Προς το περιεχόμενο

My New PartsCaster. Δειτε, προτεινετε και μελλοντικα ακουστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξερω τι με επιασε αφου ηδη εχω την EJ και την παλια μου τιμια και αγωνιζομενη strat plus αλλα πηρα ενα μανικι απο τον kabamaru-x και ενα σωμα με τρεμολο vintage 6βιδο steel block απο τον ντουκα (φτηνοτερα απο τα rockinger και με αντικαταβολη στην πορτα μου σε 1 μερα.)

τους ευχαριστω πολυ και τους 2.

 

το neck ειναι απο USA std strat 2003 και το body στο χρωμα που ειναι παλιο μου απωθημενο.

πικαρντ θα μπει το original της EJ.

 

ΓΙΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ τωρα μαγνητες.

 

υποψηφιοι ειναι οι FENDER CUSTOM '54 , - '69 - 57/62 - YJM/YJM/HS3 DIMARZIO - η 3 SINGLE COIL FENDER με προοπτικη για jb jr bridge.

 

χωστε τα αφοβα!! θα παιξει παραγγελια σημερα  ;D ;D

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τη γνώμη μου για το project αυτό στην είπα σε PM, αλλά πάνω από όλα μου έκανε εντύπωση αυτό:

πικαρντ θα μπει το original της EJ.

 

ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΓΑΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ EJ?  :o :o :o :o  ::) ::) ::)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οχι , παρεξηγηση. δεν πειραξα ΤΙΠΟΤΑ απο τα ηλεκτρικα της EJ!!

και ουτε προκειται ποτε. ΜΟΝΟ το πλαστικο εχει αλλαξει με το vintage white pearl που το χα και καθοταν.

 

αλιμονο....don't panic ηλια  ;D ;D ;D

να μου κοπουν τα χερια αν την πειραξω!! χεχε ;)

 

στο θεμα τωρα για να πω την αληθεια μ αρεσουν πολυ μετα απο διαβασμα και ακροασεις στο you tube οι cs'54.

λεω να προχωρησω αφοβα χαρη στον φιλτατο fenderiarhs ;D ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΝΟ το πλαστικο εχει αλλαξει με το vintage white pearl που το χα και καθοταν.

 

Και σου 'ρθε εσένα, έτσι στην τρέλα, να βάλεις πέρλα στην EJ, ε?

Πες μόνο αυτό, ΤΕΛΟΣ...;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο θεμα τωρα για να πω την αληθεια μ αρεσουν πολυ μετα απο διαβασμα και ακροασεις στο you tube οι cs'54.

 

Χωρίς να έχω παίξει ο ίδιος, από clips που έχω ακούσει, κι εγώ θα έκλινα προς CS54.

 

Σκέφτεσαι μόνο Fender μαγνήτες;

Δε μας είπες επίσης τι ήχο ψάχνεις ;)

 

By the way, τους Bare Knuckle τους έχεις υπόψιν σου;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω ΦΕΝΔΕΡ ηχο.

 

λιγο διαφορετικο σε χροια αλλα το ιδιο καλος οσο και στις αλλες 2 στρατ μου. δηλαδη ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καλα καθαρα!!

δεν ειμαι πολυ της heavy "βρωμας". αν γινω "βρωμιαρης" θα επιλεξω το αλλο μου απωθημενο που ακουει στο ονομα jb-jr.

 

επισης εχω απορριψει ολες τις επιλογες noiseless ΕΚΤΟΣ των emg DG-20 που ειχα παλιοτερα και τους εδωσα ο ανοητος.....

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μπουμε στα σοβαρα........θα επρεπε να ξερεις οτι ολες οι κιθαρες ειβναι καλες...............εκτος απο τις ασπρες και τις sunbursts  ;D ;D ;D ;D

 

Σχετικα με τους μαγνητες.....

 

57/62....κλασσικος fender ηχος χωρις ομως αυτο το κατι παραπανω που εχουν αλλες υλοποιησεις fender και μη......σχετικα τονισμενα μεσσαια (συγκριτικα με τους αλλους που αναφερεις (σαφως λιγοτερα παντως απο texas special υλοποιησεις). και επαρκη μπασα και πριμα (λιγοτερα παντως απο αυτα των 54 η 69).....Συνηθως τους αλλαζω οχι επειδη ειναι κακοι αλλα επειδη υπαρχουν και καλυτεροι

 

CS69..απο τους πλεον αγαπημενους μου......παρα πολυ scooped (εχουν ελαχιστα μεσαια και αυτο μπορει να μην αρεσει σε πολλους) low output, με πολυ δυνατο μπασο και πριμο που πρεπει να το κοντρολλαρεις και φοβερο quack στις 2 κ 4. Μειονεκτημα.....ο bridge μαγνητης δεν εινια και πολυ ευχρηστος απο μονος του .....ξυριζει παρα πολυ.

 

cs54...ερχονται δευτεροι στις προτιμησεις μου μετα τους cs69.....Ερχονται με τον bridge μαγνητη τυλιγμενο στα 6.5Κ (σε σχεση με τα περιπου6Κ των neck & mid ) και αυτο ειναι το συγκριτικο τους πλεονεκτημα.....Κατα τη γνωμη μου απο τους καλυτερους vintage bridge single coils, που δεν ξυριζει(αρκει βεβαια να μην περιμενεις να ακουσεις κατι σαν hot rails....ειπαμε vintage bridge single coil), ειναι ευχρηστος και δεν σε κανει να φευγεις απο τη bridge pos. η να ψαχνεις απεγνωσμενα τα ποτενσιομετρα του τονου. Εξισου καλοι και οι αλλοι δυο με καπως πιο παχυ ηχο απο τους 69 λογω των ελαφρως περισσοτερων μεσαιων, αρκετο πριμο (που θελει προσοχη )αλλα δινει αυτον τον κλασσικο ηχο fender ) και εξαιρετικο μπασο που σε χτυπαει στο στομαχι. ;D ;D ;D ;D

 

DiMarzio hs3......θα αστειευεσαι προφανως........

 

fender singe coils.....φανταζομαι αναφερεσαι σε αυτους που εχουν στοκ οι αμερικανικες fender.........τα σχολια μου ειναι ιδια με τους 57/62 καλοι αλλα καπως generic sounding.

 

Επιπλεον προτασεις για κλασσικο ηχο fender: Duncan SSL1 (μοιαζουν πολυ με τους 69) kai Fralin Vintage Hots (φοβεροι μαγνητες αλλα ακριβοι)

 

Θα προσπαθησω μολις βρω χρονο να ανοιξω ενα thread με samples απο διαφορους μαγνητες που ειχα κατα καιρους.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CS69..απο τους πλεον αγαπημενους μου......παρα πολυ scooped (εχουν ελαχιστα μεσαια και αυτο μπορει να μην αρεσει σε πολλους) low output, με πολυ δυνατο μπασο και πριμο που πρεπει να το κοντρολλαρεις και φοβερο quack στις 2 κ 4. Μειονεκτημα.....ο bridge μαγνητης δεν εινια και πολυ ευχρηστος απο μονος του .....ξυριζει παρα πολυ.

 

Κατά τη γνώμη μου, την "απουσία" μεσαίων στους CS69, ή θα τη λατρέψεις ή θα την απορρίψεις κατευθείαν.

Εγώ ανήκω στη 2η κατηγορία (πέρασαν από τα χέρια μου 2 σετ και πλέον είμαι σίγουρος ότι δε μου κάνουν).

Επίσης μειονέκτημα των 69, είναι το έντονο volume drop (περισσότερο από ότι συνήθως έχει μια strat) στις θέσεις 2 & 4, κάτι που επίσης με ενόχλησε αρκετά.

 

Όπως είπε και ο Fenderiarhs, τη θέση bridge από μόνη της, την ξεχνάς εκτός και αν έχεις έντονη τριχοφυϊα και χρειιαζεσαι συχνά ...ξύρισμα.

Μπορείς βέβαια, είτε να βάλεις ένα baseplate, είτε να μεταφέρεις το ένα TONE control στον Bridge μαγνήτη (όπως δηλαδή το έχει η EJ σου) ;)

 

Θα προσπαθησω μολις βρω χρονο να ανοιξω ενα thread με samples απο διαφορους μαγνητες που ειχα κατα καιρους.

 

Περιμένουμε εναγωνίως! ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα λοιπον απ αυτα και απο οσες ακροασεις μπορεσε να μου προσφερει το ιντερνετ σε αυτο το μουσικα "φτωχο" νησι που ζω , λεω να παρω τους cs'54 αν δεν υπαρξουν αλλες προτασεις.

ας περιμενω λιγουλακι ακομα... :P :P

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου