Προς το περιεχόμενο

Περί Sitar


Xristos_Bass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή ένα περιοδικό που επέσε στα χέρια μου ανακάλυψα οτι υπάρχει και το ηλεκτρικό Sitar (οχι που δεν θα υπήρχε). Στο περιοδικό αναφέρει οτι το όλο θέμα ξεκινησε απο τον κιθαριστα Vinnie Bell oπου με την βοήθεια της (μάλλον άγνωστης) εταιρείας κιθαρών Coral και στην συνέχεια με την συνεργασία της (γνωστης :D) εταιριας Danelectro δημιούργησαν το electric Sitar.

Ηταν μια προσπάθεια για να γινει πιο ευκολο διοτι το παραδοσιακο ηταν καπως! Ετσι λοιπον ομοιο με την ηλεκτρικη κιθαρα σε διαστηματα και κουρδισμα,συν το τροποποιημένο καβαλάρη (το αναφέρει ως "buzz bridge") και 13 συμπαθητικές χορδες!! (είναι "συμπαθητικές" πως να το κανουμε :-[ :-[) ο ηχος του μοιαζει πολυ με το παραδοσιακο Sitar και πλεον ειναι ευκολοπαιχτο.

Στη wikipedia αναφερει γνωστούς καλλιτεχνες που το χρησιμοποίησαν σε ηχογραφησεις τους οπως:

Eric Burdon and the Animals, Genesis, Yes, Todd Rundgren, Guns N' Roses, Lenny Kravitz, Oasis, Manic Street Preachers, R.E.M, Metallica, Santana, Steve Vai, Eric Johnson, Pat Metheny, Rory Gallagher, Steve Miller.

 

Aπο οσο θυμάμαι μερικα τραγουδια σας τα αναφέρω

Rory Gallagher - Philby

Lenny Kravitz - It Ain't Over 'Til It's Over

Metallica - Wherever I May Roam

Guns n' Roses - Pretty Tied Up

Αυτα εχω για την ωρα στο μυαλο μου,αν γνωρίζετε κι εσεις αναφέρετε!

 

Το ολο thread το εγραψα διοτι εως τωρα νομιζα οτι τουλαχιστο σ' οσα τραγουδια εχω ακουσει το Sitar που χρησιμοποιουν ειναι το παραδοσιακο!  ;D

 

693509.JPG

 

Τωρα που το κοιταζω θα ταιριαζε να το βαλω στο thread "Η πιο ασχημη κιθάρα" ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου