Προς το περιεχόμενο

Best bass distortion pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε...!!

 

Έχω την πεταλιέρα Rocktron UTOPIA B100. Γενικά είναι καλή πεταλιέρα, και έχει ωραίους ήχους, αλλά σε ουδέτερη επιλογή (χωρίς εφέ) "κόβει" την ένταση και την ποιότητα που θα είχε ο ήχος αν το καρφί από το μπάσο μου πήγαινε κατευθείαν στον ενισχυτή.

 

Και επειδή έχω ακούσει και γενικότερα ότι καλύτερα είναι να έχεις πετάλια από ότι πεταλιέρα, σκέφτομαι να την αντικαταστήσω με μερικά πετάλια. Το βασικότερο που θέλω είναι ένα distortion πετάλι, όχι απλά drive. Καθαρό distortion (Cliff Burton στυλ).

 

Μπορείτε να μου πείτε όσοι είστε γνώστες του αντικειμένου, ποιο θεωρείτε το καλύτερο bass distortion πετάλι που υπάρχει; Το οικονομικό μην το βάζετε σαν θέμα, γενικά ρωτάω απλά απόψεις. Αν το έχει και ο Thomann θα με βοηθούσε επίσης περισσότερο...

 

Α, δεν ξέρω αν έχει πολλή σημασία και το όργανο που έχεις, εγώ έχω ένα 5χορδο Warwick Corvette $$ NT.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Exω το MXR M80 Bass d.i+.

 

Πολυ καλο distortion ειδικα για παιξιμο με πενα και πιο μεταλλαδικες καταστασεις,αλλα γενικα κανει για πολλα πραγματα.

Ευελιξια στον ηχο,δυο καναλια καθαρο-βρωμικο,d.i,noiz gate.

Γνωστοι παιχτες:Rex Brown(Pantera),Robert Trujillo(Metallica)

To εχει ο Θωμας γυρω στα 170 ευρω αν θυμαμαι καλα.

 

Το καλυτερο που εχω παιξει ειναι το Little Big Muff αλλα επειδη ειναι κιθαριστικο εχει προβλημα στις χαμηλες συχνοτητες του μπασου,εριχνε την ενταση κατακορυφα,οποτε το εστειλα.Ο Burton επαιζε με το Big Muff pi.

Το καλοκαιρι η Electro Harmonix εβγαλε το Bass Big Muff(επιτελους)και περιμενω να το φερει σε λιγο καιρο ο Διαμαντοπουλος για να το δοκιμασω.

Ο Θωμας το εχει στα 75 ευρω.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω το MXR M80 Bass d.i+.

 

Πολυ καλο distortion ειδικα για παιξιμο με πενα και πιο μεταλλαδικες καταστασεις,αλλα γενικα κανει για πολλα πραγματα.

Ευελιξια στον ηχο,δυο καναλια καθαρο-βρωμικο,d.i,noiz gate.

Γνωστοι παιχτες:Rex Brown(Pantera),Robert Trujillo(Metallica)

To εχει ο Θωμας γυρω στα 170 ευρω αν θυμαμαι καλα.

 

Το καλυτερο που εχω παιξει ειναι το Little Big Muff αλλα επειδη ειναι κιθαριστικο εχει προβλημα στις χαμηλες συχνοτητες του μπασου,εριχνε την ενταση κατακορυφα,οποτε το εστειλα.Ο Burton επαιζε με το Big Muff pi.

Το καλοκαιρι η Electro Harmonix εβγαλε το Bass Big Muff(επιτελους)και περιμενω να το φερει σε λιγο καιρο ο Διαμαντοπουλος για να το δοκιμασω.

Ο Θωμας το εχει στα 75 ευρω.

 

Εγώ με δάχτυλα παίζω, ναι ωραίο φαίνεται το πετάλι σου. Η Electro Harmonix δεν τα φτιάχνει τα Muff; Πρέπει να είναι από τις καλύτερες εταιρείες στο είδος της, έτσι δεν είναι; Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου...

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=164228.msg274842#msg274842

 

Και εγω με δαχτυλα παιζω και για αυτο προτιμαω τα Muffs.

Ναι,τα Muffs ειναι Electro Harmonix και made in U.S.A.

Mπες και στο site τους να δεις τα παντα.

Αντιπροσωπος στην Ελλαδα ο Διαμαντοπουλος

Οπως βλεπεις και στο link,οτιδηποτε παρεις πρωτα δοκιμασε το.

Μην ακους τι λεω εγω.Μονο τα αυτια σου να εμπιστευεσαι.

 

Ωχ!Τωρα ειδα οτι εισαι απο Θεσσ/νικη.Βρες μαγαζι που να εχει προμηθευτη το Διαμαντοπουλο για να το δοκιμασεις πρωτα

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zvex Wolly mammoth είναι πολύ ωραίο στο μπάσσο,

άν το βρείς δοκίμασέ το

 

Αυτό είναι κιθάρας και απλά ταιριάζει και για μπάσσα; Θα προτιμούσα κάποιο που είναι αποκλειστικά κατασκευή για μπάσσο... Thnx πάντως...

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=164228.msg274842#msg274842

 

Και εγω με δαχτυλα παιζω και για αυτο προτιμαω τα Muffs.

Ναι,τα Muffs ειναι Electro Harmonix και made in U.S.A.

Mπες και στο site τους να δεις τα παντα.

Αντιπροσωπος στην Ελλαδα ο Διαμαντοπουλος

Οπως βλεπεις και στο link,οτιδηποτε παρεις πρωτα δοκιμασε το.

Μην ακους τι λεω εγω.Μονο τα αυτια σου να εμπιστευεσαι.

 

Ωχ!Τωρα ειδα οτι εισαι απο Θεσσ/νικη.Βρες μαγαζι που να εχει προμηθευτη το Διαμαντοπουλο για να το δοκιμασεις πρωτα

 

Μόλις μπήκα στο site της Electro Harmonix και μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά το Bass Big Muff... Το blogger που είναι το άλλο distortion pedal της EHX, δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε ιδιαίτερα...

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και το Bass Juice της Τ-Rex αν το βρεις....για κανά χρόνο (και βάλε) τώρα με έχει βολέψει και αναλόγως το στυλ/παίξιμο/ήχο-που-θες αλλάζεις κατάλληλα και τις ρυθμίσεις του. Πάντως, έχει ευελιξία ως προς το εύρος ήχων που θες... http://www.thomann.de/gr/trex_bass_juice.htm

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και το Bass Juice της Τ-Rex αν το βρεις....για κανά χρόνο (και βάλε) τώρα με έχει βολέψει και αναλόγως το στυλ/παίξιμο/ήχο-που-θες αλλάζεις κατάλληλα και τις ρυθμίσεις του.

 

+2112.! Δίνω και εγώ συγκατάθεση καθώς το έχω ακούσει από κοντά. ;)

Δε το περίμενα πάντως αυτό από τη συγκεκριμένη εταιρεία. Ίσως την έχω υποτιμήσει για τις δυνατότητές της. Ρε λες; :(

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου