Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για αγορά Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργιος στο σαιτ και ελπίζω, με αυτό το πρώτο μου θέμα να ξεδιαλυνω μια ερώτηση που με βασανίζει εδω και καιρο...

 

Λοιπόν, ιδού η απορία μου: Θέλω να αγοράσω μια Gibson Les Paul, και μαλιστα απο τα high end μοντελα. Απο αυτη την αποψη, εχω φτασει σε δύο κιθάρες που νομίζω οτι μου κάνουν, η Les Paul Custom (σε μαύρο, εννοειται!) και η Les Paul V.O.S. 1958. Αυτος  απο τον οποιο θα τις αγοράσω (μένω Γιάννενα παρεμπιπτόντως) μπορεί να μου κάνει περίπου ιδια τιμή και για τις δύο. Το θέμα είναι ομως, οτι δεν ειμαι απόλυτα σιγουρος ποιά να διαλεξω και ζητάω τη δική σας συμβουλή, μπας και επιτέλους αποφασίσω ποιά μου ταιριάζει.

 

Και για να γίνω πιό σαφής, λατρευω το μπλουζ, αλλα και το classic και progressive rock της δεκαετίας του '70. Ωστοσο, τυχαινει και ο Gary Moore να ειναι ενας απο τους αγαπημενους μου κιθαρίστες και, παίζοντας, θελω να βγάλω σχετικά παρόμοιο ηχο με αυτον που χρησιμοποιεί αυτός.

 

Εχω ηδη μια Fender American Standard Stratocaster, οπωτε απο αυτη την αποψη ειμαι κομπλε.

 

Οτι σκέψεις μπορείτε να μοιραστειτε πάνω στο θεμα, ειναι ευπρόσδεκτες, οπως και οι αποψεις για αλλες κιθαρες, αν εχετε υπ'όψην σας κατι που να βγαζει αυτον τον ηχο που ψαχνω. (Ενα τελευταιο: μη μου μιλήσετε για Huber κιθάρες, εχω δοκιμάσει και δεν μου αρεσουν, ουτε η Orca, αλλα ουτε και η Dolphin) και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Gibson Les Paul, Vox AC30, και ξερο ψωμι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόοοοοοοοοοοοοοοοοοοον

 

Η Les Paul Custom περα απο τη χλίδα που εχει,ηχητικα ειναι ποιο μουντη και ποιο "βαθεια".Ειναι πολυ jazzαρια στα καθαρα,και "σκοτεινη" στα γκαζια λογω του mahogany καπακιου(η standart εχει maple)Η 58αρα ειναι φοβερη,την εχω βαλει και εγω στο ματι και εχει αυτο τον κλασσικο "vintage les paul tone"

 

 

  Πρωτα δοκιμασε,και δες ποια σου αρεσει στα ΧΕΡΙΑ και στον ΗΧΟ.Επισης,η custom βγαινει και με 3 μαγνητες και Bigsby τρέμολο.Πια Custom εχει αυτος απο τον οποιο σκοπευεις να αγορασεις?

 

 

p.s Τι ενισχυτή έχεις?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι αυτη (με το maple top)

 

http://www.gibsoncustom.com/flash/products/lespauls/lpcustom/LPCustom.html

 

παρε τη standard

 

αν ειναι αυτη (full mahogany)

 

http://www.gibsoncustom.com/flash/products/lespauls/573pu/1957Custom3PU.html

 

παρε την CUSTOM φυσικα (αλλη χλιδη και χαρη εχει ο εβενος & γενικα αφου θα τα σκασεις που θα τα σκασεις για Gibson παρε μια που να ειναι ομορφη  )

 

ηχητικα πανω κατω τα ιδια ειναι (με την Custom ελαχιστα πιο πριμα λογω αυξημενου συνηθως βαρους) ,φορανε αλλωστε τους ιδιους μαγνητες.

 

δοκιμασε και τις δυο βεβαια και δες πια θα σε "κερδισει" (κατι μου λεει οτι αν η custom ειναι η full mahogany θα  βγει νικητρια... ;D)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος  απο τον οποιο θα τις αγοράσω (μένω Γιάννενα παρεμπιπτόντως) μπορεί να μου κάνει περίπου ιδια τιμή και για τις δύο

 

Απο καθαρή περιέργεια, μήπως αυτός που τις πουλάει λέγεται Γιώργος;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..και γω την εψαχνα με τις gibson lp και ηταν να αγορασω μια μαλιστα,αλλα απο την αλλη σκευτικα

οτι σε gibson  ειδικα lp μοντελο που ειναι πολυ φημισμενη αυτη η εταιρια,πληρωνεις αρκετα το ονομα,

κατα την γνωμη μου, ψαξε καμια κιθαρα που πληρωνεις λιγοτερο το ονομα απο τον

ηχο,αυτα ;)

-CΛINE-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και οι αποψεις για αλλες κιθαρες, αν εχετε υπ'όψην σας κατι που να βγαζει αυτον τον ηχο που ψαχνω

 

η κιθαρα παιζει πολυ λιγοτερο ρολο στον ηχο απο οτι νομιζεις,αν παιρνεις λοιπον τη κιθαρα αυτη για να...βγαλεις συγκεκριμενο ηχο λαθος πρατεις ;) τα σημαντικοτερα ''εργαλεια"για να βγαλεις ηχο ειναι

 

1.τα χερια σου και το μυαλο σου

2.τα ΕΦΕ σου

3.ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ σου

4.ο τροπος που τα χρησιμοποιεις

5.τελευταια  και καταϊδρωμενη η κιθαρα... ;D

 

γενικα Les Paul θα αγορασεις αν ζητας μια κιθαρα με μπολικο sustain,γεματο ηχο και "παλαιοροκαδικη" συμπεριφορα στα βρωμικα...

 

τετοιες κιθαρες με αυτη τη κατασκευαστικη συνταγη (παχυ maple/mahogany σωμα,κοντη σκαλα και διπλους) βγαζει και η...κουτση Μαρια

 

αν σωνει και καλα δεν κολλας στη μαρκα παιρνεις και μια τετοια (παλια η καινουργια)

 

http://cgi.ebay.com/YAMAHA-SG-SBG-2000-SG2000-KISS-GIBSON-LES-PAUL-KILLER_W0QQitemZ230312415782QQihZ013QQcategoryZ33049QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

http://cgi.ebay.com/80-81-Yamaha-SG-SBG2000_W0QQitemZ320323532674QQihZ011QQcategoryZ33049QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

 

 

και εισαι μια χαρα (και καλυτερα μια και με τα υπολοιπα....2 χιλιαρικα που θα σου μεινουν απο την VOS μπορεις να αγορασεις εκπληκτικο ενισχυτη και εφε. ;D

 

ΟΜΩΣ αν θες GIBSON να ξερεις οτι παλια η Gibson διαφημιζε τον...εαυτο της με το γνωστο "only a GIBSON is GOOD ENOUGH" & αυτο ισχυει και σημερα (ειδικα αν μιλαμε για την VOS & Custom Shop σειρα)

 

Με αλλα λογια αν εχεις "δαγκωσει τη λαμαρινα" με τη Gibson ΚΑΝΕΝΑ υποκαταστατο δεν θα σε ικανοποιησει.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ουσιαστικά δίλημμα υπάρχει αν είναι να διαλέξεις ανάμεσα σε maple ή mahogany top

 

Αν μιλάμε για maple top τότε δεν πιστεύω να υπάρχουν μεγαλύτερες διαφορές ανάμεσα σε 57' goldtop, 58' plain, 59' flame super-duper, 60' klp από ελάχιστες διαφορές που θα μπορούσαν να υπάρχουν ακόμα από όργανο σε όργανο ίδιου μοντέλου

Θέμα specs είναι περισσότερο

 

Προσωπικά (για maple) θα προτιμούσα την 58 σε κανένα από αυτά τα lemon χρωματάκια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Για μεταπωληση (αν σε ενδιαφερει)στο μελλον (ποτε δεν ξερεις....) ΜΟΝΟ Gibson

2)Για σκασιμο και οχι σκετο sustain χρειαζεται και το maple

3)Για να ακουσεις αυτον τον ηχο ΔΕΝ χρειαζονται τοσα πολλα λεφτα .Με αρκετα λιγοτερα κανεις την ιδια δουλεια και με κιθαρα της ιδιας εταιριας.

Σιγουρα πρεπει να χωσεις το σχετικο πακετο αλλα καλο ειναι να μην πεφτεις θυμα του marketing(V.O.S)κλπ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα συμφωνήσω με την επιλογή Custom Shop, ως ιδιοκτήτης μιας από αυτές.

 

Προτείνω αν είναι δυνατόν να παίξεις πρώτα με την κιθάρα, μιας και τα λεφτά είναι πολλά, απ' το να διαλέξεις μια από eshop αν η διαφορά δεν είναι υπερβολική (πραγματικά για 200-300 ευρώ δεν αξίζει τον κόπο όταν έχεις ήδη δώσει 3000-4000).

 

Από 'κει και πέρα θα σου συνιστούσα μοντέλα 2003-2006, γιατί απ' ότι διαβάζω η ποιότητα της Gibson έχει αρχίσει και πέφτει ξανά τα τελευταία δύο χρόνια (αν θα δείς και τις πωλήσεις μεταχειρισμένων στο ebay οι περισσότερες είναι μοντέλα '07-'08).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι αυτη (full mahogany)

 

http://www.gibsoncustom.com/flash/products/lespauls/573pu/1957Custom3PU.html

 

παρε την CUSTOM φυσικα (αλλη χλιδη και χαρη εχει ο εβενος & γενικα αφου θα τα σκασεις που θα τα σκασεις για Gibson παρε μια που να ειναι ομορφη  )

 

ηχητικα πανω κατω τα ιδια ειναι (με την Custom ελαχιστα πιο πριμα λογω αυξημενου συνηθως βαρους) ,φορανε αλλωστε τους ιδιους μαγνητες.

 

δοκιμασε και τις δυο βεβαια και δες πια θα σε "κερδισει" (κατι μου λεει οτι αν η custom ειναι η full mahogany θα  βγει νικητρια... ;D)

 

 

να προσθέσουμε εδώ και το long neck tenon της συγκεκριμένης. Πάντως, αν όντως δεν κολλάς στη μάρκα, υπάρχουν κιθάρες με ΠΟΛΥ λιγότερα λεφτά και τον ίδιο, αν οχι ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ήχο.

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου