Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος laptop σε usb κάρτα ήχου


pbarbalias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

Έχω laptop acer με midi controler και το fruity loops.

 

Στο στούντιο που πάω όταν το συνδέσαμε έβγαζε αρκετό θόρυβο που γινόταν ενοχλητικό όταν δεν παίζαμε με την μπάντα. Νόμιζα ότι φταίει η κάρτα ήχου γιατί δεν έκανε πολύ καλή επαφή και πήρα ένα φθηνό usb audio ανταπτοράκι να δοκιμάσω. Εξακολουθεί να κάνει τα ίδια οπότε καταλήγω σε δύο συμπεράσματα:

 

Είτε φταίει το καλώδιο (δοκίμασα 1-2 που είχα) είτε οι φθηνές κάρτες ήχου που έχω.

Θα πάρω ένα καινούργιο καλώδιο για δοκιμή, αλλά μήπως να πάρω μια καλύτερη κάρτα ήχου (πάντα usb για να την παίρνω μαζί..) Δεν είμαι επαγγελματίας θα ήθελα να δώσω το πολύ 50-60 ευρώ.

 

Έχει συναντήσει κάποιος αντίστοιχο πρόβλημα? Τί μου προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αφαίρεσε το τροφοδοτικό ρεύματος και δες αν σταματάει ο θόρυβος.

Το ποιό πιθανό είναι αυτό και το έχουν σχεδόν όλα τα laptop. Συνήθως δεν φταίει η κάρτα. Αν είναι έτσι, υπάρχει μεγαλο σχετικό θέμα που μπορείς να κοιτάξεις για λύσεις, αλλά ένας άμεσος τρόπος είναι να βάλεις μονωτική ταινία στη γείωση του φις. Βέβαια έτσι δεν θα έχεις γείωση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο!

 

Το ανακάλυψα κατα τύχη δοκιμάζοντας διάφορα μόλις γύρισα.

Τώρα διάβασα και το post σου και επιβεβαιώθηκα.

 

Είναι εύκολο να το βάλω σε μπαλαντέζα που να μην έχει γείωση. Εντάξει δεν νομίζω να καει επειδή δεν έχει γείωση. Αλλά σκεφτόμουν αύριο να πάω να πάρω έναν σταθεροποιητή τάσης, ή έστω μικρό ups και να δοκιμάσω.

 

Έτσι κι αλλιώς το ups το θέλω για το router οπότε δεν πάει χαμένο..

 

Μιλάμε πάντως για πολύ θόρυβο! Να δω πως θα καταφέρω τώρα να τον ησυχάσω!...

 

Ευχαριστώ και πάλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τράβηξα γολγοθά μεγάλο μέχρι να διαπιστώσω τι πραγματικά έφταιγε στην περίπτωσή μου, ένα απο τα πολλά που κατάλαβα ελπίζω να σε βοηθήσει:

Το ups δε θα κάνει τίποτε απολύτως για την περίπτωσή σου...βέβαια θα εξαλήψει κλικς που δημιουργούνται όταν στην ίδια γραμμή είναι και φώτα-ψυγείο κτλ...

 

Όταν το λάπτοπ σου(στην πρίζα) το συνδέεις με τη usb καρτα ήχου και αυτή τη συνδέεις σε κονσόλα-ηχεία τα οποία γειώνονται τότε δημιουργείται -χονδρικά-μια (όχι μουσική!) λούπα ρεύματος, έτσι όπως πολύ σωστα προανέφερε ο yameth με ταινία στη γείωση θα κάνεις δουλειά καλή...

...και δεν καίγεται επειδή δε μαζεύεται φορτίο αφού εκτονώνεται στις άλλες γειωμένες συσκευές...

...βέβαια σε ακραία περίπτωση σκασίματος τροφοδοτικού τα μαζεύεις όλα στο χέρι...(ακραία περίπτωση...!)

 

Να αποφύγεις τη σύνδεση συσκευών απο διαφορετικές μπρίζες(βάλτα όλα πάνω στο ups και μη βγάλεις τη γη απο το ups,μόνο του λάπτοπ)...στην περίπτωσή μου στο δωμάτιό μου αισθάνομαι 'τσίμπημα' όταν ακουμπάω τις γειώσεις 2 διαφορετικών μπριζών...πού να άκουγες και το θόρυβο που έβγαινε από τα ηχεία...

 

Τέλος αν η κάρτα σου έχει balanced συνδέσεις(αμφιβάλλω γιατί λες οτι είναι φθηνή) τσέκαρε μήπως χρησιμοποιείς unbalanced καλωδίωση...

αυτάαααα....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα των laptop...απλα παρε ενα φιλτρο για τον ηχο..το ειδα σε εναν dj αυτο...απο την καρτα στο φιλτρο και μετα κονσολα η ηχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα των laptop...απλα παρε ενα φιλτρο για τον ηχο..το ειδα σε εναν dj αυτο...απο την καρτα στο φιλτρο και μετα κονσολα η ηχεια...

 

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος...?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω οτι κι αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα,ομως γιατι δεν εχω διαπιστωσει κατι τετοιο με το serato της rane η το traktor της NI?δλδ ευθυνεται και το controler/audio interface η ειναι θεμα μονο laptop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν δεν καταλάβατε ακόμα το πρόβλημα είναι στο hardware των laptop και δεν έχει να κάνει με τι πρόγραμμα ή κάρτα χρησιμοποιείς.

 

Τα φίλτρα αφαιρούν το hum αλλά και χρήσιμες συχνότητες και όχι επιτυχώς σε αυτές τις περιπτώσεις. Αν θέλετε όμως μπορείτε να ξοδεύετε σε γιατροσόφια αρκει να μη παρασύρετε και άλλους. Το θέμα έχει συζητηθεί εκτενέστατα. Αναζητήστε το.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου