Προς το περιεχόμενο

Τα καινούργια Macbook και Macbook Pro!


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πιστεύω ότι τίθεται θέμα του πόσο επαγγελματικό είναι το macbook καθώς τα χαρακτηριστικά του είναι ίδια με αυτά του pro, με εξαίρεση μια επιπρόσθετη κάρτα γραφικών στον pro και τη 15'' οθόνη. Γι΄αυτό και η έλλειψη firewire είναι αδικαιολόγητη. Το ότι σχολιάζουμε μια βλακώδη κίνηση μιας εταιρίας, η οποία χωρίς λόγο εκτοπίζει ένα συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό από μια γκάμα προιόντων εφόσον του στερεί τη δυνατότητα να αποκτήσει ένα οικονομικό μοντέλο, δεν σημαίνει ότι κοιτάζουμε μόνο την πάρτη μας. Μια θύρα firewire δεν ανεβάζει το κόστος ενός μηχανήματος, ούτε το βάρος του. Επίσης δεν πιάνει χώρο και για όποιον δεν τη χρησιμοποιεί ο χρόνος ζωής της μπαταρίας είναι ακριβώς ο ίδιος. Πως θα σου φαινόταν αν η BMW αφαιρούσε το cd player απο τα οικονονομικότερα μοντέλα της? Βλακώδες μήπως?

 

Δε διαφωνώ καθόλου μαζί σου.Αντιθέτως.Απλά από την άλλη,νομίζω αν ήμουν γραφίστας και έβλεπα το μοντέλο αυτό θα έτρεχα να το πάρω σε αντίθεση με το άσπρο/μάυρο που κυκλοφορεί τώρα και δε θα έδινα σημασία στη FW θύρα.Αυτό ήταν το σκεπτικό μου  όταν μίλησα για παρτάκηδες,όπου βάζω και τον εαυτό μου μέσα γιατί όταν στην αρχή είδα ότι δεν έχει FW στράβωσα.Δε συμφωνείς όμως ότι το μοντέλο αυτό είναι μια χαρά για γραφίστες;;

Επίσης πιστεύεις ότι δε θα κυκλοφορήσει το μοντέλο αυτό με FW θύρα;(Aσχετά αν είναι μια βλακεία κίνηση που δεν έχει γίνει ήδη)..

 

Και έχε υπόψη σου ότι με τους μουσικούς είμαι και όχι με τους γραφίστες.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

απογοητευση!και να φανταστειτε περιμενα να βγουν οι καινουργιοι macbook.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε κι ένας μεγάλος σοφός:

 

"στην τελική όλοι ξέρουν ότι το macbook ταιριάζει με casual ντύσιμο ΚΑΙ ΜΟΝΟ ενώ όταν είναι να βάλεις κάτι πιο επίσημο το sony VAIO είναι μονόδρομος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο fleamail  :)

 

Παρόλο που περισσότερο ασχολούμαι με τα... Big Mac παρά με τα Mac, σας καταλαβαίνω, και γω έφαγα μια φρίκη όταν κατάλαβα ότι η Fender δεν έβγαζε πλέον Strat με Floyd Rose  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ε ΟΧΙ!!!  >:( Δεν μπορώ να απκλείσω το ενδεχόμενο κάποια στγμή να πάρω ένα PC αλλά VAIO δεν παίρνω. Το τελευταίο που είχα, έκανε restart όταν υπόκειτο σε κραδασμούς (όπως π.χ. αν ακουμπούσες απρόσεκτα το ποτήρι στο τραπέζι). Τελικά -αν θυμάμαι καλά- το πάτησα με το αυτοκίνητο και το έδωσα στην ανακύκλωση.  8)

 

Εγώ πάντως το καλοκαίρι που το G4 laptop μου θα κλείσει 5ετία λέω να πάρω αυτό το macbook pro. Θα μου βγεί μισοτιμής από τα 2 VAIO που θα είχα χρειαστεί σε αυτό το διάστημα. Και είμαι και πιο cool. Και αρέσει και στα κορίτσια. Και το ρουφάει το CD. :)

 

 

 

 


(Εννοείται ότι όλα τα παραπάνω τα γράφω για πλάκα καθώς ότι η εμπειρία μου από τα VAIO συνοψίζεται σε αυτό το 1 μηχανάκι προ 5ετίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Wow! γύρισα με κέφια (είναι και Παρασκευή) και θα ήθελα (όχι για να έχω τον τελευταίο λόγο) να συμπληρώσω κάποια πράγματα γιατί σε 6500-7000 άτομα υπάρχουν και μικρά παιδιά που μας διαβάζουν

 

Μάλλον προσπέρασες το σχόλιό μου για τις πωλήσεις της Adobe στην πλατόρμα PC, πωλήσεις που έρχονται να ενισχύσουν τη "γνώμη μου", ενώ (αν είχες δίκηο) θα την αποδυνάμωναν

Επειδή διεκδικώ τη θέση εκ των πιο παλαιών χρηστών Mac σε αυτό το forum (1986), θα υπενθυμίσω ότι τα πρώτα καλά χρόνια (πάνω από 10) η Adobe δεν έβγαζε τα προϊόντα της για πισιά. Μετά που τα πισιά δυνάμωσαν προφανώς και εξαπλώθηκε και σε αυτή την αγορά (χαζοί είναι άλωστε?). Θα ξαναπώ ότι για εμένα η Apple δεν θα υπήρχε χωρίς την ΤΕΡΑΣΤΙΑ Adobe (η Adobe άλλαξε τον κόσμο και όχι η Apple, αυτό το αναγνωρίζει κάθε λογικός και ευγνωμονών χρήστης). Έτσι λοιπόν και η Apple εξαπλώνεται στο κόσμο των πισάδων (καλύτερο παράδειγμα από εσένα υπάρχει?). Άρα το σχόλιό σου για τις πωλήσεις δεν το καταλαβαίνω απόλυτα...έτσι κι αλλιώς η Adobe συνεχίζει να αλλάζει τον κόσμο...PDFX1a...

 

Επίσης, στατιστικές δείχνουν ακριβώς το πόσο και πως αμοίβεται ο μέσος γραφίστας στην Ελλάδα, για πόσες ώρες δουλειάς κλπ που δείχνουν ακριβώς πως μετριέται το καλλιτεχνιλίκι και η δημιουργικότητά του - καλά να είναι οι άνθρωποι, δε λέω, αλλά αν αυτοί χρησιμοποιούσαν Μακ εκ' πεποιθήσεως, αυτό από μόνο του θα ήταν λόγος να τα πετάξουμε από το παράθυρο.

(Όλα αυτά, πέρα από το γεγονός ότι τους έχω γνωρίσει πολύ καλά προσωπικά, το οποίο οφείλεται σε παρελθοντική επαγγελματική μου ενασχόληση, άσχετη με τη συζήτηση όμως).

Μάλλον οι στατιστικές σου είναι από τότε-στο παρελθόν- που ασχολιόσουν...Στο δικό μου μαγαζί οι γραφίστες καλοπληρώνονται ενώ τους κομπιουτεράδες τους έχουμε στη πείνα και στο βούρδουλα...Όποτε θές σε ξεναγώ (for free)

 

Αντίστοιχα, αυτά που λέω για το πόσο έχει (και είχε) χρησιμοποιηθεί ο Mac στο κόσμο της μουσικής, μπορούν να διασταυρωθούν, δεν χρειάζεται να με πιστέψει κανείς.

Το πόσοι συνάδελφοι (πλέον) και εδώ μέσα αγοράζουν ή ενδιαφέρονται για Mac στο κόσμο της μουσικής, φαίνεται και από όλα τα γραφόμενα...αλλιώς όλοι θα καταλήγανε στην σίγουρη λύση σου των pc's. Εκεί που έχω αντιρήσεις είναι στο κατά πόσον όλοι μας χρειαζόμαστε το πλέον επαγγελματικό hardware (Mac Pro, Logic, Pt) γαι να κάνουμε μουσική. και επειδή είμαι έργα (και όχι λόγια...

ΔΕΣΜΕΥΟΜΑΙ ( yameth θέλοντως και επιτρέποντως) στο επόμενο Noiz περίπτερο (εκτός από τις CustomShop κιθάρες που θα έχω έτοιμες) να κάνω μια παρουσίαση Garageband σε G4!!!!! Το 95% των χρηστών του Noiz δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο για να παίξει καλή μουσική ΑΝΕΤΑ και χωρις έξτρα Hardware (καλά μόνο 2 ηχεία).

 

Το σχόλιο μου "τυχαία, όπως εσύ" μπορεί να σου τη σπάει, αλλά είναι απόλυτα ακριβές : ούτε εσύ, ούτε ο kilon, ούτε κανένας άλλος Μακάς σε ολόκληρο το φόρουμ δεν ξέρατε ΤΙΠΟΤΕ για το ασύλληπτης έκτασης και αισχρότητας πρόβλημα με το firewire chipset - έπρεπε να έρθω ΕΓΩ, ο πισάς να το πω, αφού είχε γίνει το σώσε. Απομονωμένοι, εσύ στην Τζι-Πέντε και ο άλλος στην Τίγρικη ευτυχία σας, απλά δεν είχατε σχέση με τις εξελίξεις και (έτσι δεν είναι;) εξακολουθούσατε να προτείνετε Μακ σαν την απόλυτα απροβλημάτιστη λύση για όποιον θέλει να παίζει μουσική (αντί να εγκαθιστά drivers). Έτσι είναι φίλε, πως να το κάνουμε;

Μα καλά ίσια και όμοια είμαστε...σκασίλα μου για τα προβλήματα, έχω μια ολόκληρη ομάδα να μου τα λύνει (και σε διαβεβαιώ ότι είναι πολύ καλοί και γρήγοροι)...γι αυτό 25 χρόνια δουλεύω άνετα. Όσο γαι τη λύση του προβλήματος, όλοι οι Mac Users της Ελλάδας και του εξωτερικού θα σε ευγνωμονούμε για πάντα και θα σε μνημονεύουμε στις προσευχές μας...πέρνα από το ταμείο

 

Για το σχόλιο περί του ότι κρίνεσαι από τα λόγια σου και όχι από τα έργα σου, εμένα (ειδικά από τότε που παντρεύτηκα) με κρίνουν... και από τα δύο... δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο σε εμένα αυτό ή αν οι άλλοι λέτε ότι μαλακία θέλετε χωρίς να πέφτει παντόφλα :) :)

Εδώ φίλε μου δεν μπορώ να βοηθήσω...μπορείς να κάνεις παρέ με τον Νichola που και αυτόν τον δέρνει η γυναίκα του

 

Για τον Μέρφυ, τι να σου πω... γνωστός μακιντοσας και αυτός...

Προφανώς όλοι οι πλούσιοι και διάσημοι έχουν Mac. Καλώς ήλθες λοιπόν στο club. Μην μου στείλεις photo σου (για να διατηρηθεί η ανωνυμία σου) αλλά στείλε μου 5 ευρώ για την αίτηση εγγραφής σου.

 

Υ.Γ

Επειδή είπες ότι "μόνο εγώ θα διαλέξω το αν, πότε και σε ποιους θα παίξω τη μουσική μου, όπως άλλωστε κάνει ο καθένας"

παρακαλώ όπως μου αποσταλλεί ονομαστική πρόσκληση όταν αποφασίσεις. Εάν παίζεις μουσική μαθηματικών συναρτήσεων, με γνώμονα τις κινήσεις της παλλίριας και των άστρων...άσε θα έρθω μόνο για φαγητό.

Ο φίλος σου Marathon

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, παρεμπιπτόντως, κι ας πούμε πως καταλήγουμε όλοι στο πως κι εμείς αν ήταν δικιά μας η apple, το ίδιο θα κάναμε με την firewire θύρα...

τελικά και Macbook pro να πάρουμε, ποιός μας εγγυάται πως έχει και αυτό ΤΙ τσιπάκι και θα παίζει και όλες τις firewire κάρτες ήχου; ??? ??? ???

 

Γιατί στην τελική αν η πολιτική της apple είναι πως οι επαγγελματίες θα πάρουν το pro, τότε για ποιά "επαγγελματικά εργαλεία" συζητάμε;;;;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όπως έγραψα και προηγουμένως:

 

Εαν μέχρι σήμερα το βασικό μας πρόβλημα ήταν αν παίζουν οι επαγγελματικές κάρτες ήχου με το Lucent/agere firewire chipset στα Macbook,

η Apple φρόντισε να το λύσει:

 

"Απλα έβγαλε τελείως την θύρα Firewire" :P

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πωωωω marathon ... ηρέμησε βρε συ. :)

Πλάκα κάνουμε ρε συ, άλλωστε και ο eye και εγώ είμαστε μεγάλα παιδιά για να παρεξηγούμεθα τόσο εύκολα. Σιγά μην τον πείσω και με πείσει...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου