Προς το περιεχόμενο

M-Audio ProFire 610 - Πρόβλημα εγκατάστασης σε PC


intronaut689

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά, πήρα μια καινούρια M-Audio ProFire 610 πρόσφατα, άλλα έχω πρόβλημα να την εγκαταστήσω στο PC μου..

Δε φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα απο hardware η ίδια αφού είναι καινούρια και δουλεύει σε άλλα PC που έχω δοκιμάσει, κάτι άλλο θα φτάει.. Έχω σπάσει το κεφάλι μου τόσες μέρες αλλά δεν έχω βρεί τι..

 

Τεσπα, έχω κάνει ένα post στο support forum της Μ-Audio με το πρόβλημα αναλυτικά, αλλά είναι αρκετά μεγάλο και δεν έχω κουράγιο να το μεταφράσω τώρα, παρακαλώ πηγαίντε στο παρακάτω link αν θέλετε να το δείτε (το nick μου εκεί είναι apwnos):

 

http://forums.m-audio.com/showthread.php?t=3517

 

και όποιος έχει όρεξη να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Έχεις πειράξει κάποιο service ή κάτι στην registry?

2) Aν δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις κάποιο άλλο hardware ολοκληρώνεται η διαδικασία?

3) Έχεις σκανάρει τον υπολογιστή για ιούς, rootkits και spyware? (To avg free π.χ. σκανάρει και για τα 3).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τροφοδοτικό της φαντάζομαι ότι το έχεις συνδέσει έτσι? (το αναφέρω γιατί στις external usb και firewire κάρτες πολλές φορές μας λένε ότι "τραβάνε" ρεύμα από το καλώδιο αλλά τελικά δεν είναι έτσι)

 

Αν όλα αυτά είναι οκ, φαντάζομαι πως έχει συμβεί κάποιο βραχυκύκλωμα (αφού σου χάλασε η solo) και έχουν επηρεαστεί και άλλα υποσυστήματα του motherboard, μπορεί να σου έχει χαλάσει και η Unibrain.

 

Φαντάζομαι ότι η Sunnix όμως θα δουλεύει. Έχεις άλλο περιφερειακό με firewire (κάποιο external δίσκο) να το δοκιμάσεις με την Sunnix πρώτα και με την Unibrain έπειτα?

 

Στο hardware monitor του bios είναι τα ρεύματα σωστά? Π.χ παίρνει το pci 3.3v ή αρκετά λιγότερα. Για δες και εκεί γιατί μπορεί το τροφοδοτικό σου να είναι ανεπαρκές ή να έχει αρχίσει να τα "φτύνει" που λέμε. Άλλαξέ το αν μπορείς με κάποιο άλλο αν έχεις πρόβλημα στις μετρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haryy, ευχαριστώ πολύ που έχεις το κουράγιο να βοηθήσεις, μάλιστα οι ερωτήσεις σου μου φαίνονται πολύ πιο εύστοχες απο του τεχνικού της m-audio ;)

 

1) Έχεις πειράξει κάποιο service ή κάτι στην registry?

Χμ, όχι δε νομίζω. Γι'αυτό εξάλλου δοκίμασα και full format/clean install για να είμαι σίγουρος.

Απλά μέτα απο κάποιες προσπάθειες επειδή έιχα απελπιστεί, κάθε φορά που έκανα uninstall τους drivers της m-audio, έκανα fix to registry και delete τα temp μήπως και υπάρχουν leftovers απο πριν που να δημιουργούν conflict στο νέο install.

 

2) Aν δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις κάποιο άλλο hardware ολοκληρώνεται η διαδικασία?

Όχι, δυστυχώς δεν έχω κάποια άλλη firewire συσκευή (π.χ. external hdd, videocamera) για να τεστάρω.

 

To τροφοδοτικό της φαντάζομαι ότι το έχεις συνδέσει έτσι? (το αναφέρω γιατί στις external usb και firewire κάρτες πολλές φορές μας λένε ότι "τραβάνε" ρεύμα από το καλώδιο αλλά τελικά δεν είναι έτσι)

Γενικά είμαι επιφυλακτικός γι'αυτό γιατί στα manual της Μ-Αudio λένε να αποφεύγεται γιατί μπορεί να "χαλάσει" τις κάρτες, αν και για την 610, που λειτουργεί και αυτόνομα ως pre-amp δε νομίζω να έχει πρόβλημα. Και εξάλλου αν συνδέσεις και την τροφοδοσία το πρόβλημα θα έγκειται πιθανόν σε pops/clicks κτλ.

Γι'αυτό το δοκίμασα και μια φορά έτσι αλλά και παλί δε μπορούσε να τη κάνει detect.

Με το 6to6 pin καλώδιο πάντως φαίνεται να δινει τροφοδοσία, αφού ανάβει το blue led της 610, όταν γίνεται boot to PC.

 

Αν όλα αυτά είναι οκ, φαντάζομαι πως έχει συμβεί κάποιο βραχυκύκλωμα (αφού σου χάλασε η solo) και έχουν επηρεαστεί και άλλα υποσυστήματα του motherboard, μπορεί να σου έχει χαλάσει και η Unibrain.

Αυτό το θεωρώ αρκετά πιθανό και εγώ, αφού δεν έχω δοκιμάσει να τεστάρω την Unibrain και κάπου αλλού, όπως την Sunnix στο παλιό μου PC. Πάντως την αναγνωρίζουν κανονικά τα windows, και δίνει τροφοδοσία ρεύμα μάλλον στην 610 (blue led) κτλ.

 

 

Φαντάζομαι ότι η Sunnix όμως θα δουλεύει. Έχεις άλλο περιφερειακό με firewire (κάποιο external δίσκο) να το δοκιμάσεις με την Sunnix πρώτα και με την Unibrain έπειτα?

Κάτι άλλο σε firewire δεν έχω όπως είπα και πιο πριν. Την Sunnix την δοκίμασα με το παλιό μου PC (που έχει PCI, αλλά όχι και PCI-e για να δοκιμάσω και την Unibrain) και έκανε την εγκατάσταση της 610.

 

Στο hardware monitor του bios είναι τα ρεύματα σωστά? Π.χ παίρνει το pci 3.3v ή αρκετά λιγότερα. Για δες και εκεί γιατί μπορεί το τροφοδοτικό σου να είναι ανεπαρκές ή να έχει αρχίσει να τα "φτύνει" που λέμε. Άλλαξέ το αν μπορείς με κάποιο άλλο αν έχεις πρόβλημα στις μετρήσεις.

Τσέκαρα τα BIOS στα Voltages και στο πεδίο που είχε 3,3V: , έγραφε παραπλήσια τιμή οπότε είναι οκ αυτό φαντάζομαι.

 

Ο τεχνικός της M-Audio, μου ζήτησε και του έστειλα σε mail ένα system report του PC μου από το Belarc.com μπας και βγάλει άκρη απο εκεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάτι άλλο να σου πω. Μάλλον έχει πρόβλημα το Motherboard αν και δεν δείχνει πρόβλημα στα volt.

Προτάσεις: Πήγαινε σε φίλο σου που έχει κάρτα ήχου firewire ή οποιαδήποτε firewire συσκευή και δοκίμασέ τα στο σύστημά σου. Αν δεν δουλέψουν ούτε και αυτά (με την Sunnix ιδιαίτερα) τότε είναι ξεκάθαρο ότι φταίει το motherboard οπότε πας για αντικατάσταση. Aν βάλεις άλλη κάρτα όμως και δουλέψει τότε πήγαινε πίσω την κάρτα ήχου μαζί με το computer (στο μαγαζί που πήρες την κάρτα ήχου) και τους αφήνεις να βγάλουν άκρη.

 

Ελπίζω να βρεις λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου