Προς το περιεχόμενο

Η μαγική πρώτη στιγμή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα σε ολες τις ψυχες σ'αυτην την τρελη παρεα του noiz :lol: τα συγχαριτηρια μου στους δημιουργους κ τους ευχομαι να συνεχισουν την καλη δουλεια :wink: anyway καταλάβατε βεβαια οτι είμαι newbie :oops: :lol:

θα ηθελα λοιπον να θυμηθουμε κ να μοιραστουμε ολοι μας την πρωτη μας μαγικη στιγμη την στιγμη κανει κλικαρε μεσα μας και μας ειπε ωπ μεγαλε εδω ειμαστε αυτο ειναι για σενα και τρεξαμε να αγορασουμε την πρωτη μας κιθαρα

εμενα παντως το μικροβιο μου κολλησε περυσι το καλοκαίρι ακουσα το γνωστο κομματι smells like teen spirit με αλλο αυτι ομως ετσι αρχισα τρελαινομουν ψαχνομουν για πολυ καιρο να καταλαβω ακριβως τον ηχο που θελω να βγαλω κ τελικα ειμαι ετοιμος να αποκτησω την πρωτη μου αγαπη.. :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες,

Λοιπόν ήταν 1988 έκανα παρέα με ένα φίλο που μάθαινε ηλεκτρική κιθάρα (εγώ μόνο κλασσική έπαιζα ως τότε) και πάμε μια μέρα σπίτι του, βάζει το μηχάνημα στη πρίζα και αρχίζει το "Transylvania" (Iron Maiden)... Αυτό ήταν αποφάσισα ότι πρέπει κάποτε να αποκτήσω τη δική μου. Ενα-δυο χρόνια αργότερα μάζεψα κάποια χρήματα και πήρα&μια Sender (ναι,ναι Δεν είναι τυπογραφικό λάθος) Ωραία χρόνια em.icon.smile.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

welcome!!! Οπως και στον energin και μενα οι IRON MAIDEN με βαλανε στην πριζα...

ακουγα το Aces High κανοντας οτι παιζω κιθαρα (κραταγα στα χερια μου μια σπασμενη ακουστικη με 3 χορδες, τις υπολειπες τις ειχα σπασει πολυ πιο μικρος) ... και ξαφνικα μου φανηκε οτι οντως επαιξα το κουπλε 8O αυτο ηταν... μετα απο καμποσο καιρο με καποιες οικονομιες αγορασα ενα μπασσο WESTSOUND :roll:

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ με θυμάμαι άπειρες φορές να κάνω οτι κρατάω κιθάρα και να παίζω τα απίστευτα solo (τα οποία ούτε ακόμα δεν μπορώ να παίξω..). Κλασσική φάση στο δωμάτιό μου, το στερεοφωνικό ν απαίζει τέρμα Maiden, εγω να κάνω οτι παίζω κιθάρα, και ο πρώτος μου ξάδερφος οτι παίζει τύμπανα. Τελικά μετά από χρόνια και οι δύο τα καταφέραμε και έχουμε πλέον μπάντα.

Ωστόσο η μαγική μου στιγμή ήταν όταν άκουσα το Top Gun Anthem στην γνωστή ταινία. Τότε κατάλαβα ότι έπρεπε να παίξω κιθάρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxa.........

 

Εγω μπηκα στη μπριζα να μαθω κιθαρα οταν αρχησα να"ασχολουμε" γενικα με τη μουσικη...και εκεινη την περιοδο ακουγα CANDLEMASS σαν τρελος!! ειχα παθει πλακα μιλαμε....τι ηχος ηταν αυτος?? ως που τελικα ειδα ενα αφιερωμα για τον θεο HENDRIX στην εκπομπη jammin' και αρχισα να ψαχνω στο δικτυο (τοτε NAPSTER οταν πρωτοεμφανιστικε) και αυτο γιατι στα τρικαλα...... που δισκαδικα (που να εχουν HENDRIX CD's)?????? keep on φιλε.... ειναι πολυ καλο και επικοδομητικο να γνωριζεις κιθαρα (ειναι μορφωση οπως και να'χει) :D :D

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ το αβατάρ μου προδίδει οτι θα πω το προφανές η αλήθεια είναι ότι το μικρόβιο το κόλλησα βλέποντας τον Μichael J.Fox να παίζει το Johny Be Goode στην ταινία Back to future :D :D

Και ενώ ήδη ασχολιόμουν με τη μουσική σκέφτικα "θέλω και εγώ να κάνω ότι κάνει αυτός"(Με το πιάνο δε μπορούσα βλέπετε) :lol:

 

Όσο για τους Maiden απλά μεγάλωσα με αυτούς :D

 

Καλως ήρθες :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πήγαινα στο δημοτικό σχολείο μάθαινα μπουζούκι... μετά κάποιος θείος μου χάρισε μια παλιά ηλεκτρική κιθάρα και παράτησα τα μπουζούκια...

Βέβαια άρχισα να παίζω κιθάρα τελικά κάπου στο Λύκειο... μέχρι τότε ήξερα να παίζω μι και λα μινόρε μόνο και είχα βαρεθεί μετά από μερικούς μήνες απόπειρας να βρω ένα ικανοποιητικό κομμάτι με 2 συγχορδίες :P :P :P :P

www.pramnos.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μαγική πρώτη στιγμή...μόνο μαγική δεν ήταν.

Έπιασα μία κλασσική και έσπασα μια χορδή, αρχαία ήτανε, και κόπηκα!

Μετά άλλαξα τις χορδές και μου άρεσε ο ήχος...και δεν κοβόμουνα.

Μετά πήγα την κιθάρα για ρύθμισμα.

Μετά πήρα μια ηλεκτρική squier...ακόμα τίποτα μαγικό δε συνέβαινε αλλά το πολεμούσα γιατί κάτι με έτρωγε. Μετά πήρα το boss MT2 (ΝΤΖ ΝΤΖ ΝΤΖ)

Μόλις το συνέδεσα ..... ΝΤΖ ΝΤΖ ΝΤΖ......για μια στιγμή αισθάνθηκα Dimebag Darrell....το καλοκαίρι του 95!

 

Μετά όμως στο ωδείο μετάνιωνα γιατί εκεί... τι μπα ντουπ του ρα... ενώ εγώ ..... ΝΤΖ ΝΤΖ ΝΤΖ......αλλά όταν και εγώ... τι μπα ντουπ του ρα...πάλι μαγεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Εμένα η πρώτη φορά δεν ήταν καθόλου μαγική.. Η μητέρα μου είχε ένα καποιο κόμπλεξ και ήθελε να με κανει έναν μικρο διανοούμενο απο 7 χρονών.. Είμαι 16 παρεπιπτόντος... Λοιπόν στο ωδείο πήγαινα με το ζόρι... Και γι αυτό τα παράτησα στα 12.. μετά απο 3,5 χρόνια όμως ξαφνικά ανακάλυψα την κλασική κιθάρα του πατέρα μου στο πατάρι.. και έπαιξα κομματάκια που έπαιζα παλιά σαν να μην είχα σταματήσει ποτέ.. και έτσι αποφάσια μετά απο ώριμη  (:P) σκέψη ότι η μουσική μου ταιριάζει!! όμως αυτή την φορά σε λιγο πίο ηλεκτρικο ηχο!...    :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου