Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για τα επόμενα χρόνια;


genealex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ολα αυτα βεβαια ελπιζοντας οτι δεν εισαι και εσυ ενας ακομα Ελληνας με το ονειρο των 700 ευρω/μηνα σε καποια σιγουρη θεση στο ΔΗΜΟΣΙΟ..

 

 

 

 

δυστηχως το να γινεις δημοσιος υπαλληλος σημερα εχει γινει κι αυτο ονειρο απατηλο. εγω οσους δημοσιους υπαλληλους ξερω παιρνουν απο 1000 ευρο και πανω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

δυστηχως το να γινεις δημοσιος υπαλληλος σημερα εχει γινει κι αυτο ονειρο απατηλο. εγω οσους δημοσιους υπαλληλους ξερω παιρνουν απο 1000 ευρο και πανω :)

 

Χρήματα που σύντομα θα είναι αρκετά για να βάζεις βενζίνη μία φορά το μήνα και για το ενοίκιό σου.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το δικο μου το ενοικιο παντως ΔΕΝ φτανουν! ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το δικο μου το ενοικιο παντως ΔΕΝ φτανουν! ;D ;D

 

Για το σπίτι λέμε ρε... μη καρφώνεσαι για το κότερο...

;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με ενδιέφερε (χωρίς καμία δόση ειρωνίας) να μου πεις ποια επαγγέλματα θεωρείς "με μέλλον" στην Ελλάδα για κάποιον που θα σπουδάσει τώρα ή σε 2 χρόνια κλπ.

 

Ανεξαρτητως σπουδων, ριχνω μερικες ιδεες με ρυθμο πολυβολου...

 

Εγω θα ελεγα ολα αυτα που εχουν να κανουν με τα "νεα", "οικολογικα" κολπα, που θελουμε δεν θελουμε θα πρεπει να τα μαθουμε και να τα υιοθετησουμε αργα η γρηγορα (διαχειρισεις υδατινων πορων, ηπιες μορφες ενεργειας, εγκαταστασεις ηλιακων, φωτοβολταικων, βιομαζα, γεωπονια και οικολογικα προιοντα, εναλλακτικες επιχορηγουμενες καλλιεργειες....), φυσικα δικηγορος (οσο αμερικανοποιουμαστε ολοι στελνουν αγωγες σε ολους για ο,τιδηποτε, ενας δικηγορος παντα δεν παει χαμενος), ο,τιδηποτε εχει να κανει με Κινα (Κινεζικη γλωσσα, εισαγωγες-εξαγωγες-φασον), ο,τιδηποτε εχει να κανει με απασχοληση/φυλαξη παιδιων που κανεις δεν εχει πια ποτε χρονο (απο παιδοτοπους, κατασκηνωσεις, summer camps, παιδοψυχολογογλωσσοθεραπευτοδυσλεξιοοοτιδηποτε), σουβλατζηδικο (ακομα παγκοσμια σταθερα), μαγαζι με μαγειρευτα σε οποιοδηποτε οικογενειακο τουριστικο μερος (γιατι καμια οικογενεια πια δεν μαγειρευει) η κοντα σε εταιριες, κομμωτηριο (δεν εχω ακουσει ακομα πτωχευση κομμωτηριου πουθενα πανελλαδικα), τα κλασσικα υδραυλικος, ηλεκτρολογος (κανεις πια δεν ξερει/θελει/προλαβαινει να λερωσει τα χερια του, ακομα και οι αλλοδαποι το καζανακι τους outsource το φτιαχνουν), διαιτολογοςανορεξολογος, ιδιοκτητης ξαπλωστρων σε οποιοδηποτε νησι (αρκει να εχεις καποιο μελος της Δημοτικης αρχης βυσμα σου)...

 

Πλουσιος δεν θα γινεις, αλλα μια καλη επιβιωση για μερικα χρονια νομιζω θα στην δωσουν, μαλλον καλυτερα και ευκολοτερα απο Μαθηματικο με ειδικευση στις Ευκλειδιες και μη Ευκλειδιες νορμες και στις ασυνεχειες Γκιμπσον...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οκ!

 

Μερικά λόγια περι εξωτερικού και ωδείων κλπ!

 

1. Τα πτυχία των ωδείων (πλην σύνθεσης που ειναι 4 χρόνια και ψιλο παραπαίει αλλά και πάλι, ακόμη και αυτό) είναι ΑΔΙΑΒΑΘΜΙΤΑ! Και το κράτος τα έχει γραμμένα. Τώρα που μιλάμε, γίνεται διαγωνισμος του ΑΣΕΠ για τα σχολεία για μουσικούς. Του ωδείου τα παιδάκια ντε μπορεί να παίξει!

 

2. Για εξωτερικό. Πριν πας, εαν θέλεις να γυρίσεις, θα πάς απο ΔΟΑΤΑΠ (είναι καλοί άνθρωποι, σοβαρά), και θα πάρεις τη λίστα των πανεπηστιμίων (Αγγλία, πχ) που ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ! Ώσα πανεπιστήμια ΔΕΝ δίνουν τα ίδια πτυχιά αλλα έχουν το γνωστό Degree blah blah by Westmisnter, etc... ΔΕΝ αναγνωρίζονται στην Ελλάδα. Αυτό σημάινει ότι τα καλύτερα κονσερβατόρια (Royal Academy and Guildhall for example), δεν δίνουν πτυχία που μετράνε στην Ελλάδα

 

3. Επίσης, για να αγνωρίσεις στην ελλάδα το πτυχίο σου πρέπει να κάνεις 4 χρόνια (που ΔΕΝ συνηθίζεται στην Αγγλία, παρα μόνο 3). Με 3 δεν αναγνωρίζεται.

 

4. Για Μαστερ κλπ. Πρώτα ένα πανεπιστημιακό πτυχίο και μετά μάστερ. Να πάς κατευθίαν, ή να μην αναγνωρίζεται το πτυχίο σου παρα μόνο το μεταπτυχιακό, ΔΕΝ λειτουργεί, δυστυχώς!  Στην Αγγλία επίσης, δέχονται για μεταπτυχιακά, ΧΩΡΙΣ πρώτο πτυχίο, αλλά το ΔΟΑΤΑΠ Διαφωνεί κι εκεί!

 

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ: 5. Για παραγωγή δεν είμαι σίγουρος ότι χρειάζεται πτυχίο, ή τόνους γνώση (δε πάω να ρίξω τίποτα, έτσι;). Εννοώ ότι όποιους παραγωγούς ξέρω, δεν έχουν κάνει σχολές κλπ (στην Αγγλία μιλάω, έκανα 4 χρόνια στο Λονδίνο). Ενώ για παράδειγμα ένα πιανίστα δε παίζει (κλασσικό που είναι και κωλυμένοι) να είναι χωρίς χρόνια και χρόνια σπουδών. (πχ δηλαδή). Μήπως το να γίνει παραγωγός θέλει κάποια άλλα πράγματα και πιο σφαιρική γνώση μουσικής;

 

6. Αφού ακούγεται το εξωτερικό δες και το οικονιμικό του θέματος: ΙΚΥ, Ίδρυμα Κυβέλης Χόρν, Ίδρυμα Αλέξανδρος Ωνάσης. Πολλές νομαρχίες και δήμοι κλπ (από πού είσαι;). Όλα αυτά δίνουν υποτροφία. ΠΧ, για το ΙΚΥ (που τα ξέρω πιο καλά): 880 ευρώ το μήνα για μέχρι 36 μήνες. Συν δίδακτρα! Δεν είναι και άσχημα! Τουλάχιστον μην το αφήσεις να πάει χαμένο, χωρίς να δοκιμάσεις. Αντε και απέτυχες! Τί έγινε;

 

7. (πάλι προσωπική γνώμη): Απο κλασσικό προέρχομαι, άρα για αυτο ίσως σκέφοτμαι έτσι, αλλά: Ένα ωδείο, ένα πτυχίο αρμονίας, λίγη παραπάνω γνώση μουσικής θα βοηθήσει δε θα βλάψει. Ακόμη και αν ΔΕΝ σου αρέσει, δε σου αρκεί, δεν έιναι και τίποτα τρομερά δύσκολο, ή απίστευτα δαπανηρό.

 

8. Μουσικολογία τη σκέφτηκες; Αρμονιά και dictee προλαβαίνεις δε προλαβαίνεις λέω (χωρίς να ξέρω το επίπεδό σου, φυσικά αρά μπορει να λέω και μπούρδες). Αλλά, με ένα πτυχίο απο ΑΕΙ, θα είσαι πολύ καλύτερα απο άποψη εξασφάλισεις, παρά απο ένα ωδείο. Αλλα και πάλι, με ένα δίπλωμα οργάνου, πχ, θα μπορείς να διδάξεις σε κάθε ωδείο και καλά κλπ. Τώρα... είναι και τι θα σου κάτσει και πως το σκέφτεσαι και τι ονειρέυεσαι.

 

9. Τελευταίο, μη φτάσω και τα 10! Είσαι 16. Είσαι απολύτως σίγουρος ότι πας ευθία για μουσική; Μια στάση στο... φυσικό πχ, ή στους Η/Υ πάλι καλό θα κάνει. Εγώ το πήρα απόφαση στα 19 για τη μουσική (τώρα είμαι 31). Οι γονείς μου με στηρίξανε, ήμουν και τυχερός και το πολεμάω απο τότε. Η οικογένιά σου τι λεει για το παραγωγός; Για τη μουσική γενικά; (όχι βέβαια να πας να γίνεις ότι θέλουν οι γονείς και όχι ότι θες εσύ, δε λέω αυτό, αλλα απλά στη σούπα, πριν αποφασίσεις και φύγεις να τα βάλεις όλα μέσα... Μη σου βγει ξυνή γιατί ξέχασες να βάλεις κάτι...)

 

Σόρρυ για το κάπως patronising post. Ελπίζω να βοήθησε κάπως... Πάρτα όλα με μια δόση αλάτι, με πιστέψεις και τίποτα να νομίζεις, αλλα τα τηλ του ΔΟΑΤΑΠ, είναι πολύ εύκολο να τα μάθεις. Ένα τηλ, μια επίσκεψη στα γραφεία τους και λύνεις όλες τις απορείες για τα πτυχία. Υποτροφίες το ίδιο. Το Ιντερνετ υπάρχει για να τσεκάρεις τα πανεπιστήμια του εξωτερικού κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το να γίνει παραγωγός θέλει κάποια άλλα πράγματα και πιο σφαιρική γνώση μουσικής;

 

καλα αυτο ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ  (& δυστυχως η το εχεις η δεν το εχεις,οσο και να σπουδασεις ΔΕΝ "μαθαινεται" στα θρανια  η παρεξηγημενη αυτη "τεχνη" θελει πολυ τριψιμο το παντελονι στη δουλεια ,πολυ ταλεντο ,πολυ καλα "αυτια" ,μουσικες γνωσεις,ΠΟΛΛΑ ακουσματα και βεβαια οσο περισσοτερη  πειρα γινεται....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια νομιζω ή το παλικαρι εχει μπερδέψει τον παραγωγό με τον μουσικοσυνθέτη?

 

Καλα ολοι για την κιμαδομηχανή μιλατε κ κανενας δε συμφωνησε με την ποιοτητα την βραδινη που ξεφούρνισα?Γκαμάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ - αφού ζητήσω συγνώμη για την αδιακρισία - θα ήθελα να ρωτήσω τον Nikolas με κάθε εντιμότητα : φίλε, κονομάς;

 

Μετά από όλο αυτό το λούκι, έχεις αξιοπρεπή εισοδήματα από την εργασία σου;

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι, κάθε refresh κ απάντηση!  ;D

 

@OurDarkness: Η μουσική που παράγω στο σπίτι (από δική μου σύνθεση βέβαια) είναι κάτι μεταξύ ροκ και ηλεκτρονικής (ροκ με την έννοια του arrangement, της κιθάρας κ των power chords, ηλεκτρονική με αυτή των lead & fx synths, του αυτοματισμού παραμέτρων, επεξεργασίας των ήχων των ντραμς), αλλά κυμαίνεται από απλή ροκ μπαλάντα μέχρι σε κάτι αρκετά ηλεκτρονικό ώστε να το πεις "ηλεκτρονική μουσική".

Σαν επαγγελματίας θα ήθελα να κάνω παραγωγή ροκ μουσικής λοιπόν.

Α, περιμένω κ το ΠΜ σου για το "μεταπτυχιακό εδώ".  ;)

 

@Superfunk: Πολύ δύσκολο για εξωτερικό δυστυχώς...

(οικογένεια, φίλοι, φίλη :-[)

 

@Superfunk, spewfy, evris, Nikolas, ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

 

@Nikolas: Γνώσεις από μουσική θεωρία δεν έχω και πολλές, μόνο τα βασικά (μέχρι αναστροφή συγχωρδιών με τρεις νότες), από κάποια pdf του Berklee College of Music. Πάντως δεν θα ήθελα να κάνω μουσική σύνθεση ή κάτι άλλο εκτός από παραγωγός σαν επάγγελμα. (ωστόσο φυσικά και θα ήθελα να είμαι συνθέτης και παραγωγός, ή Serj Tankian, δλδ συνθέτης, παραγωγός και εκτελεστής μαζί.  ;D)

 

Κάπου διάβασα και για το ότι θα ήταν καλό να βρω έναν συγγενή στον χώρο. Γνώρισα πριν λίγες μέρες στις διακοπές μου έναν πολύ καλό ελληνοαμερικάνο επαγγελματία παραγωγό, είναι κάπως μακρινός μου συγγενής. Αλλά νταξ, πώς ακριβώς θα μπορούσε να με βοηθήσει, ειδικά από τη στιγμή που έχουμε μιλήσει τόσο λίγο; (άλλωστε τί θα μπορούσα να κάνω εγώ γι' αυτόν; Δεν μου 'χει και υποχρέωση,.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου