Προς το περιεχόμενο

Τα ξύλα της κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχεις δικιο ισως εμεις να μην μπορουμε να τις ακουσουμε αυτες τις διαφορες...αλλα τις ακουν αλλοι πιο εμποιροι μουσικοι για εμας...πραγματικα επαγγελματιες,με τρομερα αυτια(scott henderson,eric johnson κτλ...) και οχι απλα φανατικοι..φανατικοι ειμαστε παρα πολλοι...

ειδικα απο τον henderson πιστεψε με ξερω προσωπικα... ατελειωτων ωρων συζητησεις σε σχεση με ολα αυτα τα θεματα που συζηταμε και τις αποψεις του και νομιζω οτι κατι παραπανω θα ξερει και ισως..λεω ισως εχει καλυτερα και πιο εκπαιδευμενα αυτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως να ξέρεις ότι στισ ΗΠΑ τον ERIC JOHNSON τον δουλεύουνε & λιγο με ολα αυτα που λεει (οτι π.χ.ακουει τις διαφορετικες μαρκες ..μπαταριας στα πεταλάκια του & οτι αν βαλεις ελαστικο επίδεσμο στο fuzz σου αντι για βίδες ακούγεται καλύτερα όπως & οτι αν βαλεις το delay σου με τα κουμπια προς τα εσενα αντι προς το ακροατηριο ακουγεται πάλι καλύτερα 8O και αλλα τετοια τρελλα 8O

 

Ο ηχος του Henderson δε μου λεει και πολλά προσωπικά,προτιμω τον ηχο του EDGE που παιζει με οτι να'ναι :lol:

 

και τελος για να κλείσουμε αυτο το θεμα γιατι εγινε κουραστικό πιστευω οτι πρεπει να παίζουμε με οργανα που γουσταρουμε ΕΜΕΙΣ & οχι τα ειδωλά μας :wink:

 

και εγω μπορει να πάρω την tele του Andy Summers & να τη περάσω απο την Pete Cornish πεταλιέρα του ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ όμως αν θα βγάλω τον ήχο του... :P

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να ξέρεις ότι στισ ΗΠΑ τον ERIC JOHNSON τον δουλεύουνε & λιγο με ολα αυτα που λεει (οτι π.χ.ακουει τις διαφορετικες μαρκες ..μπαταριας στα πεταλάκια του & οτι αν βαλεις ελαστικο επίδεσμο στο fuzz σου αντι για βίδες ακούγεται καλύτερα όπως & οτι αν βαλεις το delay σου με τα κουμπια προς τα εσενα αντι προς το ακροατηριο ακουγεται πάλι καλύτερα 8O και αλλα τετοια τρελλα 8O

 

Ο ηχος του Henderson δε μου λεει και πολλά προσωπικά' date='προτιμω τον ηχο του EDGE που παιζει με οτι να'ναι :lol:

 

και τελος για να κλείσουμε αυτο το θεμα γιατι εγινε κουραστικό πιστευω οτι πρεπει να παίζουμε με οργανα που γουσταρουμε ΕΜΕΙΣ & οχι τα ειδωλά μας :wink:

 

και εγω μπορει να πάρω την tele του Andy Summers & να τη περάσω απο την Pete Cornish πεταλιέρα του ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ όμως αν θα βγάλω τον ήχο του... :P[/quote']

 

αν δεν παθαινα πλακα με τον ηχο της suhr και οχι μονο...ειλικρινα δεν θα την επαιρνα...δεν εχω αλλο ποια αυτα τα κολληματα.απλα η ποιοτητα ακουγεται...τουλαχιστον σε μερικα αυτια...

παντως δεν υπαρχει ηχος συγκεκριμενος henderson..απο το 80 μεχρι και τωρα εχει αλλαξει ..πολλους ηχους.εμενα πχ με τρελλαινει ο ηχος του στα 3blues album του

dog party(1994)(fender strat reissue57,matchless dc30,tube screamer)

tore down house(1996)(plexi marshall&custom audio electronics amps,suhr κτλ..)

well to the bone(2002)(ΟD100,suhr κτλ...)

α!και δεν με ενδιαφερει να βγαλω ακριβως τον ηχο του.ειλικρινα παλι.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διασκεδάσει τα μάλα, αυτές τις τελευταίες μέρες με το debate περί ακριβών vs φτηνών οργάνων, και όχι τα ξύλα, και έτσι οι μαγνήτες κτλ, κτλ, κτλ...

Είπα λοιπόν να μείνω παρατηρητής (εί δυνατόν) αλλά τα τελευταία posts ήταν αρκούντως γαργαλητικά, έ, είμαι και ψώνιο κι αποφάσισα να μοιραστώ τα εξής:

 

Δεν έχω γνωρίσει ακόμη κάποιον που να μπορεί με κλειστά μάτια να ξεχωρίσει διαφορες εκατοντάδων ευρώ ανάμεσα σε κιθάρες. Και είναι λογικό. Το αυτί του μέσου κιθαρίστα είναι τιγκαρισμένο στις μεσαίες, κι έτσι χρειάζεται κάτι παραπάνω απο πολυετή εμπειρία και ταλέντο για να πείς πως κάποιος μπορεί να καταλάβει διαφορές 2 ή 3 db σε περιοχές που το αυτί είναι ταλαιπωρημένο...

Αυτό δεν σημαίνει πως οι διαφορές είναι ανύπαρκτες ή (κατα περίπτωση) αμελητέες.

Η όποια τυχαία Κινέζικη υπερκατασκευή μπορεί να σου ακούγεται αεροπλάνο αν καλύπτει τις ανάγκες σου. Αυτό δεν σημαίνει όμως, πως δεν θα σου τη φορέσει κολλάρο ένας αξιοπρεπής μηχανικός ήχου αν του την μοστράρεις σε κάνα σοβαρό session !

Ξαφνικά αρχίζεις και προσέχεις το άν η κιθάρα σου κουρδίζει σωστά παντού στην ταστιέρα, αν είναι καθαρή και ισορροπημένη απο τάστο σε τάστο, αν υπάρχουν ghost notes η false harmonics, dead spots, ή overtones και αν είσαι άτυχος και σε ενδιαφέρουν όλα αυτά τον ήπιες ! Γιατί καλή η κρεβατοκάμαρα και οι προβίτσες με τους κολλητούς, αλλά όταν βγαίνεις μπροστά σε κόσμο και τυχαίνει το stage να είναι πεντακάθαρο ηχητικά, και η καλή σου χάνει 1/4 του τόνου στην F# απο κακή κατασκευή, έ, εκεί αρχίζεις και ψάχνεσαι στα αλήθεια πλέον.

Κι έπειτα είναι και αυτό που λέμε ο χαρακτήρας του οργάνου. Η ουσία του.

Μια φτηνή strat δέν έχει αυτά τα όμορφα peaks γύρω στα 6khz που την κάνουν μανούλα στα καθαρά αρπέζ. Ούτε καθαρά μπάσα. Ούτε resonance.

¶ρα ?

Πας λοιπόν και τα ακουμπάς, και γυρνάς σπίτι με 2 χιλιάρικα λιγότερα και το made in USA να σου χαμογελάει.

Και ύστερα απο κάνα χρόνο σου σκάει ο κολλητός με μια ωραία βινταζιά, και διαπιστώνεις πως υπάρχουν όργανα που ακούν την πένα σου πρίν ακουμπήσει τη χορδή, και ο ενισχυτής σου την ερωτεύεται και το αριστερό σου νιώθει λιγότερο δυσκοίλιο...

Αλλά πού να το βγάλει το κτήνος στη σκηνή όταν του κόστισε ένα νεφρό και δύο γυναίκες ? ¶σε που δεν κρατάει και κούρδισμα γιατί τα κλειδιά της ετοιμάζονται για το εφάπαξ. Και τί κάνεις ? Πού θα βρείς τόσο ζωντανό και καλοστρωμένο όργανο σε τιμή ανθρώπινη ?

Εδώ αρχίζει λοιπόν η εμποροπανύγηρις των high-end κατασκευαστών !

Προσεγμένα πράγματα, μαγνήτες που ακούν τα ξύλα, μπράτσα τόσο βολικά που ορκίζεσαι οτι παιζόντουσαν για τα τελευταία 28 χρόνια, τέλειο set-up, δεν φαλτσάρει πουθενά, τα καντίνια ξαφνικά έχουν όγκο, κτλ,κτλ.

Αν αυτή είναι η δουλειά σου (να παίζεις, και να ταϊζεις στόματα απ' αυτό), τότε πρέπει να την πάρεις την Anderson/Suhr/Baker/PRS γιατί θα σου κάνει τη ζωή ευκολότερη.

Αν πάλι είσαι άρρωστος και τις ακούς τις διαφορές, πρέπει να την πάρεις για να σε δεί κάποια στιγμή και η γυναίκα πιό ήρεμο.

Αν σου φαίνεται υπερβολικά ακριβή ή σε αφήνει αδιάφορο, ή νομίζεις πως πρόκειται για απάτη, προσπέρασε την/τες.

Οι διαφορές όμως θα είναι πάντα εκεί, θα κοστίζουν πολλά φράγκα περισσότερο απο την αγαπημένη σου Κορεάτικη ομορφιά, και θα είναι πάντοτε αυτό το πολύ λεπτό σημείο που για κάποιον σημαίνει τα πάντα αλλά για σένα τίποτα !

Τόσο απλά !

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SILOT ...ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΑΦΩΝΟΣ :wink:

ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ POST :wink:

ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ ΚΟΜΠΛΙΜΕΝΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ :lol: :lol:

μακραν το πιο ουσιωδες Post στο θεμα που ανοιξα(αντε βαλε και του kotsadorou μεσα :lol: :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ρε silot , ευτυχως εσυ τα λες και δε βριζεις οπως εγω, απλα εγω δεν εχω τοσο υπομονη . Πιστεψε με ομως δεν προκειται να βρεις ανταποκριση, αμα ο αλλος δεν καταλαβαινει η οπως σωστα ειπες δεν εχει την εμπειρια τα βλεπει ολα ασπρομαυρα. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσεγμένα πράγματα' date=' μαγνήτες που ακούν τα ξύλα, μπράτσα τόσο βολικά που ορκίζεσαι οτι παιζόντουσαν για τα τελευταία 28 χρόνια, τέλειο set-up, δεν φαλτσάρει πουθενά, τα καντίνια ξαφνικά έχουν όγκο, κτλ,κτλ.

![/quote']

 

Αν κατάλαβα καλά,εννοείς ότι αν ένα μπράτσο παίζεται για 28 χρόνια γίνεται απίστευτα βολικό;Δηλαδή μετά από 28 χρόνια και το μπράτσο της κινέζικης υπερκατασκευής θα γίνει τέλειο;

 

Προσοχή,δεν ειρωνεύομαι,απλά ρωτάω,καθώς για το θέμα δεν έχω άποψη από πρώτο χέρι.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχε ενδιαφέρον να μιλάγαμε σε κάποιον που έχει, ή σκοπεύει να κρατήσει για 28 χρόνια μια κινέζικη κιθάρα. Και να το εννοεί.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά νομίζω ότι πρέπει να συναντηθούμε ολοι μαζί κάποια στιγμή για να κάνουμε ενα συγκριτικό τεστ,πχ.να φερω εγω κανα δυό εργαλεία με Warmoth-Fralin να φερει ο Silot & o Kotsadoros & o Τακης τα μωρά τους να φερει & ο gto τη Rockinger & να κανουμε συγκριτικά τεστ,με φωτο & απο όλα :lol:

στουντιο υπάρχει & ενισχυτές υπάρχουν & όλα τα καλά :wink:

(και βεβαια ΠΟΛΛΕΣ μπύρες!!!) :lol:

 

τι λετε :?:

 

για να περάσουμε και καλα βρε αδερφε!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SUPERFUNK εχεις αρκετα μεγαλο σκουπιδοντενεκε??

αν ερθω και εγω με την γιαπωνεζουλα LES PAUL μου σιγουρα θα τις πεταξετε ολες.. :lol: :twisted:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου