Προς το περιεχόμενο

Το πρωτο μου "κιθαριστικο rack" - (g.a.s/fotos/mp3*)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To chorus ήταν alesis;

 

ναι αγαπητε φιλε. το μοναδικο κλιπακι που εχει chorus ΜΟΝΟ απο το alesis , ειναι το τελευταιο

;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μετα απ ολα αυτα , θαρρω πως οι συνδυασμοι που θα εγκατασταθουν σε rack , ειναι:

 

1.

rockman preamp

boss gx-700

furman m 10 xe

 

2.

peavey preamp

rockman stereo chorus

alesis midiverb 4

 

3.

                      (εχουν εγκατασταθει ηδη με την σειρα που αναγραφονται)

dbx compressor

ada microcab

mc lelland eq

brunetti power amp

 

;)

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνεχιζοντας την προσπαθεια μου να ανεβαζω οσο περισσοτερα δειγματα γινεται , παραθετω ακομα 4 κλιπακια με το Νο1 setup που προανεφερα.

(rockman preamp -> boss gx 700)

 

στο boss ειναι ενεργοποιημενα μονο το noise supressor , cab simulations (διαφορετικο για καθε ηχο) , delay , reverb.

τιποτε αλλο.

 

η ηχογραφηση εγινε με την eric johnson connect στην emu 0404.

 

υ.γ.1

ο ηχος ισως ακουστει "παλιος" για τα σημερινα δεδομενα , αλλα ΑΥΤΟΣ ειναι ο λογος , για να αποκτησει καποιος (εγω δλδ) , rockman preamp.

 

υ.γ. 2

ερχονται κλιπακια με τους ιδιους ηχους ηχογραφημενα με το 57αρι shure, "μπροστα" απο τον mesa/boogie mark iii .......  :P :P

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδου λοιπον και τα επομενα κλιπακια. οι ιδιοι ακριβως ηχοι connect στον mesa/boogie mark iii και με απενεργοποιημενες τις προσομοιωσεις cab απο το boss.

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

More than a feeliiiiiing (More than a feeeliiing).... :)

;D ;D ;D

 

εν κατακλειδει , οφειλω να πω τα συμπερασματα μου για τα μηχανηματα..

 

1.

Rockman XPRa

ενας προενισχυτης με πολυ συγκεκριμενο ηχου τυπου 80ς. αξιζει να τον αποκτησει ΜΟΝΟ οποιος ψαχνει τον συγκεκριμενο ηχο.

 

2.

peavey rockmaster

πολυ ωραιος στο ακουσμα προενισχυτης. για τα δικα μου γουστα τουλαχιστον.

ανυπομονω να τον ακουσω εγκαστεστημενο με μια 1922 η 1936 marshall.

δουλευει με τον δικο του 2-button ποδοδιακοπτη ο οποιος αλλαζει τα 3 καναλια του. clean/crunch/ultra.

ευχαριστως αγοραζα εναν 2ο για back up.

 

3.

boss gx 700

οταν τον εβαλα να παιξει μονος του , μετα απο τους 2 ανωθεν , με την 1η νοτα τον εκλεισα και τον αφησα μεχρι να φυγει η τζιτζικοφωλια απο τα αυτια μου...

δουλευει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ως εξωτερικο κιθαριστικο πολυεφφε. ταιριαξε απολυτα με το rockman.

 

4.

alesis midiverb 4

"παλιοσειρα" στα πολυεφφε , με ηχο παρεξηγημενο απο τους εχοντες 2 rack γεματα lexicon .

εμενα μου αρεσε πολυ και απο πλευρας ηχου , αλλα και απο πλευρας editing δυνατοτητων του καθε patch.

ενα ατου που σε μενα τουλαχιστον ειναι χρησιμο , ειναι οτι εχει auto level sensing. καταλαβαινει αυτοματα ενω παιζεις ποσο σημα του δινεις και ετσι ρυθμιζει το gain εισοδου. αυτο βεβαια το κανει καποιος στην αρχη με το ταυτοχρονο πατημα 2 κουμπιων.

 

5.

dbx266xl

ενας ΤΙΜΙΟΤΑΤΟΣ compressor / gate.εγω πιο πολυ για σαν gate τον χρησιμοποιουσα , αν και στα κλιπακια αυτου του τοπικ δεν εχει παιξει πουθενα.κανει αυτα που υποσχεται και εχει την εγγυηση του ονοματος της dbx. τον θεωρω ιδανικη λυση για παρομοια setups , η home studio καταστασεις.

 

6.

ADA microcab

rack cabinet simulator.

δουλευει αρκετα καλα και το προτιμω απο τις αντιστοιχες προσομοιωσεις του gx 700. δυνατο του σημειο το "4x12'' vintage" simulation.

Χρειαζεται ομως ενα καλο καθαρισμα και αλλαγη σε μερικα pots. οποτε θα επανελθω οταν εχει επισκευαστει.

 

7.

ο τελικος "rockit" της Brunetti , εχει 2 καναλια , απο 60 "γεματα" watts εκαστο. δεν ειναι κορυφαιος αλλα για home/ gigging/ καταστασεις ειναι σουπερ. οπως ειπα και πριν τον φανταζομαι να καθεται πανω στην marshall 1922 , ενω απο πανω του να ειναι ο rockmaster.

 

8.

furman m 10 xe

αγορασμενο σε τιμη ευκαιριας , μεχρι τωρα συμπεριφερεται μια χαρα. βεβαια ακομα δεν του εχει τυχει η "στραβη" για να δω κατα ποσο προστατευει και δουλευει αλλα ευχομαι κιολας να μην χρειαστει να το διαπιστωσω.βεβαια εδω στο Ελλαντα , ολα ειναι θεμα χρονου..

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

υ.γ.

οφειλω και φωτογραφιες οι οποιες θα ερθουν , μολις παραλλαβω την νεα μου φωτογραφικη μηχανη.

 

καλη σας μερα

;)

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Rockman Chorus δεν μας ειπες μαστορα.... ;)

 

λοιπον ,

το rockman stereo chorus εχει 2 "καλα" :

 

1.

ειναι "rockman"

που σημαινει , 80-ιλα!! , απιστευτη στερεοφωνια , γλυκες και επιθετικες αρμονικες ταυτοχρονα , και δουλευει ΠΟΛΥ ωραια σε οποιαδηποτε θεση της strat (και οποιασδηποτε αλλης κιθαρας φανταζομαι).

 

προσοχη: ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ απο τα chorus που εχει το rack XPRa.

2.

ειναι (ηταν) του playloud που σημαινει οτι...."ΣΠΕΡΝΕΙ"  κανονικοτατα , διοτι οπως λεει και ο ιδιος ,

"οτι δινει ο playloud ειναι εγγυηση!!

 

δεν εχω παρα να σε ευχαριστησω για αλλη μια φορα man.

 

:-* 8) ;D ;)

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο ρε man!!! ολα εχουνε τη λυση τους (συνδεση) τους τελικα. με το καλο να τα κουμπωσεις ολα σε ενα (?) ρακακι... μονη ενσταση ( αν μου επιτρεπεις) ειναι οτι βαζεις πολυ μετα στην αλυσιδα τον dbx με αποτελεσμα να μην εκμεταλευεσαι ισως οσο θα μπορουσες το μηχανημα. η λογικη (μου) ειναι αμεσως μετα την προενισχυση και αυτο γιατι... ενας σωστα ρυθμισμενος κομπρεσσορας σου μαζευει ανεπιθυμητες "μυτες" στο σημα. αν μπει στο τελος της αλυσιδας κομπρεσσαρει ολο το σημα σου. αν μπει ομως στην αρχη στρογγυλευει τον ηχο σου και μετα μεσω eq και effe μπορεις να χαρισεις στον ηχο σου καποιες συχνοτητες που εσυ επιθυμεις... αλλα και παλι ειπαμε... η δικια μου αποψη και μονο

 

καλοπαιχτα παλικαρι!!! με το καλο και η καμπινα τωρα!!! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου