Προς το περιεχόμενο

Myth busters...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.gibson.com/en-us/Lifestyle/Features/myth-busters-jimi-hendrix/

 

Μια πολυ ενδιαφερουσα "σειρα" της Gibson που υποσχεται να "αποδομει" ψυχραιμα αρκετους "ηχητικους" μυθους που μας ταλαιπωρουν... ;)

 

Το πλεον αποκαλυπτικο βεβαια ειναι το κλεισιμο του αφιερωματος στον Hendrix..(το πρωτο της σειρας) :o

 

In closing — and this point kind of proves the theory that I opened this entire series with — it’s sobering to consider that the archetypal early “classic Hendrix tones” that sent many a kid out in search of a late-’60s Strat, namely the solos on “Hey Joe” and “Purple Haze” from the first album, Are You Experienced, weren’t played on a Stratocaster at all: They were played on a Fender Telecaster borrowed from bandmate Noel Redding.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Purple Haze δεν ξέρω, αλλά στο "Hey Joe" είμαι σίγουρος ότι ακούω χρήση tremolo...

Οπότε χλωμό μου φαίνεται να χρησιμοποίησε τέλε.

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανυποστατες φημες που διαδιδονται με δολο απο την αντιπαλη εταιρεια. Μονο που δεν σκεφτηκαν οτι και η τελε της fender ειναι  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D. Δεν πειραζει τους μενει η χαρα οτι επαιξε 0.90% των live του και με flying V  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε αυτό:

 

Another holds that the slightly weaker single-coil pickups of the late ’60s Stratocasters added up to a bigger sound when injected through his 100-watt Marshall stacks (this might sound contrary to reason, but the theory itself is sound: Weaker pickups prevent the signal from breaking up too early in the signal chain, at the preamp stage, which can result in a slightly blurred, fuzzy tone being passed down the line. A clean, bold signal at the preamp, on the other hand, can be ramped up to a fat, punchy tone at the output stage —and when you crank up a 100-watt Marshall, you won't fall short of a major wailing roar anyway).

 

 

Καλά κάνω εγώ και παίρνω όσο το δυνατόν πιο low output μαγνήτες!!!  8)

 

Να δω πού θα βρω και ένα 100-watt Marshall stack για να ... ροκάρω!!! ;D

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίδιο site ......... http://www.gibson.com/en%2Dus/Lifestyle/Features/10%2Dcommandments%2Dfrom%2Dthe%2Drock/   

Not to be missed  :D  ;D

 

Οπως και στο άρθρο για το slide, που μου θύμησε την καταπληκτική ρήση του Richards......the basics are "five strings, three chords, two fingers and one asshole". 

 

Thnx Νικο. Καταπληκτικό site

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως λεει το site : Myth .......

 

ο ανθρωπος μπορουσε να βγαλει αυτον τον ηχο με οτιδιποτε κ να χτυπαμε ολοι τον κολο μας κατω αυτος ο ηχος δεν θα ξαναβγει ποτε!

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως λεει το site : Myth .......

 

ο ανθρωπος μπορουσε να βγαλει αυτον τον ηχο με οτιδιποτε κ να χτυπαμε ολοι τον κολο μας κατω αυτος ο ηχος δεν θα ξαναβγει ποτε!

 

Ναι,ναι,ναι  ;)

Eιδικα αυτο το στυλ που εχει οταν ριφαρει..spanish castle of magic..

Ο τρoπος που εσκεμενα αφηνει καποιες χορδες να ακουστουν ελευθερα..Pure Magic

 

BTW και ο αλλος Jimmi με Tele δεν εγραφε?

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου