Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Μαγνητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πράγματα έχουν ως εξής:

 

Η Epiphone G-400 (SG) που έχω με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο ουκ ολίγες φορές.Την έχω 7 χρόνια και δεν με απασχολεί το θέμα "καινούρια κιθάρα".

 

Όμως η κιθαρίτσα μου πονάει στους μαγνήτες...

 

Επειδή,όσο κι αν προσκυνώ τις Gibson,πιστεύω ότι πληρώνεις μέσα στα υπόλοιπα τόσο το όνομα όσο και τα -υψηλά- μεροκάματα του Nashville,δεν θα ήθελα να αποχωριστώ το Κορεατάκι μου.Σκέφτομαι λοιπόν να ρίξω στην Epiphone τους 490R,490Τ Alnico που φοραν οι περισσότερες SG της Gibson,μιας και δεν με ενδιαφέρει να αλλάξω τη χροιά της (π.χ. με δύο αγριεμένους DiMarzio).

 

Όσοι τυχόν έχουν γνώσεις επί του αντικειμένου,θερμά τους παρακαλώ να καταθέσουν γνώμες...

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η 490 Η BURSTBUCKERS . H EPIPHONE JOE PERRY ΦΟΡΑΕΙ ΑΥΤΟΥΣ .........ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 630€ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΗΧΟΧΡΩΜΑ ΤΗΣ GIBSON LES PAUL STANDARD ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ 2000€ (ΤΙΜΕΣ THOMANN ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 3500€ ΚΑΙ ΑΝ).ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΑΓΡΙΑ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα φιλε μου Earendil εγω πιστευω πως αμα θελεις ψαξε κατι σε emg!!!πηγαινε στην σελιδα [/url]http://www.emgpickups.com/ και αναλογως τον ηχο που θες να βγαλεις πραξε αναλογως...σκεψου οτι δεν θα εχεις ποια θορυβους και ανεπιθυμητα feedbacks....(πολυ σημαντικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι οι 490 θα είναι η ιδανική λύση αφού δε σε ενδιαφέρει η χροιά.Φίλε Ζakk και εγώ στη θέση του πίστεψε με EMG θα έβαζα αλλά μπορεί να μή θέλει τόσο μεγάλη έξοδο ή τη χροιά ενώς active μαγνήτh.Να δοκιμάσει τώρα την HZ σειρά της EMG δεν το βλέπω σαν καλή λύση μιας και η EMG έχει σαν ατού τους active μαγνήτες όποτε προτιμότερο θα ήταν να κοιτάξει κάτι σε SD,DiMarzio,Tom Anderson κλπ κλπ όσο αφορά τους passive αλλά αφού δεν τον ενδιαφέρει να αλλάξει τη χροιά 490 δαγκωτό :wink: :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και ένα υποερωτηματάκι:Υπάρχει κίνδυνος οι 490 να μην "δέσουν" καλά με τα ξύλα της Epiphone;¶κουσα και αυτή την εκδοχή και μολονότι δεν μου ηχεί αρκετά πειστική δέχομαι ότι μέχρι ενός σημείου μπορεί στα ξύλα μιας Gibson να "δείχνει" καλύτερα ένας τέτοιος μαγνήτης.

 

Κοντολογίς υπάρχει κίνδυνος να μην δω προκοπή αφού ρίξω τα λεφτά μου; :cry:

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί παίζω αλήθεια;Βαριά riff και περιορισμένα solo,κάτι σαν (τρομάρα μου) Fates Warning με ολίγη από Tool.Λίγη σημασία έχει.Η βασική μου μέριμνα είναι να απαλλαγώ από τα σφυρίγματα των κ...ομαγνητών μου και να έχω παραπάνω διάρκεια στον ήχο μου.Ενστικτωδώς καθαρά,οι 490 μου φαίνονται κοντά σ'αυτό που ψάχνω.Ίσως και οι PAF '57,αλλά αυτοί θα μου ανεβάσουν κι άλλο το κονδύλι που έτσι κι αλλιώς για τα κυβικά μου είναι μεγάλο...

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου ελεγα με κλειστα ματια EMG......εναν 81 κατω και αμα θες κατι πολυ βαρυ και πολυ γλυκο βαλε 85 ή και καποιον που ειναι ιδανικος για ρυθμικη οπως ο 60 για επανω....it's your choise!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί παίζω αλήθεια;Βαριά riff και περιορισμένα solo' date='κάτι σαν (τρομάρα μου) Fates Warning με ολίγη από Tool.Λίγη σημασία έχει.Η βασική μου μέριμνα είναι να απαλλαγώ από τα σφυρίγματα των κ...ομαγνητών μου και να έχω παραπάνω διάρκεια στον ήχο μου.Ενστικτωδώς καθαρά,οι 490 μου φαίνονται κοντά σ'αυτό που ψάχνω.Ίσως και οι PAF '57,αλλά αυτοί θα μου ανεβάσουν κι άλλο το κονδύλι που έτσι κι αλλιώς για τα κυβικά μου είναι μεγάλο...[/quote']

 

Χμμ εδώ αλλάζει λίγο το πράμα...Οι EMG είναι αθόρυβοι πράγματι(έχω στην κιθλαρα μου 2 EMG-89 και έναν SA)τώρα αν με σφύριγμα εννοείς το feedback πρέπει να σου πώ ότι οι EMG λόγω της μεγάλης εξόδου αν είσαι κοντά στον ενισχυτή(σε ένταση) θα έχει αρκετό ειδικά ο 81 που είναι και πριμομεσαίος θα σφυρίζει πιο πολύ δινοντας σου όμως σε αντάλλαγμα εκπληκτίκη έξοδο, sustain και presence.¶λλη λύση είναι ο SH-8,SH-6,SH-13,(Seymour Duncan)ή και η livewire σειρά που είναι active(αν και σε active θα εμπιστευόμουν EMG).

 

Με αυτά που είπες τώρα βασικά η πρόταση μου είναι EMG-81(bridge)EMG-85(neck) ή SH-6(bridge)SH-2(neck) σύμφωνα και με το κονδύλι που λες.

 

Y.Γ Σου θυμίζω παρόλα αυτά ότι οι 490 πιστεύω θα ταιριάξουν καλύτερα με την συγκεκριμένη κιθάρα και αν θές βαρια riff μπορείς να βάλεις πιο παχιές χορδές ή να βασιστείς σε ένα καφροπεταλάκι

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου