Προς το περιεχόμενο

μετατροπή fender mustang k επιλογή ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

& γιατι ειναι κακο αυτο?ισα-ισα ειναι συνηθως ελαφρυτερα απο τα alder.

 

 

αυτο ειναι ωραιο!

 

 

 

 

 

 

 

 

Έχουμε διαφορετική άποψη για το ρόλο του ξύλου στον ήχο

της κιθάρας. Οσον αφορά το pickguard μακάρι να ήταν όπως

τα videos ( στο 2ο είναι ΣΙΓΟΥΡΑ αλλαγμένο allparts), αυτές

του εμπορίου είναι με ένα ξεπλυμένο gold.

Γνωστό κιθαρομάγαζο την έχει στο κέντρο και όπως πάντα

καλύτερος κριτής είναι το αυτί και το μάτι μας πάντα

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

..για την classic player jazzmaster έχω ακούσει και διαβάσει καλά λόγια αλλά δεν έχω καταλάβει από τί ξύλο είναι φτιαγμένο το σώμα..μήπως είναι basswood? τί απόκλιση στον ήχο μπορεί να έχει από το opiginall alder body? φίλε orbital η jaguar δίχνει όντως καλή ενναλακτική..φίλε zappa η κιθάρα σου γαμεί..πώς καθάρισες με τελωνία κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/fender_classic_player_jazzmaster_bk.htm 

(προσωπικα εγω αυτη θα επαιρνα μια και εχει και jumbo ταστα,επανασχεδιασμενο neck pocket & trouble free γεφυρα και τρεμολο ενω οι μαγνητες ειναι κανονικοι αμερικανικοι jazzmaster)

 

επειδή έπεσε στα χέρια μου το τεύχος Σεπτεμβρίου του Guitarist με το αφιέρωμα στις jazzmaster, σκάναρα 2 κομματάκια σχετικά με τους μαγνήτες της Classic Player Jazzmaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..για την classic player jazzmaster έχω ακούσει και διαβάσει καλά λόγια αλλά δεν έχω καταλάβει από τί ξύλο είναι φτιαγμένο το σώμα..μήπως είναι basswood? τί απόκλιση στον ήχο μπορεί να έχει από το opiginall alder body? φίλε orbital η jaguar δίχνει όντως καλή ενναλακτική..φίλε zappa η κιθάρα σου γαμεί..πώς καθάρισες με τελωνία κλπ?

 

alder ειναι η κιθαρα.

 

οι Jazzmaster δεν φτιαχνονταν μονο απο alder αλλα και απο ash. ;) (και απο poplar & απο...μαονι και απο...basswood....στα 70s... ;D ;D)  & παντα σαν jazzmaster ακουγονταν (ειχα vintage jm σχεδον απο...ολα τα ξυλα.... ;D)

 

στα αυτια μου ειτε alder ,είτε baswood το ...ιδιο ακουγονται ...jazzmaster ειναι ο ηχος... ;D (χιλιαδες κιθαριστες εχουν χρησιμοποιησει για χρονια τα ιαπωνικα reissue με basswood  πριν βγουν τα αμερικανικα reissue χωρις κανενα... προβλημα),ο ηχος της jm βγαινει απο τους μαγνητες της και βεβαια απο το συνδιασμο της γεφυρας της και του τρεμολο...

 

επαιξα με την καινουργια classic player και οντως ειναι εξαιρετικη,οι μαγνητες της παντως τελικα δεν ειναι απο οτι φαινεται 100% vintage jazzmaster (αλλα ουτε και οι απαραδεκτοι γιαπωνεζικοι που φορανε οι MIJ) αλλα μια μιξη Ρ90 & vintage jm (μαματα ακουγονταν παντως ειδικα με overdrive)

 

παντως και καθαρα σαν...jazzmaster ακουγονταν... ;D ισως λιγο πιο....."ψωμωμενη"....

 

ακομα και να μη σου αρεσουν οι μαγνητες χτυπας με 100 ευρω ενα σετακι Seymour Duncan antiquity jazzmaster & κατεβαινει ο θεος της jm και σου χαϊδευει τα αυτια.... ;D

 

δεδομενου οτι η αχιλλειος πτερνα της jm & της jaguar ειναι το δυσκολο set up τους ,η classic player ειναι μια καλη λυση για οσους δεν εχουν τις γνωσεις (& την υπομονη) να σεταρουν μια κλασσικη jazzmaster (ερχεται με τα "προβληματα" λυμενα δηλ.αλλη γεφυρα,υψωμενο μπρατσο λογω διαφορετικου neck pocket & το τρεμολο πιο κοντα στη γεφυρα για καλυτερη γωνια)

 

ωραιοι ειναι οι μαγκες στη Fender  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ρε παιδια ...

Εχω και εγω μια jaguar 50aniversary m.i.j

και οταν παιζω σε hi gain καταστασεις μου σφυριζει απιστευτα.

Ρωτησα και μου ειπανε οτι φταινε οι γιαπωνεζικοι μαγνητες.

 

www.myspace.com/selastheband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ...που να ειχε και original vintage μαγνητες θα σφυριζε...ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.. ;D

 

HIGH GAIN & Jaguar ειναι σαν τους Εβραιους και τους Αραβες...δεν πανε μαζι.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ...που να ειχε και original vintage μαγνητες θα σφυριζε...ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.. ;D

 

HIGH GAIN & Jaguar ειναι σαν τους Εβραιους και τους Αραβες...δεν πανε μαζι.... ;)

 

 

;D ;D ;D xaxaxaxxaxaxaxaxaa!!!!

 

οκ!

και τωρα τι κανουμε?

ενταξει το ξερω και εγω οτι δε θα παρεις τη jag να παιξεις μεταλ, ουτως η αλλως δε παιζω μεταλ,  αλλα σε καπιες φασεις στα κομματια που παιζω θελει τα .. γκαζια του!

εχω ακουσει και δει - σε λαιβ - να παιζουν με jag και με βρωμες που μου κανουν στο αυτι, και ομως δε σφυριζει  :(

τι μπορω να κανω?

 

www.myspace.com/selastheband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μπορω να κανω?

 

να παιζεις μακρυα απο τον ενισχυτη και να κοψεις λιγο gain (& πριμα).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παιζεις μακρυα απο τον ενισχυτη και να κοψεις λιγο gain (& πριμα).

 

μακαρι να ειχαμε ενα μεγαλο στουντιο που να μπορουσαμε να κανουμε τετοια πραγματα  (και αλλα!!)  :(

δυστυχως μια τρυπα εχουμε και ειναι δυσκολο να απομακρυνθω απο τον ενισχυτη ..

αλλα ακομα και ετσι.. μηπως φταινε - εκτος απο τους μαγνητες που θα πρεπει να ψαξω  - και τα ποντεσιομετρα, τα οποια ανδε κανω λαθος ειναι 1000ρια?

 

Συγνωμη για το off topic αλλα ειστε πηγη γνωσης και παρασυρομαι  ;D

www.myspace.com/selastheband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου