Προς το περιεχόμενο

DJ vs Pc dj!


floyd85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω εμπειρια στο βινυλιο και προσφατη και στα timecode.συμφωνω απολυτως μαζι σου.δεν υπαρχει καμια χρησιμοτητα στα timecode εκτος και αν παιζεις 10 κομματια με timecode και αλλα 10 τα χεις σε βινυλια.αλλα δεν μπορω να βλεπω dj's να παιζουν μονο η κυριως με timecode.εγω πιστευω οτι γινεται γιατι εχουν κολλησει στο παρελθον και φυσικα να δειξουν πως ειναι ψαγμενοι dj.sorry αλλα αυτη ειναι η αποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η λατρεία στο βινύλλιο έχει να κάνει και με άλλους παράγοντες νομίζω...(δεν είναι μόνο ο ήχος)..Ούτως ή άλλος ένα χιλιοπαιγμένο βινύλλιο δεν έχει καλό ήχο..

Για το πόσο  "κολλημένα" είναι κάποια άτομα στα παλιά...καλό θα ήταν πρώτα να δεις τι έχουν σε βινύλλιο..

υπάρχουν συλλογές που είμαι σίγουρος ότι πολύς κόσμος θα ήθελε να έχει..και τότε θα βλέπαμε πόσοι θα το πάλευαν ακόμα να έχουν την άνεση να παίξουν με αυτά..

Σε αυτό βέβαια,έχει να κάνει και με το πόσο είναι προσβάσιμα είναι στο καθένα..εννοώντας πόσο και πόσα ψαγμένα δισκάδικα υπάρχουν στη περιοχή του..

 

αλήθεια????εχει παέι κανείς να ψωνίσει σε δισκάδικο στο εξωτερικό???

δε νομίζω ότι θα φύγεις χωρίς να ψωνίσεις έστω και ένα βινύλλιο...

 

ειδικά αν δίπλα σου πετύχεις να ψάχνουν βινύλλια,,ονοματάρες του χώρου με τις ώρες...γιατί έτσι γουστάρουν..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα βρισκω χρησιμα τα timecode vinyls μονο στο scratch.

Θα συμφωνησω οτι η καλυτερη φαση ειναι να κανεις scratch σε πραγματικα βινυλια, αλλα με τα  timecode vinyls σου δινεται η δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις το δικο σου υλικο, που εχεις ηχογραφησει σε WAV ή mp3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστός jack2..και αυτό είναι μόνο μία απο τις μικρές δυνατότητες που σου δίνονται...

 

Επίσης να προσθέσω ότι για αυτούς που έχουν κολλήσει στο παρελθόν και ασχολουνται ακόμα..τοτέ ναι...

κατά ένα μεγάλο ποσοστό,είναι ψαγμένοι..έχουν σίγουρα ζήσει σκηνές και έχουν ακούσει και πολλές μουσικές..

δε βρίσκω λόγο να τους υποβιβάζουμε κιόλας.

 

επαναλαμβάνω.."κατά ένα μεγάλο ποσοστό.."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sikinos5 δεν μιλαω για την περιπτωση που καποιος εχει επιλεξει να παιζει με βινυλια.αυτο ειναι αλλο θεμα.γιατι ομως να παιζει με timecode?αυτο αναρωτιεμαι

 

jack2 δεν ξερω αν εσυ μπορεις να κανεις scratch με timecode..εμενα το αποτελεσμα μου φαινεται αθλιο.καμια σχεση δηλαδη με κανονικο βινυλιο, σε επιπεδο που δεν αξιζει να κανεις scratch με timecode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε floyd85..ούτε εγώ μίλησα με την έννοια αυτή..καταρχάς στο setup πού πρότεινα

(το οποίο είπα ότι είναι ιδανικό για εμένα),το είπα γιατί..

 

έχω αρκετά βινύλλια παλιά/καινούρια τα οποία θέλω να παίζω

 

έχεις τη δυνατότητα να κινηθείς και στους 2 κόσμους..(analog/digital)..και άμεσα..χωρίς να σου φεύγει η αίσθηση..

 

Για το αν συμφωνεί κανείς για την "αίσθηση" ή όχι είναι δικό του θέμα..

Εμένα π.χ. δε μου αρέσει να παίζω με cd..(μπορείς να πεις ότι είναι και ή αίσθηση του)πως να το κάνουμε δλδ..?και στη τελική απο το να παίζω με controllers

προτιμώ να παίζω με timecode..

 

Όπως καταλαβαίνεις..δε χρειάζεται να κολλάμε στο γιατί να παίξει έτσι αυτός η αλλιώς κάποιος άλλος..αλλά στο που "φεύγει"καλύτερα το χέρι του πάνω στη μίξη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jack2 δεν ξερω αν εσυ μπορεις να κανεις scratch με timecode..εμενα το αποτελεσμα μου φαινεται αθλιο.καμια σχεση δηλαδη με κανονικο βινυλιο, σε επιπεδο που δεν αξιζει να κανεις scratch με timecode

Οντως ,με τα timecode πρεπει να συμβιβαστεις με ορισμενα πραγματα για να μπορεσεις να κανεις δουλεια.

Το πιο βασικο ειναι το latency, προσωπικα για να μπορω να εχω "αληθινη" αισθηση πρεπει να ριχνω  το asio buffer size της creamware στα 128-256 samples , καθε φορα που θελω να ηχογραφησω.

Αν τωρα το project ειναι φορτωμενο με channels & FXs , τοτε ειναι αδυνατο να πετυχεις τοσο χαμηλο latency.

Ενα αλλο προβλημα ειναι το audio jitter σε χαμηλες και υψηλες ταχυτητες, αλλα ας μην τα θελουμε και ολα δικα μας  ;) Παλι καλα που γινεται και αυτο να λεμε !  Διαφορετικα θα επρεπε να κοβουμε βινυλια καθε φορα που θελουμε να χρησιμοποιησουμε καποιο sample μας για scratch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πρέπει να ακούσει κανείς το νέο Traktor Scratch PRO το οποίο έχει από ελάχιστο εώς μηδενικό ψηφιακό θόρυβο και σιγά σιγά ο ρομαντισμός περί βινυλίου θα πάει ταξίδι σ'άλλη γη σ'άλλα μέρη.....

 

Επίσης υπάρχει κι άλλο ένα νέο καλούδι που μόλις τώρα έπεσε στην αντίληψή μου και ως άνθρωπος που δεν έχει ακόμα κάνενα dj controller στην κατοχή του μου φαίνεται πως θα το εκτιμήσω :

 

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πρέπει να ακούσει κανείς το νέο Traktor Scratch PRO το οποίο έχει από ελάχιστο εώς μηδενικό ψηφιακό θόρυβο

 

τι εννοεις sakis?

δηλαδη το μεγαλυτερο προσον του , για το οποιο θα πρεπει να το αποκτησουμε ειναι αυτο που λες με τον ψηφιακο θορυβο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου