywoods.cfm

 

 

http://www.warmoth.com/guitar/necks/necks.cfm?fuseaction=guitar_neckwoods

 

Καλη ανάγνωση!

 

μη τα πάρεις βέβαια & όλα της μετρητοίς,μη ξεχνας οτι η ηλεκτρική κιθάρα ειναι πάνω απο όλα ηλεκτρικό οργανο οπότε για τον τελικο ηχο ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο παιζουν οι μαγνήτες :wink:

 

πάντως αν ειναι να φτιάξεις όργανο καλύτερα να πάρεις τα καλύτερα ξύλα που μπορείς μια που η διαφορά τιμής τους με τα "φθηνότερα" είναι μικρή :wink:

 

σε κιθαρες τυπου Fender ο συνδιασμος alder ή ash σωματος και maple,maple/rosewood ειναι κλασσικός & αθάνατος.

 

επίσης αν θες το σταθερότερο δυνατόν μπράτσο καλό είναι να αποτελείται απο δυό μερη δηλ. η ταστιερα να είναι κολλημένη πάνω στο υπόλοιπο μπράτσο (κάποιοι λενε ότι έχει και καλύτερο ήχο έτσι...τι να πω... :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη τα πάρεις βέβαια & όλα της μετρητοίς' date='μη ξεχνας οτι η ηλεκτρική κιθάρα ειναι πάνω απο όλα ηλεκτρικό οργανο οπότε για τον τελικο ηχο ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο παιζουν οι μαγνήτες :wink:

[/quote']

 

Apropos to this, είχα βρει ένα αρθράκι του Seymour Duncan που πρότεινε μαγνήτες (alnico II, 5, κλπ) ανάλογα με το ξύλο του σώματος, αν το ανακαλύψω θα το ποστάρω.

 

edit: εδώ είμαστε!

 

http://www.musictoyz.com/gearhead/gear15.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω να φτιαξω κιθαρα, απλα επειδη κοιταω για μια φτηνη harley απλα εφαγα ενα σκαλωμα με τα ξυλα αναμεσα στις κιθαρες των 88 ευρω κ στο ιδιο μοντελο των 129 ευρω...

 

 

Πιστευω με καλυψατε....

 

Αληθεια ρε παιδια ... γιατι ειναι τοσο φθηνες οι harley? που ειναι ο λακος?

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια ρε παιδια ... γιατι ειναι τοσο φθηνες οι harley? που ειναι ο λακος?

 

Η καλύτερη εξήγηση που άκουσα: "τις φτιάχνουν παιδάκια/σκλάβοι". 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια ρε παιδια ... γιατι ειναι τοσο φθηνες οι harley? που ειναι ο λακος?

 

Η καλύτερη εξήγηση που άκουσα: "τις φτιάχνουν παιδάκια/σκλάβοι". 8)

 

ελπιζω να μη σοβαρολογεις...αν και θα ηθελα μαι σοβαρη απαντηση.. :lol: για να μου φυγουν οι αμφιβολιες και να την τσιμπησω

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως ειναι το alder body' date=' maple neck κτλ ξυλα, και ποιος ειναι αν υπαρχει ο καταλληλος συνδυασμος σε μια κιθαρα? Δηλαδη τι ειναι καλο για neck τι ειναι καλο για body κ τι διαφορα εχουν στον ηχο στην υφη κτλ?

 

Ξερω οτι ζηταω πολλα ....

:!:[/quote']

 

οπως λεει και ο superfunk τα ξυλα σε μια κιθαρα ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ!!αρκει να ειναι ελαφρυ...αν βρεις κατι ελαφρυ πεταξε το επανω... :lol:

ακομα και ενα φυλλο χαρτι ισως σου κανει :lol:

μαγνητες μονο καλους παρε και θα εισαι αρχηγος :lol: α!και μια γεφυρα καλη :wink:

(πλακα κανω(στο περιπου τουλαχιστον... :lol: :lol: ) :wink: )

αυτο που σου ειπε ο super ειναι εννοειται ο κλασσικος συνδιασμος και ο αγαπημενος μου,αλλα και αυτο που προτεινεται γενικα σαν ο τελειος συνδιασμος ειναι basswood σωμα με quilt maple top ή flame maple...και maple μπρατσο με brazilian ή indian rosewood fingerboard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που σου ειπε ο super ειναι εννοειται ο κλασσικος συνδιασμος και ο αγαπημενος μου' date='αλλα και αυτο που προτεινεται γενικα σαν ο τελειος συνδιασμος ειναι basswood σωμα με quilt maple top ή flame maple...και maple μπρατσο με brazilian ή indian rosewood fingerboard[/quote']

 

Τάκη, αυτό είναι που προτείνει ο Suhr, κάποιοι άλλοι τείνουν να διαφωνήσουν. :wink:

 

Και, "τέλειο" με ποια έννοια; Ότι τα κάνει όλα, ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προτεινει και ο tom anderson και πολλοι αλλοι... :wink:

οσο για το τελειο εχεις δικιο... :wink:

δεν ξερω με ποια εννοια το εννοουν και γιατι κατεληξαν σε αυτο το συμπερασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως μέσω του διαλογισμού.... :lol:

 

χε,χε,τι λέρα που είμαι... :lol: 8)

 

παντως μια ημέρα θα κάνω αυτό που μου έκαναν στην Αμερική (οταν ακομα πίστευα στα τυφλα οτι μου ελεγαν οι διαφοροι γκουρού...)

 

θα φωναξω όσους πρεβεύουν τις τρομερες διαφορες που κανει το rosewood,το maple & το ash ,θα τους ΔΕΣΩ τα ματια & θα πάρω 4 strat απο καθε ειδους ξύλο και θα τους προκαλέσω να μου πουν πια εχει ταστιερα rosewood & πια maple ποια ειναι απο ash & ποια απο alder.

 

AN TO ΒΡOYN ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΧΑΡΙΣΩ!!

 

(Πάντως όταν μου το εκαναν και σε εμενα αλλα και σε αλλους 5 φανατικούς ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεσε να καταλάβει την διαφορα,οι κιθαρες ειχαν τους ιδιους μαγνητες βεβαια...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου