Προς το περιεχόμενο

Midi keyboard ή μεταχειρισμένο synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά ονομάζομαι Κώστας και είμαι 17 ετών. Πριν λίγες μέρες απέκτησα το πρώτο μου sound module το Roland Jv-1080. Αυτές τις μέρες σκεφτόμουν τι θα ταίριαζε να αγόραζα στο άμεσο μέλλον, σκεφτόμουν να αγόραζα ένα μεταχειρισμένο synth δεκαετίας 90'. Εσείς τι λέτε? Η μουσική που παίζω είναι Rap και πιο συγκεκριμένα crunk. Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χωρίς καμία διάθεση να στη σπάσω, θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να κάτσεις και να ξεζουμίσεις το Roland που πήρες. Είναι παλιό όργανο αλλά πολύ αξιόλογο και ταιριάζει αρκετά με τη μουσική που παίζεις. Μακάρι όλοι να είχαμε JV-1080 όταν ξεκινούσαμε.

 

Γενικά είναι καλύτερα να φτάνουμε στα όρια ή έστω να αξιοποιούμε όσο το δυνατόν περισσότερο τον υπάρχοντα εξοπλισμό μας πριν αρχίσουμε να ψαχνόμαστε για καινούρια πράγματα. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι το 97 που το είχα ερωτευτεί στοίχιζε 188 χιλιάρικα,τα υπόλοιπα της σειράς είχαν εκτοξευτεί στην τιμή,βεβαια τα preset του πιο πολύ σε ήχο vangelis μου κάναν.

 

καλορίζικο Κώστας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε για την συμβουλή αλλά δεν κατάλαβες. Επειδή η τιμή ενός καλού midi keyboard με 61 πλήκτρα ειναι κοντά στα 200 ευρώ σκεφτόμουν μήπως άξιζε να πάρω ένα synth με τόσα το οποίο θα το συνδέσω με το rack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως το θέμα το που μου προτείνες Γιάννη δεν έχει σχέση με αυτό που θέλω εγώ. Εγώ για καινούριο δεν το συζητάω, θέλω ένα μεταχειρισμένο synth δεκαετίας 90' που να κοστίζει το πολύ 250 ευρώ και φυσικά δεν θέλω να αγοράσω τώρα κάτι αλλά σε λίγο καιρό απλά θέλω να μου προτείνετε ορισμένα μοντέλα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε για την συμβουλή αλλά δεν κατάλαβες. Επειδή η τιμή ενός καλού midi keyboard με 61 πλήκτρα ειναι κοντά στα 200 ευρώ σκεφτόμουν μήπως άξιζε να πάρω ένα synth με τόσα το οποίο θα το συνδέσω με το rack.

Sorry, όντως το παρερμήνευσα. :-[

 

Και πάλι όμως, μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Αυτή τη στιγμή έχεις ένα αξιοπρεπές πρώτο synth και πίστεψέ με, αν πάρεις κάποιο synth 15ετίας και βάλε με κόστος 200-250 ευρώ, ούτε τίποτα ιδιαίτερο θα είναι ηχητικά, ούτε θα αποτελέσει MIDI controller αξιώσεων.

Τα MIDI keyboards που κυκλοφορούν σου δίνουν και κάποια πράγματα που δεν θα τα βρεις σε ένα παλιό synth, π.χ. μπόλικα knobs και faders για να πειράζεις τους ήχους σου. Άσε που και το κλαβιέ θα είναι πιο καλό σε ένα καινούριο keyboard σε σχέση με το synth που σκέφτεσαι, θα είναι και ελαφρύτερο κλπ.

 

Αν τέλος πάντων είσαι αποφασισμένος να πας για παλιό synth, θα πρότεινα σίγουρα να ψάξεις για το Yamaha CS-1X που είναι καλό synth (τηρουμένων των αναλογιών) και ειδικά για ηλεκτρο-μουσικές.

Αλλιώς, δεν πιστεύω ότι θα πάνε στράφι τα 200 ευρώ που θα δώσεις για ένα καινούριο MIDI controller. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Yamaha CS-1X μπορώ να το βρώ εύκολα? Σε τι τιμές ακριβώς παίζει? Για midi σκέφτομαι αυτό εδώ http://www.thomann.de/gr/maudio_oxygen_61.htm . Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια δουλειά εξυπηρετούν όλα τα midi-κλαβιέ,δες κάποιο με καλο πλήκτρο και αξιοπρεπούς faders-knobs..Νομίζω θα πρέπει να βολτάρεις για να τα δείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου