Προς το περιεχόμενο

DJ vs Pc dj!


floyd85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello κι από μένα!

Προτείνω να προσγειωθούμε στα ελληνικά δεδομένα...

Όταν λέει κάποιος "είμαι dj" δεν είναι απόλυτα σαφής. Και δεν υποτιμώ σε καμιά περίπτωση τους bedroom dj's, αλλά "έξω" τα πράγματα είναι αλλιώς.

 

Αλήθεια πόσοι djs που παίζουν σε κάποιο μαγαζί παίζουν αποκλειστικά βινύλιο? Πόσα μαγαζιά έχουν πικάπ? Αν το μαγαζί διαθέτει πικάπ, είσαι τυχερός. Αλλά και πάλι, πόσα κομμάτια μπορείς να παίξεις από βινύλιο? Πάντα φυσικά μιλάω για τη μέση κατάσταση που επικρατεί... Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις!

 

Και στο κάτω κάτω, μπορεί ο "'Ελληνας dj" να επιβιώσει παίζοντας μόνο βινύλιο? Φυσικά και όχι, εκτός φυσικά αν είναι φίρμα και παίρνει 5.000 το gig  :P

 

Επίσης σε ΠΟΣΑ μαγαζιά πια παίζεται μουσική που αξίζει να παίξει σε βινύλιο?

 

Η ερώτηση είναι τελείως θεωρητική...

 

Software οπώς virtual dj κλπ, μπορεί να εξυπηρετούν κάποια μαγαζιά, αλλά δε νομίζω πως μπορείς να υποστηρίξεις ένα σοβαρό set μόνο με τέτοιου είδους εφαρμογές. Εκτός αν κάποιος θέλει απλά να  διαλέγει κομάτια και τα παίζει fade in fade out... Άλλη ιστορία αυτή. Μην πει κανείς όμως πως μπορείς να μιξάρεις μουσική με το virtual dj...

 

Όσο για traktor και serato και "ψηφιακούς θορύβους"... απλά δεν υπάρχουν.

 

Κι εγώ το γουστάρω το βινύλιο, είναι πολύ καλό για να κάνεις το χαβαλέ σου. Αλλά αν θέλεις να ασχοληθείς πιο σοβάρά με το djing, ξέχασέ το. Τουλάχιστον μέχρι να γίνεις όνομα... :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Hello κι από μένα!

Προτείνω να προσγειωθούμε στα ελληνικά δεδομένα...

Όταν λέει κάποιος "είμαι dj" δεν είναι απόλυτα σαφής. Και δεν υποτιμώ σε καμιά περίπτωση τους bedroom dj's, αλλά "έξω" τα πράγματα είναι αλλιώς.

 

Αλήθεια πόσοι djs που παίζουν σε κάποιο μαγαζί παίζουν αποκλειστικά βινύλιο? Πόσα μαγαζιά έχουν πικάπ? Αν το μαγαζί διαθέτει πικάπ, είσαι τυχερός. Αλλά και πάλι, πόσα κομμάτια μπορείς να παίξεις από βινύλιο? Πάντα φυσικά μιλάω για τη μέση κατάσταση που επικρατεί... Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις!

 

Και στο κάτω κάτω, μπορεί ο "'Ελληνας dj" να επιβιώσει παίζοντας μόνο βινύλιο? Φυσικά και όχι, εκτός φυσικά αν είναι φίρμα και παίρνει 5.000 το gig  :P

 

Επίσης σε ΠΟΣΑ μαγαζιά πια παίζεται μουσική που αξίζει να παίξει σε βινύλιο?

 

Η ερώτηση είναι τελείως θεωρητική...

 

Software οπώς virtual dj κλπ, μπορεί να εξυπηρετούν κάποια μαγαζιά, αλλά δε νομίζω πως μπορείς να υποστηρίξεις ένα σοβαρό set μόνο με τέτοιου είδους εφαρμογές. Εκτός αν κάποιος θέλει απλά να  διαλέγει κομάτια και τα παίζει fade in fade out... Άλλη ιστορία αυτή. Μην πει κανείς όμως πως μπορείς να μιξάρεις μουσική με το virtual dj...

 

Όσο για traktor και serato και "ψηφιακούς θορύβους"... απλά δεν υπάρχουν.

 

Κι εγώ το γουστάρω το βινύλιο, είναι πολύ καλό για να κάνεις το χαβαλέ σου. Αλλά αν θέλεις να ασχοληθείς πιο σοβάρά με το djing, ξέχασέ το. Τουλάχιστον μέχρι να γίνεις όνομα... :)

 

 

 

 

Στη θεωρητική σου ερώτηση είμαι απόλυτα σύμφωνος.

 

Όσο για τα υπόλοιπα περί Virtual DJ, Traktor και Serato δεν σε καταλαβαίνω.....τι πιστεύεις πως δεν μπορείς να κάνεις με τα ψηφιακά βυνίλια σε σύγκριση με τα κανονικά ως προς την μίξη ?

 

Και από μία απάντηση στις ερωτήσεις σου....

 

1.Αλήθεια πόσοι djs που παίζουν σε κάποιο μαγαζί παίζουν αποκλειστικά βινύλιο?

Σχεδόν κανένας.... ακόμα και εκτός Ελλάδος.

 

2.Πόσα μαγαζιά έχουν πικάπ?

Ο επαγγελματίας "dj" παίζει με δικό του εξοπλισμό... Συνήθως 2 πικάπ και 2 cds.

 

3.Αλλά και πάλι, πόσα κομμάτια μπορείς να παίξεις από βινύλιο?

Χρησιμοποιώντας timecoded vinyls μπορείς να παίξεις τα πάντα. Για κανονικά βυνιλια... ελάχιστα, γιατί πλεόν τα release σε βυνίλιο είναι πολύ λίγα.

 

 

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θεωρητική σου ερώτηση είμαι απόλυτα σύμφωνος.

 

Όσο για τα υπόλοιπα περί Virtual DJ, Traktor και Serato δεν σε καταλαβαίνω.....τι πιστεύεις πως δεν μπορείς να κάνεις με τα ψηφιακά βυνίλια σε σύγκριση με τα κανονικά ως προς την μίξη ?

 

Και από μία απάντηση στις ερωτήσεις σου....

 

1.Αλήθεια πόσοι djs που παίζουν σε κάποιο μαγαζί παίζουν αποκλειστικά βινύλιο?

Σχεδόν κανένας.... ακόμα και εκτός Ελλάδος.

 

2.Πόσα μαγαζιά έχουν πικάπ?

Ο επαγγελματίας "dj" παίζει με δικό του εξοπλισμό... Συνήθως 2 πικάπ και 2 cds.

 

3.Αλλά και πάλι, πόσα κομμάτια μπορείς να παίξεις από βινύλιο?

Χρησιμοποιώντας timecoded vinyls μπορείς να παίξεις τα πάντα. Για κανονικά βυνιλια... ελάχιστα, γιατί πλεόν τα release σε βυνίλιο είναι πολύ λίγα.

 

 

υπαρχουν dj's στην ελλαδα που παιζουν αποκλειστικα με βινυλιο.αν και πλεον εχω δει αρκετους απο αυτους να στρεφονται στο timecoded vinyl(χωρις αυτο να ειναι κακο).

 

σχετικα με το virtual dj και λοιπα software δεν καταλαβαινω γιατι να μην κανεις σοβαρο σετ.οχι δεν κανεις μονο fade in,fade out.Εχεις ενα σωρο επιλογες και την δημιουργηκοτητα σου για να παιξεις ενα πολυ ενδιαφερον σετ ΜΟΝΟ με το virtual dj χωρις καν την χρηση καποιου εξωτερικου controler.

 

Μπορεις να κανεις beatmatch,looping,εχεις fx κτλ.

Εκτος εαν η σοβαροτητα ενος dj εχει να κανει με το τι εργαλεια παιζει και οχι με το πως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τα υπόλοιπα περί Virtual DJ, Traktor και Serato δεν σε καταλαβαίνω.....τι πιστεύεις πως δεν μπορείς να κάνεις με τα ψηφιακά βυνίλια σε σύγκριση με τα κανονικά ως προς την μίξη ?

 

Ίσως το διατύπωσα λάθος. Με timecoded κάνεις τα πάντα. (Κι εγώ τέτοιο χρησιμοποιώ σπίτι). Με σκέτο software όμως, αν και θεωρητικά κάνεις "τα πάντα", στην πράξη δε νομίζω πως κάποιος επαγγελματίας dj μπορεί να παίξει με virtual dj.

 

 

2.Πόσα μαγαζιά έχουν πικάπ?

Ο επαγγελματίας "dj" παίζει με δικό του εξοπλισμό... Συνήθως 2 πικάπ και 2 cds.

 

Δηλαδή? Ο resident σε ένα club αγοράζει δικά του μηχανήματα? Ή πάει τα δικά του από το σπίτι του? Ή μήπως όταν έρχεται κάποιος dj απ'έξω κουβαλάει μαζί και τα mk2? Δε νομίζω...

 

 

 

 

 

 

υπαρχουν dj's στην ελλαδα που παιζουν αποκλειστικα με βινυλιο.αν και πλεον εχω δει αρκετους απο αυτους να στρεφονται στο timecoded vinyl(χωρις αυτο να ειναι κακο).

 

Ότι υπάρχουν, υπάρχουν. Απλά εγώ μιλάω για τη συντριπτική πλειοψηφία σε clubs, cafe, bars κλπ, που το cd κυριαρχεί. Άρα, στην παρούσα φάση, αν θέλεις να σταθείς και κάπου αλλού εκτός από την κρεβατοκάμαρα, ξέχνα τα timecoded και τα βινύλια. Αυτό θέλω ν πω.

 

 

σχετικα με το virtual dj και λοιπα software δεν καταλαβαινω γιατι να μην κανεις σοβαρο σετ.οχι δεν κανεις μονο fade in,fade out.Εχεις ενα σωρο επιλογες και την δημιουργηκοτητα σου για να παιξεις ενα πολυ ενδιαφερον σετ ΜΟΝΟ με το virtual dj χωρις καν την χρηση καποιου εξωτερικου controler.

 

Μπορεις να κανεις beatmatch,looping,εχεις fx κτλ.

Εκτος εαν η σοβαροτητα ενος dj εχει να κανει με το τι εργαλεια παιζει και οχι με το πως.

 

Δεν συμφωνώ με αυτό. Όπως είπα και παραπάνω, θεωρητικά γίνεται. Στην πράξη είναι αλλιώς... Αλλιώς παίζεις στην κρεβατοκάμαρά σου και αλλιώς όταν είσαι υπεύθυνος για τη μουσική που παίζεις, έχεις κοινό και ένα αφεντικό πάνω από το κεφάλι σου.

 

Δεν θέλω να το παίξω έμπειρος, αλλά μερικά πράγματα τα καταλαβαίνεις μόνο μέσα από την πείρα. Άλλο η θεωρία, άλλο η πράξη.

 

 

Και επειδή με το γραπτό λόγο γίνονται και παρεξηγήσεις, όλα τα λέω στα πλαίσια συζήτησης και όχι προσωπικής αντιπαράθεσης! Λέω απλά τη γνώμη μου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιζω με βινυλια λλα θα επιμεινω οτι μεσω των software μπορεις να κανεις παπαδες.

 

γιατι δεν μπορεις να mixαρεις?πλακα κανετε το ποιο ευκολο mix se software γινεται.το μονο θεμα που τιθεται για μενα ειναι η ποιοτητα του ηχου λογο των mp3.

 

πραγματικα εχω δει αρκετους dj γνωστους να παιζουν με traktor και serato.μια χαρα επαγγελματικα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε εγω μιλαω για τα timecoded τα οποια τα βρισκω χρησιμα αλλα δεν καταλαβαινω το λογο να παιζεις με timecode οταν θα βαλεις μονο 5-6 κομματια απο βινυλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζεις με timecoded για να έχεις τεράστια βιβλιοθήκη. Κοινώς να παίζεις τα mp3 σου. Και ο λόγος ύπαρξης και δημιουργίας των timecoded είναι αυτός. Το cueing ΔΕΝ είναι το ίδιο με software. Δεν γίνεται να παίξεις με ποντίκι!  :P Και timecoded δεν είναι μόνο βινύλιο.

 

Αν το mp3 ειναι 320kbps νομίζω πως η ποιότητα είναι άψογη. Άσε που στα συγκεκριμένα είδη μουσικής δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο. Δε θα παίξεις και vinyl rip του 1998 από πικάπ με χαλασμένη βελόνα, αλλά ακόμη και ένα καλό rip στα 128kbps να παίξεις δε νομίζω να χαλάσει κανέναν. Το ζητούμενο είναι κυρίως η καλή μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω μαζι σου αλλα να εχεις υποψην σου οτι κανεις πλεον dj δεν παιζει με το ποντικι μιας και εχει υπαρξει τρομερη εξελιξη στους midi controllers.

 

http://www.thomann.de/gr/vestax_vci_100b_dj_midi_controller.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω και πάλι πως δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό controller τέτοιου είδους (με play,cue,jog wheel κλπ) και απ'όσο ξέρω δεν χρησιμοποιούνται ευρέως από επαγγελματίες αυτά. Κύριος λόγος πιστεύω πως είναι η αίσθηση... Αυτά τα jog wheels είναι λίγο κάπως... Και σε σύγκριση με των cdj1000 που είναι τα standards, είναι λίγο αστεία.

 

Από την άλλη, controllers σαν αυτό --> http://photo.rukes.com/vanguard85/slides/vanguard85%20017.jpg για να χειρίζεσαι ableton κλπ είναι κάτι το τελείως διαφορετικό. Με αυτά κάνεις όντως "creative djing". Τότε δε βάζεις απλά 60 κομμάτια στη σειρά...κάνεις κανονική performance και θέλει skills! Το συγκεκριμένο το χρησιμοποιεί ο Sasha. Και έχω δει κι άλλους (ο Deadmau5 μου έρχεται στο μυαλό που χρησιμοποιεί τον Xone 3D που έχει midi controller), αλλά δε χρησιμοποιούν τους controllers για να κάνουν cue και pitch τα mp3 τους.

 

Ξεφύγαμε πάλι όμως και είπα να φέρω τη συζήτηση στα ελληνικά δεδομένα και στον 'Ελληνα μέσο dj που παίζει σε μπαράκια, cafe και clubs. Εκεί φυσικά το timecoded και το midi controller είναι ανέκδοτα. Και στην τελική δε χρειάζονται κιόλας για να παίξεις rihanna, "παλιά ροκάκια", rnb, "μπιτάκια" άντε και κανένα τρέντυ electropop. Αν πάλι έχετε βρει residency και μπορείτε να παίζετε τις τελευταίες παραγωγές nudisco, techno & minimal κατευθείαν από beatport, good for you! Και αν είστε και φίρμα και σας λέει το αφεντικό "μπες και παίξε ότι θέλεις, σου έχω και midi controller άμα λάχει", ακόμη καλύτερα! :P

 

Τέλος, υπάρχουν dj's που παίζουν όχι απλά με ποντίκι, αλλά ακόμη και με touchpad! Έχω δει αρκετούς κυρίως σε εστιατόρια-bar-cafe, όπου η μουσική δεν είναι σε πρώτο ρόλο και ο dj χρειάζεται απλά για να επιλέγει μουσική και όχι για να μιξάρει. Τώρα θα μου πείτε "ε... αυτός δεν είναι dj". Κι όμως. Επιλέγει μουσική και πληρώνεται γι'αυτό! Άρα?... Και το λέω αυτό για να μη νομίσει κανείς πως σνομπάρω οποιαδήποτε μορφή djing. Υπάρχουν πολλές διαφορετικές ανάγκες και καταστάσεις και ο καθένας προσαρμόζεται. Ούτε στο καφέ της γειτονιάς θα κουβαλήσεις το διαστημικό σου midi controller, ούτε θα παίξεις σε 2.000 άτομα με hercules dj!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου