Προς το περιεχόμενο

Να συναρμολογησω μονος μου Roland e-drums;;;


GIOBATS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα λιγη καθοδηγηση. Αντι να αγορασω το TD-9 καινουργιο, με συμφερει να ψαχτω με ebay κα, ωστε να κανω το δικο μου σετ απο Roland με σκοπο ή να φτιαξω κατι αναλογο με TD-9 με λιγοτερα χρηματα ή κατι καλυτερο στα χρηματα του TD-9.

Μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με τα <<κομματια>> που πρεπει να παρω για να φτιαξω το δικο μου σετ;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστείς

1)ρακ

2)εγκέφαλο

3)tom,snare,floor tom pads

4)bassdrum pad

5)πιατίνια

6)ενεργοποιητή hihat

7)καλώδια

 

Έχουμε

1)Ακόμα και μεταχειρισμένο (ebay ή αλλου) θες 200ευρώ περίπου ή και περισσότερα με γερανούς και βασεις για τα πιατίνια και τομ.

2)Aνάλογα με εγκέφαλο ξεκινάς από περίπου 150-200ευρώ για αυτόν του TD3 της Roland(πολύ κατώτερος του ΤD9).

3)Yπολόγισε περίπου 40-50 για μεταχειρισμένα απλά(mono) pad kai 80-100 για το dual zone του ταμπούρου(απλά pad και όχι με διχτάκια).Σύνολο 200-250ευρώ

4)Yπολόγισε από 100περίπου για το ΚD8

5)Υπολόγισε περίπου 50-100 ευρώ τα απλά πιατίνια για crash και ride με το δεύτερο dual zone,συν 80 για το hihat δηλαδή 200ευρώ χοντρικά.

6)Ο φτηνότερος ενεργοποιητής παίζει στα 50-80ευρώ.

7)Υπολόγισε 30-50ευρώ.

 

Το πακέτο παέι δηλαδή 930-1080 χωρίς να υπολογίζουμε πιθανά υψηλότερες τιμές λόγω αυξημένων μεταφορικών κτλ(η εκτίμηση είναι πάντα σχετική μπορεί σε αγγελίες και ebay να πετύχεια καλύτερες τιμές αλλά δύσκολα και σπάνια). Η γνώμη μου είναι να βρείς σετ ολόκληρο από αγγελίες ή ebay και όχι κομμάτι κομμάτι ή να πάρεις το TD 9 καινούριο.Αυτά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δεν συμφερει γιατι μια φορα που ειχα ψαχτει κατεληξα στο συμπερασμα οτι αν παρεις τα κομματια του td-9 π.χ μεμονομενα σου βγαινει λιγο παραπανω απο οτι να το παρεις πακετο.Εγω γενικα δεν θα επελεγα μεταχειρισμενα.Αυτο που μπορεις να κανεις αν και δεν εχω ψαχτει ακομα πολυ ειναι να παρεις εγκεφαλο roland και τα pad,πιατινια κτλ να τα παρεις απο την pintech που ειναι και αυτα με mesh head και στις αντιστοιχες ιντσες ερχονται πιο φτηνα,ψαχτο λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται πως θα καταληξω στο TD9 καινουργιο απο Στολα.

Βλεπω πως γενικα ειναι λιγο ελαστικη στην τιμη.

Πιστευετε πως μπορω να τους ριξω την τιμη στα 1200€(γυρω στα 1450€ μου ειπαν αλλα οταν παω να τα παρω θα μου κανουν πολυ καλυτερη τιμη-τι πολιτικη ειναι αυτη δεν ξερω....);;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχην γιατι θες να παρεις το td9?

Εγω θα σου προτεινα κατι αν ηξερα γιατι το θες(εννοω γιατι αυτο και οχι καποιο αλλο μοντελλο).....

Σε ενδιαφερει το hi-hat κυριως?(vh-11)

Tα mesh head pad?

Θα το συνδεσεις με cakewalk,bfd,κτλ?

Για ανελυσε το μας λιγο γιατι μαλλον η επιλογη που θες να κανεις,

μαλλον μπορει να μην σε συμφερει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιζα ντραμς παλια κ θελω να ξαναρχισω χομπιστικα.

Εχω κατασταλαξει σε ηλεκτρονικα κ δεν θελω να παρω κατι που θα μετανοιωσω κ απ'οτι διαβαζω εδω μεσα το TD3 μπορει να με κανει να μετανοιωσω. Θα ηθελα mesh στο snare γιατι εχω ψιλοξεχασει το πραγματικο feeling κ το διχτυ ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα. Επισης θελω να βελτιωθω κ πιστευω πως ενας καλος εγκεφαλος βοηθαει.

Σε αλλα ποστ εχω διαβασει πολυ απογοητευτικα σχολια για millenium κ alessis οποτε οι επιλογες μου ειναι roland κ yamaha. Απ'οτι ξερω αυτα τα δυο παιζουν στις ιδιες τιμες με τη διαφορα οτι υπαρχουν πιο πολλες θετικες μαρτυριες για τα ρολαντ.

TD-6 δεν πωλειται πλεον κ γενικως μεταχειρισμενα αυτην την εποχη δε βρισκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωμη μου ειναι πως σε αυτα τα χρηματα που εχεις πανω-κατω (1200).Μπορειςνα βρεις πολυ καλες ευκαιριες σε μεταχειρισμενα.Π.χ ebay.Mια td-6 π.χ μπορεις να την παρεις και  600  ευρω.Τωρα το extra pad με διχτακι σιγουρα το περνει και μετα.Το θεμα ειναι πως σε ταμπουρο καλο ειναι να εχεις το 12" pad ετσι και αλλιως και οχι κανα 8αρι.Η καλυτερη λυση παντως ειναι σε παλιο μεταχειρισμενο καθως δεν παθαινουνε τιποτα απο την χρηση τους και οι αντιστιχοι εγκεφαλοι που θα σου προτεινα ειναι οι td-6,td-8,td10.

 

Tip:Η διαφορα τους με το νεο μοντελλο td-9 θα φανει μονο αν παρεις το hi-hat vh-11 που ανοιγοκλεινει.Το κανουνε και τα μοντελλα td-6,td-8,td10 αλλα δεν εχουνε αισθητηρα στην πιεση οταν ανοιγοκλεινεις το hi-hat και ακουγεται οσο δυνατα η χαλαρα να το πατησεις ιδιο στο κλεισιμο.

Για μενα το καλυτερο σε σχεση τιμης με αυτα που προσφερει ειναι το ακολουθο set-up σε ηλεκτρονικα:

Rack-οτι σε βολευει(τιμη)

Ταμπουρο-1x12" mesh

Τομ-2x8" mesh

Βαθυ-1Χ10" h 1x12" mesh

Ηι-hat 1x vh-11+stand

Crash 2xοτι σε βολευει(τιμη)

Ride 1xοτι σε βολευει(τιμη)

Εγκεφαλος-απο τd6,td8,td9,td10(μονο με to expansion)

Μποτα-οτι σε βολευει(τιμη)-ακομα και kd5

 

Y.Γ Τo td6 εχει 9 υποδοχες για pad td8,td9 12 υποδοχες,td10 15 υποδοχες,

αν καποια μεινει κενη,προσθετεις αργοτερα καποιο pad-cymbal.

Μιλαμε παντα για roland,σε οτι αναφερθηκε.

Για δες το.......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Octapus εισαι ωραιος.

Παιδια ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

Περιμενω απαντηση απο ebay για TD-6kw με 650€ +80€ μεταφορικα αλλιως παω καρφι για TD-9k απο Στολα αφου μου ειπε πως θα μου κανει καλυτερη απο οποιαδηποτε τιμη καποιου e-shop(δλδ 1400€ με σκαμπο κ πεταλι-λογικα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου