Προς το περιεχόμενο

Τα καινούργια Macbook και Macbook Pro!


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως το θεωρώ μεγάλη μ..λ..κ..α που η apple δεν προσφέρει firewire δυνατότητα σύνδεσης στα macbook της, παρά μόνο στα pro. Ας άφηνε μια express card slot στο book και αν ήθελες έβαζες και μια firewire.

 

Ακριβώς. Η μισή διαφήμιση ήταν το πόσο φιλικό είναι στο περιβάλλον... Χέσε μας. Firewire? Όχι απλά δεν έχει, αλλά δεν υπάρχει και τρόπος να αποκτήσει.

 

Αν σε μελοντικά μοντέλα (revisions) δεν βάλουν firewire το έχουν χάσει το παιχνίδι με το macbook το οποίο μέχρι τώρα ήταν ένας άψογος υπολογιστής.

 

Μόλις έμαθα ότι βγαίνουν καινούρια macbook σκέφτηκα: "ώχ θα μας φυτιλιάσουν πάλι με καλούδια και θα ψαχνόμαστε να ξεφορτωθούμε το παλιό". Αντιθέτως χαίρομαι που έχω το παλιό και δεν πρόκειται να το αντικαταστήσω αν δεν δω τίποτα καλό.

 

Ώρες ώρες αυτή η apple κάνει κάτι χοντράδες... (macbook air και macbοok)  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στην παρουσίαση των καινούργιων που κάνανε, τα highlights ξέρεις ποια ήτανε;

 

α) ότι έχει γυάλινη οθόνη (και κάτι τρέχει...)

β) ότι είναι από αλουμινιο (και το κουτάκι της Coca-cola από αλουμίνιο είναι, αλλά δεν κάνουνε κι έτσι ;D)

γ) ότι έχει καλύτερη κάρτα γραφικών για να παίζει καλύτερα τα  παιχνίδια (αν θέλαμε να παίζουμε παιχνίδια δεν θα παίρναμε φορητό και macbook,με 1300ε περίπου, αλλά PSP με 300ε!

δ) ότι πρέπει να κάνεις πιρουέτες με τα δάκτυλά σου για να κάνεις τη δουλειά σου με την επιφάνεια πολλαπλής αφής!

ε) ότι είναι περιβαλλόντικά φιλικό (ε, εδώ πάω πάσσο...)

 

Πάντως εκεί που είχα πιπιλήσει το μυαλό μου για mac, αντε γεια, και πάω για pc... (ένα πράγμα κι εγώ να μην μπορώ να αποφασίσω :P)

 

Φιλικά

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην παρουσίαση των καινούργιων που κάνανε, τα highlights ξέρεις ποια ήτανε;

 

α) ότι έχει γυάλινη οθόνη (και κάτι τρέχει...)

β) ότι είναι από αλουμινιο (και το κουτάκι της Coca-cola από αλουμίνιο είναι, αλλά δεν κάνουνε κι έτσι ;D)

γ) ότι έχει καλύτερη κάρτα γραφικών για να παίζει καλύτερα τα  παιχνίδια (αν θέλαμε να παίζουμε παιχνίδια δεν θα παίρναμε φορητό και macbook,με 1300ε περίπου, αλλά PSP με 300ε!

δ) ότι πρέπει να κάνεις πιρουέτες με τα δάκτυλά σου για να κάνεις τη δουλειά σου με την επιφάνεια πολλαπλής αφής!

ε) ότι είναι περιβαλλόντικά φιλικό (ε, εδώ πάω πάσσο...)

 

Πάντως εκεί που είχα πιπιλήσει το μυαλό μου για mac, αντε γεια, και πάω για pc... (ένα πράγμα κι εγώ να μην μπορώ να αποφασίσω :P)

 

Φιλικά

 

Δεν προλαβα να δω την παρουσίαση, είδα την διαφήμιση και όντως μου κακοφάνηκε κ εμένα το γυάλινο trackpad που είναι και κουμπί... Η καλή κάρτα γραφικών καλοδεχούμενη αλλά τα υπόλοιπα είναι χέστηκε η φοράδα στ αλώνι. Περίμενα να ακούσω για καλύτερους επεξεργαστές, FSB, γρήγορες μνήμες και αντ αυτού βλέπω αλουμίνια και eco-friendly...

 

Με το δίκιο σου να πας σε PC. Αν η apple θέλει να κάνει χαζομάρες και να χάνει κόσμο απο τέτοιες ηλιθιότητες ας το κάνει.

 

Να δούμε τι θα κάνουνε στους επόμενους imac...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν μέχρι σήμερα το βασικό μας πρόβλημα ήταν αν παίζουν οι επαγγελματικές κάρτες ήχου με το Lucent/agere firewire chipset στα Macbook,

η Apple φρόντισε να το λύσει:

 

"Απλα έβγαλε τελείως την θύρα Firewire" :P

 

Σκέφτομαι κι εγώ: εαν τα προβλήματα είναι υπαρκτά και συγκεκριμένα στα προιόντα της Apple, κι εγώ δεν το έχω πάρει ακόμα στα χέρια μου, ΤΙ θα γίνει αν αρχίσω να το δουλεύω και να το σκαλίζω; ??? ::)

 

Γι΄αυτό και η ατάκα είναι: "Microsoft και Windows - Αυτήν ξέρετε αυτήν εμπιστεύεστε!!!"

 

 

 

ΥΓ.: sorry για το μεμψίμοιρο, αλλά επιτέλους θέλω να κατασταλάξω και να κάνω την ...μένη αγορα!

 

Φιλικά

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι οι αλλαγές δεν φαίνεται να είναι και τόσο ριζοσπαστικές ώστε να δικαιολογούν τον όρο "New". Μάλλον κάτι προς facelift μου κάνει! :)

 

 

Δεν προλαβα να δω την παρουσίαση, είδα την διαφήμιση και όντως μου κακοφάνηκε κ εμένα το γυάλινο trackpad που είναι και κουμπί... Η καλή κάρτα γραφικών καλοδεχούμενη αλλά τα υπόλοιπα είναι χέστηκε η φοράδα στ αλώνι. Περίμενα να ακούσω για καλύτερους επεξεργαστές, FSB, γρήγορες μνήμες και αντ αυτού βλέπω αλουμίνια και eco-friendly...

 

Η σημαντικότητα μιας αλλαγής είναι υποκειμενικό θέμα. Σίγουρα όμως δεν μας φταίει το αλουμίνιο και το νέο touchpad που δεν έβαλαν firewire... ;)

Btw, οι μνήμες είναι πιο γρήγορες: 1066MHz DDR3 SDRAM, από DDR2@667, και είναι στάνταρ 2GB.

 

Το εκνευριστικό της υπόθεσης είναι ότι κάνουν σαν να μην τρέχει τίποτα για αυτή την έλλειψη! Σαν να λείπει το Floppy Drive ένα πράμα! :)

 

Όπως το βλέπω με μια πρώτη ματιά πάντως, τα "καινούρια" MacBook δεν σε πείθουν να τα περιμένεις και να μην πάρεις τα "παλιά"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά μήπως τελικά τα καινούργια μοντέλα δεν είναι αυτά, αλλά τα επόμενα που μπορεί να έρθουν σε λίγο καιρό ακόμα;

-Δηλ., πρώτα μοστράρει την καινούργια εμφάνιση και το σουλούπωμα, και μετά αφού δει πως πουλάει αρχίζει και αναβαθμίζει;

Γιατί, πρακτικά, στις ίδιες ταχύτητες τρέχουν οι επεξεργαστές, πιο γρήγορες βέβαια μνήμες, όχι τίποτα καινούργιο με τους σκληρούς, κτλ...

 

 

Λέω 'γω τώρα...

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι έχει πει η Apple θα κυκλοφορήσει καινουριο MacBook Pro σε μερικούς μήνες. Πέραν των υπολοίπων και σχετικά με τα καινούρια φορητά, η Apple δεν μπορούσε να κάνει κάτι δραματικά διαφορετικό αφού η πλατφόρμα στην οποία βασίζεται είναι αυτή της Intel. Τα σημεία στα οποία βασίζεται για να προωθήσει τα νέα μοντέλα είναι κυρίως η εμφάνιση. Παρότι αφαίρεσε το fw port, προσέθεσε τη θύρα για τις καινούριες led cinema displays ώστε να ψωνίσεις τις καινούριες οθόνες που συνδέονται στα MacBook. Είναι φανερό που πάει η όλη ιστορία.

 

Άν δεν ασχολείσαι με μουσική πάντως, εμένα μια χαρά μου φαίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν δεν ασχολείσαι με μουσική πάντως, εμένα μια χαρά μου φαίνονται.

 

Αυτή είναι η δύσκολη παραδοχή στην όλη υπόθεση: ότι αντί να εκλεπτύνουν τη θέση τους στην αγορά σαν (ακριβά, έστω) εργαλεία για απαιτητικούς επαγγελματίες (τύπου marathon ή kilon), προσπαθούν να περάσουν σαν life-style συσκευές. Ελπίζω (μετά από όλα αυτά) να ησυχάσουμε από την μυθολογία γύρω από αυτά τα μηχανήματα, αυτής της εταιρείας...

 

Α.. και βέβαια τα καινούργια iMac έχουν επίσης το Agere, ενώ απόδείχτηκε (προ δύο ημερών, στο σπίτι μου) ότι άμα έχεις συνδεδεμένο εξωτερικό usb dvd-writer το bootcamp δεν μπουτάρει ποτέ. Παρ' όλα αυτά (επειδή είμαι προγραμματιστής, επί της ουσίας), έχω πλήρως αντικαταστήσει το PC μου με το iMac μου, αλλά αυτό ελάχιστα ενδιαφέρει τους μουσικούς του φόρουμ, υποθέτω.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σαν (ακριβά, έστω) εργαλεία για απαιτητικούς επαγγελματίες (τύπου marathon ή kilon)

Σίγουρα η Apple σήμερα δεν είναι η Apple που ξέραμε κάποτε (ίσως φταίει η επιτυχία του iTunes-iPod...) Εγώ πάντως ακόμα δουλεύω σε G5 (αν λέει κάτι αυτό)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα η Apple σήμερα δεν είναι η Apple που ξέραμε κάποτε (ίσως φταίει η επιτυχία του iTunes-iPod...) Εγώ πάντως ακόμα δουλεύω σε G5 (αν λέει κάτι αυτό)

 

Ξέρεις πολύ καλά τι λέει αυτό.

Λέει ότι σε δύο χρόνια (το πολύ) θα δουλεύεις σε PC.

Σκέψου το λίγο, μιλάω πάρα πολύ σοβαρά.

 

Εγώ το μόνο στο οποίο ελπίζω, είναι ότι απλά όλοι εσείς οι die-hard mac users θα πάψετε να είστε τόσο επικριτικοί απέναντι σε εκείνους που κάνουν σήμερα, αυτό που εσείς θα κάνετε (το πολύ, λέμε) σε δύο χρόνια.

 

:)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου