Προς το περιεχόμενο

Fender VS Yamaha (900-1600 euro)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Scalloped μπράτσο όμως θέλει ιδιαίτερη τεχνική, οπότε καλύτερα να τη δοκιμάσει πρώτα, πρωτού πει ότι την αγοράζει, για να δει πως θα του κάτσει στα χέρια.

Βέβαια επιβάλλεται να ρίξει μια ματιά στις ibanez της συγκεκριμένης κατηγορίας τιμής.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβως τεχνικη θελει το scalloped μπρατσο?ειναι πιο δυσκολο δηλαδη?

αν μπορεις γραψε μερικες πληροφοριες(ειμαι ασχετος). :)

www.stratosdark.webs.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Scalloped μπράτσο όμως θέλει ιδιαίτερη τεχνική, οπότε καλύτερα να τη δοκιμάσει πρώτα, πρωτού πει ότι την αγοράζει, για να δει πως θα του κάτσει στα χέρια.

Βέβαια επιβάλλεται να ρίξει μια ματιά στις ibanez της συγκεκριμένης κατηγορίας τιμής.

 

Ναι έχεις δίκιο,η εντύπωση που μου έδωσε ήταν ότι χρειαζόταν πιο soft επαφή και γενικά καλύτερο control στην ταστιέρα.Λόγο scalloped με λίγο παραπάνω πίεση ακουγόμουν σαν ξεκούρδιστος...

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To scallop λόγω του ότι έχει μπόλικο χώρο κάτω απο τη χορδή σου επιτρέπει να κάνεις bend απλά βάζωντας αρκετή πίεση.Για αυτό πρέπει να ελέγχεις με πόσυ δύναμη πατάς της χορδές.

Και σε κανονικές κιθάρες αν πατήσεις με πολύ πίεση θα δεις μια μικρή διαφορά στον ήχο (ανεβαίνει λίγο το pitch).Φαντάσου τώρα αυτό το φαινόμενο μεγενθυμένο και πολύ μάλιστα.

Ειναι αυτό που λέει ο herbert, λίγη πίεση παραπάνω και όχι ακούγεσαι σα ξεκούρδιστος, είσαι ξεκούρδιστος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ξέρεις καν τι σημαίνει scalloped ξέχνα το. Θα απογοητευτείς.

Εγώ θα κοίταζα κι εδώ στα prestige μοντέλα: http://www.ibanez.co.jp/products/eg_series.php?series_id=59&area_id=3&year=2008&cat_id=1

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.Για ηλεκτρική δεν έχω κάνει ποτέ μαθήματα είμαι περισσότερο εμπειρικός.Σχεδόν ότι πάιζω το έβγαλα μόνος μου κ γι αυτο κάποιες συγχωρδίες η τεχνικές με το όνομα τους δεν τις ξερω αλλά συνήθως μπορω να τις παίξω.

Επίσης παίζω για την πλάκα μου αλλά θα μου άρεσε να φτάσω σε ένα καλό επίπεδο τεχνικής και ταχύτητας αλλά και να μπορώ να τζαμάρω πάνω σε ένα τραγούδι χωρίς να υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο σόλο, δλδ να παίζω δικά μου σόλο χωρίς να τα έχω βγάλει από πριν,και αυτα που να παιζω να ταιριάζουν με το τραγούδι.Πιστεύω αρχικά ότι πρεπει να μάθω όλες τις σκάλες (να τις παίζω στα δάχτυλα μου δλδ) κ να αναπτύξω μεγάλυ ταχυτητα στα arpeggios για να παίζω τη μουσική που θέλω.

Ο λόγος που έχω στο μάτι τη malmsteen ειναι γιατί θα με βοηθάει πολύ να προσεγγισω τον τρόπο του malmsteen και τεχνικά αλλά κ από άποψη ήχου.

Απαντώντας σε μια προηγούμενη ερώτηση σίγουρα μπορώ με όποια (σχεδόν) κιθάρα έχω να πετύχω (σχεδον) ότι ήχο θέλω.Εχω μια (ψευτο)πεταλιέρα ένα zoom505II guitar.Δεν κάνει για live είναι μπελαλίδικο αλλά για το σπίτι είναι πολύ καλό.Σε κάποιο άλλο post είδα μια πεταλιέρα νομίζω της vox κ πιστεύω ότι είναι υπεραρκετο για live.Κ πάλι ευχαριστώ για τις προτασεις σας κ για τους ενισχυτές που σας ζήτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..... κ γι αυτο κάποιες συγχωρδίες η τεχνικές με το όνομα τους δεν τις ξερω αλλά συνήθως μπορω να τις παίξω...

 

.... δλδ να παίζω δικά μου σόλο χωρίς να τα έχω βγάλει από πριν,και αυτα που να παιζω να ταιριάζουν με το τραγούδι..

 

Μ'αρεσεις..

 

fender is the only way man.. 8)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου