Προς το περιεχόμενο

Το πρωτο μου "κιθαριστικο rack" - (g.a.s/fotos/mp3*)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα λοιπον απο διάφορες αγοραπωλησιες ,ανταλλαγες , οικονομια (κοβοντας καφεδες-φαγητα εξω κλπ κλπ) , και μπολικο g.a.s. , καταφερα να δημιουργησω ενα rackακι , ετσι για να πω κι εγω οτι αποκτησα καποτε ενα τετοιο.

δεν εχει βεβαια σχεση , με τα "τερατα" που εχουν πολλοι στο noiz , αλλα προσωπικα με ικανοποιει αυτο που ακουω.

 

ολα αρχισαν οταν καποια στιγμη σε μαγαζι με μεταχειρισμενα , πηρε το ματι μου ενα rockman - "distortion generator" , και αφου μου αρεσε πολυ το γκαζι του , αρχισα να ψαχνω την εν λογω εταιρεια στον - αγαπητο σε ολους μας- Γουγλη! :P

 

ενα ωραιο βραδυ μετα απο ευτυχεις συγκυριες - συνομιλια - τηλεφωνικη επικοινωνια κλπ κλπ κλπ , απεκτησα το rockman XPRa.(thanx Herbert :-*)

ειναι το κυριως κομματι του rack και ειμαι κατι παραπανω ευτυχισμενος που ειμαι ιδιοκτητης του. θα στενοχωρηθω πολυ αν παθει κατι .... (και φυσικα θα προτιμησω το psa 1.1 ) αλλα δεν θελω να το σκεφτομαι.

τωρα θα μου πειτε οτι υπερβαλλω λιγο, λεγοντας τα παραπανω , αλλα οπως ξερετε ο "ηχος" ακουγεται διαφορετικα στα αυτια του καθενος και αυτο που θεωρει ο καθενας μας "ηχητικα τελειο" ειναι τελειως υποκειμενικο.

 

απο κει και περα , παιζοντας με το συγκεκριμενο μηχανημα , ανακαλυψα οτι το σημειο που "υστερει" ειναι τα reverbs/delays.

μετα απο ψαξιμο "ευκαιριων" στο ιντερνετ , βρηκα σε αψογη κατασταση και σχεδον καινουριο το alesis Midiverb 4 και το απεκτησα για 70€. πολλοι ειχαν την γνωμη να μην το παρω και να προτιμησω κατι καλυτερο (βλ. lexicon) αλλα εμενα μετα απο δοκιμη, μου "καθησε" μια χαρα με τον προενισχυτη. εχει κατι το "παλιο" στον ηχο του.

 

μετα "ηρθε" το 266XL / dbx , το οποιο παρεμβαλλεται αναμεσα σε preamp και Alesis και συμμαζευει τα πιθανα peaks πριν φτασει το σημα στο πολυεφφε. επισης το λειτουργω σαν gate και γενικα εχω φροντισει να ειναι πολυ διακριτικη η "παρουσια" του στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα.   

 

το τελευταιο κομματι του rack ηρθε χαρη στην προσφορα των 95€ ,γνωστου καταστηματος και ετσι απεκτηθη σε χρονο ρεκορ.

furman m10X E

(και μαζι του ενα 4u rack )

 

παραθετω τις πρωτες φωτο. . . ;D

 

ας ακουσω γνωμες και για οσους προλαβουν να μου πουν για κλιπακια , πρεπει να "εξηγησω" τον αστερισκο στην λεξη "mp3" του τιτλου

 

(*)

εννοειται πως ΗΔΗ θα ειχα ηχογραφησει ,αν ειχα το fostex MR8 cf.(σκεφτομαι να το παρω τωρα που δεν εχω πια pc της προκοπης για recording...... :'( :'( :'( πειτε μου τη γνωμη σας διοτι τρελαινομαι. μ εχει πιασει κριση δημιουργιας 8))

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οπως βλεπετε , υπαρχει και ενας power amp Yamaha P3200 , αλλα και 2 full range ηχεια της yorkville τα οποια "οδηγει" ο yamaha.

οπως προτεινoυν και διαφορα site "αφιερωμενα" στην rockman , αλλα και το manual του προενισχυτη , ο καλυτερος τροπος ενισχυσης ειναι ενα full range συστημα , αντι για guitar amp.

γι αυτο και ο tom scholtz , πηρε εναν power amp της Carver και μετα απο μικρες μετατροπες τον ενσωματωσε μαζι με το XPRa , σε συσκευασια head δημιουργωντας ετσι ενα πιο ολοκληρωμενο setup. επισης οι καμπινες της rockman ηταν full range , και μαλιστα με 3 μεγαφωνα. (15''-10''- horn)

 

επισης εχω και εναν τελικο , Brunetti ROCKIT (thanx ffmakis  :P)

 

η επομενη φωτο , ειναι απο ενα ανεμιστηρακι το οποιο "καθεται" στο πισω μερος του rack για να "ψύχει" το πισω μερος των μηχανηματων , στο σημειο που τροφοδοτουνται.

 

επισης να πω οτι το rockman ειναι επιτηδες κατω-κατω ωστε να μην ''τρωει" την πιθανη θερμοτητα των υπολοιπων .... συγκατοικων!! 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ,.. με την πάνα λερωνόμαστε ε? Αν θέλεις να μην λερώνεσαι μπορείς όταν θέλεις να κάνεις κακά σου, να μου το λές και να πηγαίνουμε γρήγορα στην στο γιογιό

Δεν βλεπω πάνες  ;D ;D

Α ρε Σπυρο με τα Rack  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D ;D

 

οτι προλαβω φτιαχνω , διοτι οταν ερθει ο μικρουλης μου . . . θα φυγει πολυ €€€€  ;)

 

off topic "start" :

ποιο ειναι το αγαπημενο εφφε  των νεογεννητων κιθαριστων??

το WAH-WWAAAAAAHHH-WWWAAAAAAAAAAAAAHHHHHHH !!!!!!!!!!

 

;D ;D ;D

 

off topic "end"

 

 

ως αναφορα τον brunetti , καποια στιγμη , (συντομα) , θα τον ενσωματωσω σε καμπινα 2χ12" κιθαρας ,switchable στα 4/16/8 ohms ,  δημιουργωντας ετσι ενα αυτοσχεδιο ''power engine" 8) 8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο Σπύρος,χαίρομαι πολύ που σου αρέσει το rockman,εμένα δεν ήταν του τύπου μου!!

Στο είχα πει κιόλας,είναι ωραίος προενισχυτής,κρίμα να μαζεύει σκόνη...

 

 

ps:προτείνω evidence καλώδια για τις συνδέσεις μεταξύ των rack..

ps 2:δεν είναι αξιαγάπητος ο 266xl?

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλό σεταπ,αλλά δεν βλέπω το rockman και το alesis να κάθονται πάνω στο furman.Γιατί?

επιτηδες εχω το furman πανω-πανω και το rockman κατω-κατω ,διοτι η θερμοτητα παει προς τα πανω... ;) ;)

 

ps:προτείνω evidence καλώδια για τις συνδέσεις μεταξύ των rack..

ps 2:δεν είναι αξιαγάπητος ο 266xl?

 

ναι , ο 266 ειναι Πολυ Καλο ΚΑΙ Τιμιο μηχανημα

ως αναφορα τα evidence?? δωσε πληροφοριες please :) τι καλωδια ειναι?σε τι ωφελουν παραπανω? ποσο κοστιζουν?που τα βρισκω?

 

 

η επομενη "κινηση" ειναι η αγορα midi footswitch

 

υποψηφια ειναι τα

 

boss / gfc-50

tech21 / midi moose ή midi mouse

 

απο κει και περα , ψαχνω τροπο να ηχοχραφησω ΠΟΛΛΑ κλιπακια.

μαλλον να "τσιμπησω" το fostex MR8 cf

 

μετα θα ακουσετε διαφορα ηχοχρωματα....gilmourized......σπαθized κλπ κλπ.

 

ΑΚΟΥΣ Ηλιααααααα? ? ? ? ? ? :-* :-*

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτηδες εχω το furman πανω-πανω και το rockman κατω-κατω ,διοτι η θερμοτητα παει προς τα πανω... ;) ;)

 

 

Μάλλον o Subfire ρωτάει γιατί δεν τροφοδοτούνται από το furman

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αααα! τωρα καταλαβα.

 

ναι , οντως τροφοδοτουνται ΟΛΑ απο το furman (και το ανεμιστηρακι επισης). απλα αφαιρεσα τα καλωδια για να φωτογραφησω. ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου