Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για τα επόμενα χρόνια;


genealex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου φαίνεται (απο τη γενική εντύπωση που παίρνω) ότι μάλλον θες κάτι άλλο τελικά...

Παραγωγή με ενδιαφέρει να κάνω, απλά είπα ότι από τη στιγμή που θα είμαι παραγωγός, σίγουρα θα ήθελα να κάνω και σύνθεση στον χρόνο που θα έβρισκα, ή και εκτέλεση εξ ολοκλήρου δικών μου κομματιών τελικά (σε ελεύθερο χρόνο όλα αυτά, εκτός πήγαινε πιο σοβαρά). Δηλαδή "μόνο σύνθεση (/εκτέλεση)" επάγγελμα όχι, ενώ "μόνο παραγωγή", ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λόγοι να γυρίσει κανείς στην Ελλάδα:

 

+ Νοσταλγία και ψευδής εξιδανίκευση του παρελθόντος με τα μάτια του παρόντος  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, ποιό είδος θεωρείς το ιδανικό για εδώ;

 

αν θες να ΖΗΣΕΙΣ απο αυτο (δηλ.να εχεις ενα αξιοπρεπες ειδοδημα ας πουμε 3000 ευρω/μηνα)  τοτε μονο αυτο το ειδος υπαρχει

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=SK-I7wfDxdk

 

& γενικα μιλωντας οτιδηποτε θεωρειται ΕΛΛΗΝΙΚΗ MAINSTREAM ΜΟΥΣΙΚΗ (οτι ακουει ο ΠΟΛΥΣ ο κοσμος δηλαδη.)

 

(βεβαια για ποσο καιρο ακομα δεν ξερω μια και η εγχωρια δισκογραφια πνεει τα λοισθια (και το επαγγελμα "παραγωγος" παει συνηθως χερακι-χερακι με αυτην)

 

 

 

 

 

 

 

εν πασει περιπτωση για να μη σε κοροΪδευουμε κι ολας ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (και παλι μονο αν εισαι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ταλεντο) μπορεις να ζησεις ως μουσικος παραγωγος..

 

 

Αληθεια ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ? & εχεις ψαξει να μαθεις ΤΙ ακριβως ειναι αυτο το επαγγελμα?

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ονόματα των αγαπημένων μου παραγωγών δεν έχω ψάξει, απλά ακούγοντας συγκροτήματα έχω καταλήξει σε ήχους κ arrangements που μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα, χωρίς να ξέρω το όνομα του παραγωγού. Έχω ψάξει τα βασικά πράγματα για το επάγγελμα, δηλαδή την υλοποίηση της ιδέας του συνθέτη και την επαφή με τον mixing engineer για την τελειοποίηση του ήχου (αν και από κάποια μικρή προσωπική εμπειρία μου φαίνεται πως δεν ανακατέβονται και πολύ παραγωγοί-mixing engineers  ::)). Έχω παρακολουθήσει κάποια βίντεο από περιοδικά, και φυσικά έχω κάνει πολλή εξάσκηση στο πισι μου (στο σόναρ).

 

Όσο για τη mainstream, δλδ άμα πάρω μια λύρα, μια μπότα, μια σκυλού και έναν ράπερ, θα γίνω διάσημος;  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Genealex, στην ηλικία που είσαι, ξέρω από προσωπική πείρα ότι ακούς μόνο ότι σε συμφέρει (σα τη γιαγιά μου).

 

Οπότε, με το γνωστό γλυκό μου τρόπο, να σου ξάναπώ αυτά που ήδη σου είπαν.

 

- Αν θες να γίνεις μουσικός παραγωγός, ΠΡΕΠΕΙ να πας στο εξωτερικό, και για να μάθεις τη δουλειά αλλά και για να εξασκήσεις το επάγγελμα. Άμα κάτσεις εδώ θα ΨΩΜΟΛΥΣΣΑΞΕΙΣ. Δεν σου προτείνουμε να πας στο εξωτερικό αν θέλεις κλπ, σου ΛΕΜΕ να πας. Τελεία.

 

- Ακόμη και έτσι, διάλεξες ένα πολύ δύσκολο επάγγελμα το οποίο απαιτεί πληθώρα ετερόκλητων σπουδών, γνώσεων και εμπειρίας. Και πάλι, μπορεί να αποδειχτεί ότι δεν έχεις ταλέντο σε αυτό.

 

- Ακόμη και αν πετύχεις, υπάρχει πάλι περίπτωση να πετύχεις σε κάτι που δεν θα υφίσταται, όπως ακριβώς αν ήσουν πολύ καλός σαλεπιτζής. Πότε ήπιες τελευταία φορά σαλέπι;

 

Κοινώς, μην το κάνεις αν δεν έχεις ωκεανούς αυτοπεποίθησης, υπομονής και τεράστια οικογενειακή και οικονομική υποστήριξη.

 

Το έπιασες το υπονοούμενο;

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ οκ.

Μερικές ερωτήσεις:

 

Οι παραπάνω γνώσεις και σπουδές τί παραπάνω αφορούν εκτός από τη μουσική θεωρία;

Πώς θα μου προτίνατε να εξασκηθώ στην παραγωγή; Έχετε υπ' όψη κάποια πηγή στο νετ που θα βοηθούσε; (πχ ολοκληρομένα midi tracks ή ηχογραφημένα φωνητικά που θα βοηθούσαν να εξασκηθώ στην παραγωγή εκτός των δικών μου συνθέσεων;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παραπάνω γνώσεις και σπουδές τί παραπάνω αφορούν εκτός από τη μουσική θεωρία;

 

Πολλα παραπανω.

 

Και κυριως ΤΕΧΝΙΚΕΣ γνωσιες

 

 

Καταρχην θα πρεπει να παιζεις την ΗΧΟΛΗΨΙΑ στα δακτυλα (οχι ολοι αλλα οι περισσοτεροι μεγαλοι παραγωγοι ειναι και ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ηχοληπτες,χωρις βεβαια να σημαινει αυτο οτι ολοι οι κορυφαιοι ηχοληπτες ειναι αυτοματα και παραγωγοι...)

 

Κατα δευτερον θα πρεπει να  μαθεις τα ΠΑΝΤΑ γυρω απο ΟΛΑ τα οργανα (ΠΩΣ πρεπει να παιζουν οι μουσικοι,ποια ειναι τα σωστα ντραμς,κιθαρες,μπασα,πληκτρα για καθε ειδος μουσικης και πολλα αλλα)

 

Σου επαναλαμβανουμε οτι ΜΟΝΟ εξω θα μπορεσεις να κανεις μια σοβαρη καριερα στη δουλεια αυτη και αυτο παλι ΠΟΛΥ δυσκολα (μια και στο εξωτερικο ολοι οι μουσικοι οταν...γερασουν γινονται παραγωγοι και ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος... ;D)

 

Βεβαια μπορεις να ΜΕΙΝΕΙΣ στην Ελλαδα και με την ΑΛΛΑΝΘΑΣΤΗ συνταγη

 

άμα πάρω μια λύρα, μια μπότα, μια σκυλού και έναν ράπερ,

 

ναι θα γινεις...διασημος....(τελικα δεν καταλαβα θες να γινεις διασημος ή παραγωγος??) ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πάντως προτείνω μπότα Zoomberland φετίχ κίτρινη στο χρώμα της μπανάνας με πρωινό χνούδι  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα κανεις στη σχολη εξω αυτα.Διαλεξε σε ποια χωρα δες και τις κατατακτήριες κ διαβασε εκει πάνω.Πριν απ' αυτο πανε σε ταλεντολόγο να δεις αν εχεις ταλέντο μην πληρώνουν και οι γονεις για χρηματιστηριακή φούσκα τσάμπα 4 χρόνια.Αν ειναι να τυλίγεις γύρο δεν χρειαζεται πτυχίο εξωτερικού μπορεις να το κάνεις κ τώρα.

 

Το να γινεις παραγώγος εδώ στο ελλάντα που παιζει το μέσο πολύ ίσως δεν ειναι κ αναγκαίο το θεωρητικό υποβαθρο με σφραγίδα.Και μονο το ταλέντο φτάνει κ η αγαπή για τα mainstream και το χρήμα κάνουν δουλειά.

 

Ο παραγωγός είναι κ περισσότερο μυάλο με αυτί ακροατή κ ταλέντο στην μελλοντολογία.Στο 16 σου δεν μπορεις να ξεχωρισεις τι θα γινεις με τη μουσικη στην ελλαδα περα απ την πλάκα.Κανε κατι αλλο που σου δινει εργαλεία για αυτο κ δες το αργοτερα πιο σοβαρα το παραγωγηλίκι.Πανε μουσικολογια,σε σχολες κρατικές σε σχεση με τον ήχο, στο πανεπιστήμιο του ιονίου ψαξε να δεις πράματα,δες τα τει με κατασκευή οργάνων, μετα κοιτα ιδιωτικες σχολες.

 

Γενικα ομως ψαξε κ σε αλλα φορουμ κ σε πανεπιστημια στο τι μπορουν να σου προσφέρουν τα πτυχια τους ρώτα κ γνωστούς.Απο τα 16 δυσκολο να αποφασίσει κάποιος κι ας είχε τη σωστή ενημερωτική σχολική καμπάνια επαγγελματικού προσανατολισμού.

 

Ψαξε,χαζεψε κ ασχολήσου με τη μουσική,διαβασε για το λύκειο δώσε πανελλήνιες,γράψε καλά και το καλοκαίρι του μηχανογραφικού κοιτα να βρείς κάτι που σου ταιριάζει κάπως.Δες τον εαυτο σου στον καθρεφτη κ εντοπισε τα προτερηματα-ελαττώματα σου και πως τα συνδιαζεις σε ενα επάγγελμα.Μην κοιτας να υλοποιήσεις το ονειρο της μουσικής επειδη ειναι πολυ αμφιλεγομενο το που θα καταλήξεις με αυτό.Αλλωστε εχεις το δικαιωμα να σπουδασεις αργοτερα πανω στη μουσικη αν το μικροβιο ζει ακομα μέσα σου.Οσοι ξερω κ φύγανε εξω το κανανε στα 22 τους αφου τελειώσαν μια σχολή εδώ ή γενικα ωδεία,στρατούς κτλ.Δεν εφυγε κανεις μικρος για μουσική.Αν δεν εισαι το υπερταλέντο να κανεις απο μικρος πράματα τα κανεις μεγαλος κ τα καλουπώνεις διαφορετικά κ όχι εγκεφαλικά-ονειρικά.

 

Μπέρδεμα ε?Δεν ξαναγράφω γιατι δεν μ'ακούει κανεις κ ειναι επισης το θεμα τόοοοοσο ασταθές όσο το κλίμα της αφρικής χωρίς βομβαρδισμό ραδιοκυμάτων.Απο τα 16-18 κ μεχρι το πήξημο του εγκεφάλου σου θα περάσεις πολλές μπόρες στους 98,7 μεγάκυκλους στα fm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου