Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για μονό μαγνήτη σε neck position.


Regent

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες το θέμα τα λέει όλα.

Θέλω έναν μονό μαγνήτη για μια custom που θα μου κατασκευάσει ένας πολύ καλός μου φίλος και άπαιχτος luthier.

Tα ξύλα θα είναι  Σώμα /Korina + quilt maple top, η ταστιέρα έβενος, το μανίκι δε σας το λέω διότι εκεί είναι και το μυστικό της υπόθεσης.

Οχι floyd και συναφή...

 

Λοιπόν, ψάχνω για 2μετρη, ξανθιά, 90-60-90, ελευθέρων ηθών, εκ του ανατολικού μπλόκ.... ουπς...λάθος αγγελία. ;D.

 

Μονό μαγνήτη για  neck position που να "σκάει" ωραία, με γλυκές συχνότητες, χωρίς ενοχλητικά middle, χωρίς tremble ξυριστικής μηχανής και χωρίς "λασπώδη" bass. Αν και θα τον προτιμούσα "μπασομεσαίο".

Η κιθάρα θα είναι hard/heavy με rock καταβολές. Για bridge position έχω καταλήξει στον War pig της Bare Knuckle, επειδή τον έχω ακούσει live και μου άρεσε πολύ.

 

Ακούω γνώμες.

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ο P-90 παραείναι vintage για τα γούστα μου.

O πρώτος που σκέφτηκα ήταν ο Yngwie Di Marzio που λέει και ο Κώστας, αλλά και ο  S. Duncan SSL1  και μέχρι στιγμής σ'αυτές τις επιλογές κλείνω, αλλα δώστε μου τα φώτα σας και για κάποιον άλλο που να έχετε δοκιμάσει.

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι αν εβλεπες εδω http://www.seymourduncan.com/products/electric/stratocaster/ κατι θα εβρισκες

 

any way εγω εχοντας σε θεση neck τον ssl-5 ειχα πολυ ωραιο ηχο αλλα αφου ψιλοδιαβασεις και σου κανει καποιος δες και εδω τα tone charts http://www.seymourduncan.com/comparetones και κανεις την επιλογη σου

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου