Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για τα επόμενα χρόνια;


genealex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πηγαινε μουσικολογια αγοριμ να τελειωνεις αμα δεν κανεις τπτ.Αργοτερα που θα μεγαλωσεις κ εχεις την ευκαιρια να βρεις κονε ή να πας εξωτερικο καντο.Τωρα βαλε μπροστα  για το δημοσιο κ κρατα για χομπι τη μουσικη.Ισως αργοτερα το χομπι σου βρει ευκαιρια να ξεπεταχτει.

 

Αλλιως ετοιμασου να θυσιασεις κ το φαγητο της μαμας κ το φιλι απ την κοπελα αυτη.Καλα νταξ θα βρεις στα ξενα αλλη κοπελα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σαν επαγγελματίας θα ήθελα να κάνω παραγωγή ροκ μουσικής λοιπόν.

 

αρα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ποτε στον αιωνα των αιωνων να ΖΗΣΕΙΣ απο αυτο το πραγμα στην Ελλαδα.

 

 

Keep your day job λοιπον (ή μαλλον FIND a day job!) :)

 

@Superfunk: Πολύ δύσκολο για εξωτερικό δυστυχώς...

(οικογένεια, φίλοι, φίλη Embarrassed)

 

φιλους & φιλες θα βρεις αλλους εξω καλυτερους μη σκας και μη ξεχνας το αθανατο "οπου γης και πατρις" ;)   

 

την οικογενεια σου θα τη βλεπεις τα καλοκαιρια που θα ερχεσαι για μπανια (σιγα μη ερχεσαι αν πιασεις τη καλη στα εξωτερικα... αλλα λεμε τωρα ;D)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Wow!:  :o

 

Τι να πω τώρα;

 

Τα πάντα έχουν σχέση με το ποιος είσαι και αν έχεις οικογένεια, σπίτι, κλπ. Με νοίκη, παιδιά, κλπ, δύσκολα τα βγάζεις πέρα. (τώρα μπαίνουμε σε άλλο τομέα).

 

Αλλά τέλος πάντων. Τελικά το θέλω από το μπορώ είναι πολύ μακριά πάντως...

 

Πρός τον OP: ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ; Τι δουλειά κάνει; Γιατί, να ομολογήσω, ότι δεν είμαι και 100% σίγουρος εγώ (ντάξει, ξέρω τα γενικά, αλλά δεν το έχω κάνει και κάθομαι και λεω ότι παράγω... τον εαυτό μου...). Ο παραγωγός θέλει γνώσεις, έιναι τα αυτία και τα μάτια του καλιτέχνη προς το κοινό... Μου φαίνεται (απο τη γενική εντύπωση που παίρνω) ότι μάλλον θες κάτι άλλο τελικά... Πάντως έχε στο νου σου ότι η μουσική είναι ολίγον τεράστιος τομέας τελικά και θέλει τις γνώσεις, θέλει τις σπουδες, θέλει την ενασχόληση. Δεν είναι αργά, προς Θεού. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(σιγα μη ερχεσαι αν πιασεις τη καλη στα εξωτερικα... αλλα λεμε τωρα ;D)

 

Ξερεις πολλους που μενουν έξω?Οτι ξερω παει κ γυριζει?Δεν ειναι το πιο ηλιθιο πράμα του κόσμου?Τι μου πας εξω ρε ζωάρα για να ρθεις στο ελλάντα να δουλέψεις ιδιαίτερα κ στα ωδεία της ψωροκώσταινας?ΑΑχχχχ βλαχούλια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι, κάθε refresh κ απάντηση!  ;D

@Superfunk: Πολύ δύσκολο για εξωτερικό δυστυχώς...

(οικογένεια, φίλοι, φίλη :-[)

Δηλαδη ολοι οι αλλοι που κατα καιρους την εκαναν για εξωτερικο ηταν ορφανοι, ακοινωνητοι και μπακουροι?

 

Μη μασας. Δροοοοοομο!

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2. Για εξωτερικό. Πριν πας, εαν θέλεις να γυρίσεις, θα πάς απο ΔΟΑΤΑΠ (είναι καλοί άνθρωποι, σοβαρά), και θα πάρεις τη λίστα των πανεπηστιμίων (Αγγλία, πχ) που ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ! Ώσα πανεπιστήμια ΔΕΝ δίνουν τα ίδια πτυχιά αλλα έχουν το γνωστό Degree blah blah by Westmisnter, etc... ΔΕΝ αναγνωρίζονται στην Ελλάδα. Αυτό σημάινει ότι τα καλύτερα κονσερβατόρια (Royal Academy and Guildhall for example), δεν δίνουν πτυχία που μετράνε στην Ελλάδα

 

 

ΜΕ συγχωρείς αλλά γιατί να μπλέξει το παιδί με το ΔΟΑΤΑΠ????

 

Υπόψην το ΔΟΑΤΑΠ είναι ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για αναγνώριση πτυχίου απο το Δημόσιο. Και αυτό είναι απραίτητο ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ αν θέλεις να δουλέψεις στο Δημόσιο.  Πχ εμείς οι δικηγόροι είμαστε υποχρεωμένοι να περάσουμε απο ΔΟΑΤΑΠ γιατί ο Δικηγορικός Σύλλογος είναι δημόσιος φορέας και η εγραφή σε αυτόν υποχρεωτική.

 

Μην το σκέφτεσαι καν , εξω μπορείς να κάνεις πτυχίο ραμένο και κομένο στα μέτρα σου, δουλειές με το τσουβάλι και μιλάμε για ένα κόσμο διαβασμένο και σοβαρό , γράψε τις ηληθιότητες του ΔΟΑΤΑΠ στα παλια σου τα παπούτσια.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστηχως το να γινεις δημοσιος υπαλληλος σημερα εχει γινει κι αυτο ονειρο απατηλο. εγω οσους δημοσιους υπαλληλους ξερω παιρνουν απο 1000 ευρο και πανω :)

 

Όνειρο απατηλό; Τόσες προκηρύξεις που έχω φτιάξει και έχω δημοσιεύσει ο ίδιος με τα χεράκια μου, και έρχοταν τα ίδια και τα ίδια άτομα (ΑΝ έρχοταν) είναι όνειρο απατηλό; Διάολε έχω φτάσει στο σημείο να τηλεφωνώ στο ΑΣΕΠ και να τους ρωτάω αν μπορούν να κάνουν εξαίρεση για το ένα και μοναδικό άτομο που έστειλε δικαιολογητικά!! Τόσοι Ο.Τ.Α. που δημοσιεύουν θέσεις για μόνιμο προσωπικό επί χρόνια ολόκληρα και δεν πατάει κανένας επειδή την είδαν άτομα και θέλουν η δουλειά τους να είναι απέναντι από το σπίτι τους είναι όνειρο απατηλό;

 

Σίγουρα, δεν είναι και τόσο εύκολο αλλά όχι ότι είναι και το απατηλό όνειρο. Ορίστε σε 1 μήνα δέχομαι χαρτιά για τέσσερις μόνιμες θέσεις (pm για περισσότερα...  :-*)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο ψυχρά δε το βλέπετε το φιλη-κό θέμα βρε παιδιά;  :-[ :P

 

Δλδ Superfunk, αν αρχίσω να βλέπω τη dance με άλλο μάτι, έχω περισσότερες ελπίδες στην ελλάδα;  ???

Γενικά, ποιό είδος θεωρείς το ιδανικό για εδώ;

 

Πάντως πέρα από το θέμα των ανθρώπων που με κρατάνε εδώ, απ' ότι διαβάζω και το να φύγω για εξωτερικό είναι πιθανότερο το να μην αποφέρει, αφού λέτε πως σχεδόν όλοι γυρίζουν πίσω. Σίγουρα δεν σκοπεύω να πάω με τους "όλους", αλλά δεν ειν κ ό,τι πιο εύκολο ή ασήμαντο το να πηγαινοέρχομαι,..

Μπορεί κάποιος που χει εμπειρία στο θέμα, να μας πει κάποιους λόγους που οδήγησαν πίσω στην ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ΜΕ συγχωρείς αλλά γιατί να μπλέξει το παιδί με το ΔΟΑΤΑΠ????

 

Υπόψην το ΔΟΑΤΑΠ είναι ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για αναγνώριση πτυχίου απο το Δημόσιο. Και αυτό είναι απραίτητο ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ αν θέλεις να δουλέψεις στο Δημόσιο.  Πχ εμείς οι δικηγόροι είμαστε υποχρεωμένοι να περάσουμε απο ΔΟΑΤΑΠ γιατί ο Δικηγορικός Σύλλογος είναι δημόσιος φορέας και η εγραφή σε αυτόν υποχρεωτική.

 

Μην το σκέφτεσαι καν , εξω μπορείς να κάνεις πτυχίο ραμένο και κομένο στα μέτρα σου, δουλειές με το τσουβάλι και μιλάμε για ένα κόσμο διαβασμένο και σοβαρό , γράψε τις ηληθιότητες του ΔΟΑΤΑΠ στα παλια σου τα παπούτσια.

Είναι και μια γνώμη αυτή αλλά!

 

Τα ωδεία πάνε απο υπουργίο Πολιτισμού. Άρα; ΔΟΑΤΑΠ.

Τα σχολεία το ίδιο.

Ιδιωτικά σχολεία δε ψάχνουν και παραγωγούς.

Άρα τι σου μένει;

 

Η ελεύθερη αγορά. Πόση κίνηση λοιπόν έχει η Ελλάδα για να γίνεται χαμός; Ναι υπάρχουν τα ΙΕΚ (φαντάζομαι). Που είναι, πόσα; 5-6; Ανα 6μηνό; Πόσα στούντιο υπάρχουν στην Ελλάδα που ψάχνουν για παραγωγούς ή εσωτερικούς και βλέπουμε κλπ; 20; παραπάνω; κλπ...

 

Αυτό που λέω απλά είναι πως η σιγουριά ενός ΑΣΕΠ, που δίνει 700 θέσεις πχ, είναι κάτι σημαντικό όταν έχεις οικογένια.

 

Μπορεί να υπάρχουν και άλλα, μπορεί να υπάρχει και άλλος δρόμος, και άλλοι άνθρωποι. Εγώ απο την μεριά μου αυτά ξέρω, αυτά λέω. Δε βρήκα ακόμη μια δουλειά που το MMUS ή το προσεχές PhD να μου φανεί χρήσιμο στην Ελλάδα και είπα "Να! Καλά έκανα και το έχω και ας μην έχω περάσει ακόμη απο ΔΟΑΤΑΠ".

 

Έξω μπορείς να κάνεις το πτυχίο και να γνωρίσεις κόσμο κλπ. Απλά δεν είμαι σίγουρος (<-σίγουρος) για το πόσο αυτές οι γνωριμίες θα κρατήσουν απο απόσταση αν το παιδί αποφασίσει να γυρίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λόγοι να γυρίσει κανείς στην Ελλάδα:

 

Οικογένεια. (γονείς)

Οικογένεια (παιδιά, που θα μεγαλώσουν κλπ)

Σπίτι (συγκρίνετε η Ελλάδα με το Λονδίνο; Τσού!)

Υγεία (προλαβαίνεις ή όχι κάποιους ανθρώπους που μπορεί να φύγουν ανα πάσα στιγμή; Σημαντικούς ανθρώπους)

Τελικά κοινωνικοί λόγοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου