Προς το περιεχόμενο

MacBook Pro+Logic+...κάρτα ήχου;


manos_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους

 

Πρόσφατα αγόρασα ένα MacBookPro core2duo 2.2Ghz, 2GB Ram. Έρχομαι από τον κόσμο των PC  χρησιμοποιούσα ProTools (και cubase, nuendo αλλά τον τελευταίο καιρό τα M-Powered χρησιμοποιώντας Audiophile 192).

Σκέφτομαι να περάσω στο Logic. Προς το παρόν έκανα κάποιες δοκιμές με την onboard κάρτα ήχου και μου φάνηκε αρκετά καλό. Σε επίπεδο ήχου μπορώ να πω ότι καλύφθηκα ακόμα και με την onboard. Το Logic το βρήκα εύκολο στη χρήση και σχετικά γεμάτο από εφφέ και virtual instruments. Δεν ξέρω την ποιότητα του πλήρες πακέτου (με samples και jam packs). Αν το έχει κάποιος ας μου πει. Έχω κάποιες ερωτήσεις :

 

1. Χρειάζομαι εξωτερική κάρτα ήχου;  Έχω προενισχυτή μικροφώνου και κιθάρας (M-audio DMP3). Mε χρήση εξωτερικής κάρτας ήχου θα υπάρξει διαφορά και σε επίπεδο πόρων του υπολογιστή;

2. Να προτιμήσω firewire ή usb? Το MacBookPro έχει δυστυχώς μόνο 2 USB. Σκέφτομαι για την ηχογράφηση των Audio  να χρησιμοποιήσω και έναν εξωτερικό σκληρό που έχω και είναι USB. Αν πάρω και κάρτα USB δεν μένουν ελεύθερες USB θύρες για πχ midi εκτός αν το audio interface έχει πάνω midi. Μήπως καλύτερα να παίξω σε firewire. Παρακαλώ τις προτάσεις σας. Μέχρι τώρα έμεινα ικανοποιημένος από τα M-audio προϊόντα (χωρίς βέβαια να αποκλείω άλλες, δοκιμασμένες επιλογές).Το Apogee Duet ίσως;

3. Στα windows έχω κάποια vst που θέλω να τα κρατήσω και να τα χρησιμοποιήσω μέσω του VST to AU της FXPansion. Κάποια από αυτά υπάρχουν σε AU format. Για τα plugins που έχω σαν dll υπάρχει τρόπος να παίξουν στο Logic μέσω του μετατροπέα της FXPansion;

 

Τέλος, για το Logic σε συνδυασμό MacBookPro έχω ακούσει καλά πράγματα όσον αφορά το πόσα effects και soft synths σηκώνει. Κάποιος που να το έχει δουλέψει;

 

Αυτά τα ολίγα.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας και το χρόνο σας

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Χρειάζομαι εξωτερική κάρτα ήχου;  Έχω προενισχυτή μικροφώνου και κιθάρας (M-audio DMP3). Mε χρήση εξωτερικής κάρτας ήχου θα υπάρξει διαφορά και σε επίπεδο πόρων του υπολογιστή;

 

Χαμηλότερο latency θα έχεις. Καλύτερα AD - DA Converter επίσης.

 

Το Apogee Duet ίσως;

 

Άψογο.

Τιμή / Ποιότητα / Φορητότητα / Integration με το Logic και Mac OS.

 

3. Στα windows έχω κάποια vst που θέλω να τα κρατήσω και να τα χρησιμοποιήσω μέσω του VST to AU της FXPansion. Κάποια από αυτά υπάρχουν σε AU format. Για τα plugins που έχω σαν dll υπάρχει τρόπος να παίξουν στο Logic μέσω του μετατροπέα της FXPansion;

 

Το Vst2AU adapter δεν δουλεύει με VST των PC.

Δουλεύει μόνο απο MAC VST σε AU

 

Πιθανότατα υπάρχουν και σε mac αυτά που ψάχνεις, και αν δεν υπάρχουν σίγουρα θα βρείς κάτι αντίστοιχο.

 

Τέλος, για το Logic σε συνδυασμό MacBookPro έχω ακούσει καλά πράγματα όσον αφορά το πόσα effects και soft synths σηκώνει. Κάποιος που να το έχει δουλέψει;

 

Πολλά!!

 

MacBook 2,2 / 4GB Ram:

 

Picture1.png

Picture2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2. Να προτιμήσω firewire ή usb? Το MacBookPro έχει δυστυχώς μόνο 2 USB. Σκέφτομαι για την ηχογράφηση των Audio  να χρησιμοποιήσω και έναν εξωτερικό σκληρό που έχω και είναι USB. Αν πάρω και κάρτα USB δεν μένουν ελεύθερες USB θύρες για πχ midi εκτός αν το audio interface έχει πάνω midi. Μήπως καλύτερα να παίξω σε firewire.

 

 

 

έχω την εντυπωση πως οι firewire συσκευες μπορουν να σθνδεθουν και η μια επανω στην αλλη δλδ ενας σκληρος στο πισι κι ο αλλος επανω στο σκληρο και η καρτα επανω στον δευτερο σκληρο.δε βαζω και το χερι μου στη φωτια απλα ετσι ξερω  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω το ακριβως ιδιο συστημα με σενα εχω... κοιτα μια καρτα ηχου σιγουρα θα εχει καλυτερα αποτελεσματα... τωρα αν θα ειναι USB η Firewire εξαρταται με τα ποσα καναλια ταυτοχρονης ηχογραφισης... αν για παραδειγμα μιλαμε για 8 καναλια στα 96kHz τοτε ειναι αναγκαια η firewire.. για οτιδιποτε αλλο βεβαια και η usb ειναι καλα... οσον αφορα για την ελληψη usb θυρων η λυση ειναι ιδιετερα απλη. αγορασε ενα usb hub απο το eshop

 

PER.611158.jpg

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.611158

 

Τωρα οσον αφορα τον εξωτερικο δισκο καλυτερα θα ηταν να τα αποθηκευεις στο σκληρο του mac λογο του οτι η ταχυτητα μεταφορας δεδομενων του σκληρου του ειναι γρηγοροτερος απο αυτον του firewire αρα θα ειναι πιο ελαφρι το συστημα σου κατα την εγγραφη/αναπαραγωγη...

 

Απο την αλλη εχω να σου κανω μια προταση. Εγω εχω μια καρτα ηχου usb της Emagic μοντελο Α6/2. 6 inputs 2 outputs. Η emagic ηταν θυγατρικη της apple (μεχρι που συγχωνευτικε) και η καρτα ειναι σχεδιασμενη ειδικα για το logic... Την δουλευα σε lives για να παιζω τα software synths και ειναι αρκετα αξιοπιστη. Παρολα αυτα λογο των πολυκαναλων αναγκων μου αγορασα την profire της maudio και την εχω και σκονιζεται... Οποτε αν ενδιαφερεσαι, αν και δεν ειχα σκοπο να την πουλησω (σκεφτομαι οτι καποια στιγμη θα γινει συλλεκτικο κομματι :P), την σκοτωνω για 160euro...

 

1_top.jpg

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Η αλήθεια είναι πως η onboard κάρτα του MBP είναι αρκετά καλή για να συνθέσεις και να ακούς με ακουστικά η ηχεία. Προσωπικά έχω μονιμώς συνδεδεμένη μια focusrite saffire στο MBP μου, από την οποία έχω μείνει έκπληκτος από τους AD/DA converters. Και είναι firewire. Επίσης πίσω της έχω συνδέσει και έναν σκληρό δίσκο firewire, τον οποίο τον βλέπει άνετα το MBP μου, και ρουφάνε και η κάρτα και ο σκληρός από την ίδια firewire ρεύμα (είναι μικρός 2.5'' σκληρός χωρίς τροφοδοτικό) και δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα. Όσο για το logic pro, θα μείνεις αρκετά ευχαριστημένος, μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα ταυτόχρονα. Ίσως σου χρειαστούν 4GB μνήμη, εγώ είδα διαφορά όταν έκανα upgrade το "παλιό" μου 15.4'' από 2GB σε 4GB, όταν έπαιζαν πολλά audio κανάλια μαζί. Τώρα που πήρα 17'' πριν 1 μήνα, δεν είχα ούτε ένα πρόβλημα πετάει, λες και είναι Mac Pro.

 

Υ.Γ.: Αν θες να δεις απίστευτη ταχύτητα σκληρού και να φορτώνουν όλα λες και είναι ROMpler, μπορείς να "επενδύσεις" σε έναν 64GB SSD (Solid state logic) σκληρό με γύρω στα 200 ευρώ. Ενώ το seek time στους δίσκους είναι 14-15ms, στους SSD είναι ΠΡΑΚΤΙΚΑ μηδέν.

MV-8800/Fantom X/Macbook Pro 17''/Saffire/Genelecs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για τους solid state θα το γράψω ακριβώς όπως το γράγει και το ελληνικό computer music, τεύχος 19:

Όμως αν είστε ανυπόμονοι στο θέμα της χωρητικότητας και της ταχύτητας εγγραφής δεδομένων, είναι μάλλον καλύτερα να μείνετε με τον συμβατικό δίσκο, για την ώρα τουλάχιστον. Ένας δίσκος SSD δεν θα ήταν κατάλληλος για την ταυτόχρονη εγγραφή πολλώς audio tracks υψηλής ανάλυσης, ή για την αποθήκευση ROMplers μεγέθους αρκετών gigabytes. Σε αυτές τις δουλειές το  SSD δεν μπορεί να τα καταφέρει

 

Οπότε μάλλον είναι νωρίς για αυτήν την λύση

 

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου