Προς το περιεχόμενο

Το πρωτο μου "κιθαριστικο rack" - (g.a.s/fotos/mp3*)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς είσαι σπάμμερ.

 

Δεύτερον, έχουμε πιο σημαντικά πράγματα να κάνουμε απ'το να ασχολούμαστε με το κιθαριστικό "rack" σου. Τελευταίες λέξεις της μοδός ο τεμαχισμός, τα βαζάκια (φετίχ) και η γροθιά στο σκοτεινό κεφάλαιο.

 

Τρίτον, δεν έχω rack και δεν μπορώ να σου πω τίποτε άλλο εκτός από ΜΕΓΕΙΑ την καμπίνα M/B και ότι ΟΠΩΣ και να τα βάλεις, φρόντισε μονάχα να παίζεις ΔΥΝΑΤΑ.

 

8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1. αν εννοεις πως ειμαι σπαμμερ διοτι ποσταρα 5 φορες συνεχομενα , και εφοσον ειχε ληξει το δικαιωμα της τροποποιησης , τοτε ναι , ειμαι "σπαμμερ" , διοτι ελπιζα σε καμια γνωμη καποιου...

 

2. ευχαριστω για τον ευγενικο σου τροπο. ασχολησου με τα βαζακια και τα λοιπα. (διαγραψε και το τοπικ μου αν σου σπαει τα νευρα.)

 

3. ευχαριστω για την καμπινα. ηδη παιζω πολυ δυνατα!

 

8)

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε spimav_z δεν στα έγραψα για να σε θίξω ή να στεναχωρηθείς, νόμιζα ότι ήταν εμφανές απ'το γελοίο των 1 και 2 ότι σε πειράζω...συγνώμη  :-[

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζητω κι εγω συγνωμη διοτι παρεξηγησα τα γραφομενα σου φιλτατε.

(ενα απο τα "κακα" του γραπτου λογου στο ιντερνετ-την εχω ξαναπατησει και στο παρελθον  ::))

 

:-* ;)

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε και λεμε.... καλως τον ομοιπαθη (επιτελους καποιος που δεν αγαπαει μονο τα πεταλιακια)  κατρχην κανε μια ανανεωση στη λιστα σου και γραψε ποσα υ ειναι το καθε κομματι... και μετα πως θες να το δουλευεις (stereo w mono w/d -μαλλον το πρωτο σε βλεπω)και θα σου απαντησω πολυ συντομα με wiring schematic και τη λογικη του... αν σε ενδιαφερει παντα...

 

το δικο μου ρακακι προχωρα αλλα δεν εχει τελειωσει... εχω φτασει τα 10υ και με βλεπω να το σπαω σε 2 απο 6υ(?)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε και λεμε.... καλως τον ομοιπαθη (επιτελους καποιος που δεν αγαπαει μονο τα πεταλιακια)  κατρχην κανε μια ανανεωση στη λιστα σου και γραψε ποσα υ ειναι το καθε κομματι... και μετα πως θες να το δουλευεις (stereo w mono w/d -μαλλον το πρωτο σε βλεπω)και θα σου απαντησω πολυ συντομα με wiring schematic και τη λογικη του... αν σε ενδιαφερει παντα...

 

το δικο μου ρακακι προχωρα αλλα δεν εχει τελειωσει... εχω φτασει τα 10υ και με βλεπω να το σπαω σε 2 απο 6υ(?)....

 

ευχαριστω για την απαντηση man.

ολα τα μηχανηματα ειναι 1u εκαστο.

θελω να τα δουλευω stereo εκτος απο τον rockmaster που εχει μονοφωνικη εξοδο.

 

αναμενω με αγωνια το schematic.

 

;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον... εχω να προτεινω... καταρχην ο κομπρεσσορας μετα την προεχισχυση και πριν απο το eq.με αυτο το τροπο το σημα σου φτιαχνεται απο τη προενισχυση, μαζευεις ανεπιθυμητες "μυτες" απο το κομπρεσσορα και χρωματιζεις τις συχνοτητες που θες απο το eq...θα μπορουσες να μπεις πρωτα στο dbx και μετα στην προενισχυση αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου. δοκιμασε τα και τα δυο και αποφασισε (εμενα μου καθεται καλυτερα μετα ο κομπρεσσορας

 

peavey preamp ----> (split σε δυο εξοδους) ---->dbx comp ----> 2*15 eq ---->rockman chorus ---->boss gx 700 ---->ada microcab ----> brunetti

 

και σε αλλο rack (μαλλον σε αυτο που ηδη εχεις γιατι τα αλλα δεν χωρανε σε 4u)

rockman preamp ----> alesis midiverb ----> τελικος (? αν παρεις κανενα rocktron velocity- φτηνοι και αξιοπιστοι)

 

και ετσι εχεις 2 rack ετοιμα για ολα... βεβαια υπαρχει και η παρακατω εκδοχη αλλα ξεχνας το "παιρνω τη μια προενισχυση και την κανω"

 

peavey/rockman preamp (με επιλογη Α/Β μεσω switch)----> dbx---> 2*15 eq----> rockman chorus ----> alesis ----> boss ---->ada ---> brunetti

 

αυτο σου δινει τη δυνατοτητα να αλλαζεις προενισχυση οπως θες εσυ... αν προσθεσεις και στα μηχανηματα σου (ετοιμασου σε βαζω σε εξοδα) και ενα switcher (voodoo lab/rjm πχ) με μια midi πεταλιερα (behringer fcb 101/rocktron midi mate)...τοτε θα μπορεις να κανεις πραγματικα πολλα πραγματα... να αλλαζεις προενισχυσεις/καναλια, να αλλαζεις εφφε και οτι δεν παιζει να μην ειναι καθολου στην αλυσιδα του σηματος... ειναι παρα πολυ χρησιμο...

 

επισης παιζει και το εξης...

 

peavey pre ---> dbx A channel ---> eq A channel

 

rockman pre ---> dbx B channel ---> eq B channel

 

τις 2 εξοδους του eq (μεσω Α/Β switch) τις κανεις μια και ταιζεις τα εφφε σου

 

Α/Β --->chorus ---> alesis ---> boss --->ada --->brunetti

 

τι κερδιζεις εδω? διαφορετικα καθαρα και βρωμικα με δυνατοτητα διαφορετικου eq και compressor στο καθενα (και βεβαια stereo set up!!!)

. οτι θες να ρωτησεις ελευθερα... και αν χρειαστεις βοηθεια σε στησιμο-καλωδιωση μονο καφε θα κερασεις...

 

Σπυρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε brain_g , με προβληματισες θετικοτατα.

δεν ειχα σκεφτει ολα αυτα που μου προτεινες.

ειμαι με το κολλητηρι ανα χειρας , για να φτιαξω 2 καλωδια μεταξυ τελικου και cabs.

μετα αρχιζει ο πειραματισμος...!!!

 

οσο για τον καφε , ειναι ηδη κερασμενος και σε περιμενει......στην....ζακυνθο..!!

;D ;D ;D

 

1. πως σπλιταρρω στα 2 την εξοδο του peavey??

2.προφανως το gx700 θα δουλεψει σαν πολυεφφε και οχι σαν προενισχυτης ετσι?

3.το line selector της boss η το a/b switch απο jam pedals θα μου κανουν τη δουλεια μου στην περιπτωση ταυτοχρονης συνδεσης των 2 preamps?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου