Προς το περιεχόμενο

Ακουστική Project Studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε μια αίθουσα πχ για πρόβες και ένα συγκρότημα που παίζει σε κάποια ένταση. Η μόνωση που έχει γίνει μπορεί να καλύψει κάποιες συχνότητες μέχρι κάποια db. Συνήθως υπάρχει πρόβλημα στις χαμηλές καθώς ταξιδεύουν και μπορούν να κάνουν αν πχ είσαι σε μια πολυκατοικία το ρετιρέ να τρίζει. Κάνοντας λοιπόν μια μελέτη κατασκευής της κάθε αίθουσας ο μελετητής είναι υποχρεωμένος να σου δώσει ένα standard db όριο στο οποίο δεν θα έχεις πρόβλημα στο να ενοχλείς κάνοντας την πρόβα σου. Το λεπόν :P τα 110 db είναι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχουμε μια αίθουσα πχ για πρόβες και ένα συγκρότημα που παίζει σε κάποια ένταση. Η μόνωση που έχει γίνει μπορεί να καλύψει κάποιες συχνότητες μέχρι κάποια db. Συνήθως υπάρχει πρόβλημα στις χαμηλές καθώς ταξιδεύουν και μπορούν να κάνουν αν πχ είσαι σε μια πολυκατοικία το ρετιρέ να τρίζει. Κάνοντας λοιπόν μια μελέτη κατασκευής της κάθε αίθουσας ο μελετητής είναι υποχρεωμένος να σου δώσει ένα standard db όριο στο οποίο δεν θα έχεις πρόβλημα στο να ενοχλείς κάνοντας την πρόβα σου. Το λεπόν :P τα 110 db είναι οκ?

1. Η μελετη γινεται κατοπιν αυτοψιας του χωρου για να ληφθουν υποψιν ολες οι παραμετροι

 

2. Η ηχομονωση εξαρταται απο την κατασκευη.

 

3. 110 dB ειναι η ενταση μιας τυπικης προβας (κακως αλλα τελοσπαντων).

 

4. Αναλογα με την μελετη και την χρηματικο ποσο που θελετε να διαθεσετε θα εχετε και καλυτερα αποτελεσματα, αλλα η ηχομονωση σε dB  και τα εξοδα δεν ειναι αναλογα ποσα

 

Συνηθως ηχομονωση 60 dB εχει υπερπολλαπλασιο κοστος απο ηχομονωση 30 dB

 

 

Αποτι καταλαβα υπογραψατε με τον μηχανικο ακουστικης που θα αναλαβει την μελετη και κατασκευη του χωρου. Καλο ειναι να τον ρωτησει ολες αυτες τις λεπτομερειες ωστε να καταλαβει τι εχετε σκοπο να κανετε. Αφου επελεξες μηχανικο ακουστικης καλο ειναι να συνεχισεις μαζι του και απλα να βαλεις φωτογραφιες στο φορουμ, εχεις παρει το σωστο δρομο και προσελαβες επαγγελματια οποτε συνεχισε μαζι του.

 

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

4. Αναλογα με την μελετη και την χρηματικο ποσο που θελετε να διαθεσετε θα εχετε και καλυτερα αποτελεσματα, αλλα η ηχομονωση σε dB  και τα εξοδα δεν ειναι αναλογα ποσα

 

Ξέχασες και τον χώρο. Ανάλογα τον χώρο που έχεις τι μόνωση μπορείς να κάνεις. πχ Ταβάνι κολώνες κτλ...

 

 

 

Ναι έγινε η επιλογή αυτή γιατί θέλουμε κάτι 100% όσο γίνετε σωστό και λειτουργικό για εμάς και τους μουσικούς. Απλά έχω και εγώ τις "αμφιβολίες" μου και είπα να ακούσω 2-3 γνώμες από το forum που εμπιστεύομαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδια μπορει καποιος να μου πει τι ειδους υλικο ειναι αυτο που χρησιμοποιειο ο τυπος σε αυτο το βιντεακι?Συγκεκριμενα το εξωτερικο περιβλημα με τα πουλακια ;D.Σκεφτομαι να φτιαξω κι εγω μπασσοπαγιδες για το δωματιο μου αλλα θα ηθελα να ειναι καπως ομορφες αισθητικα οπως αυτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μπορει καποιος να μου πει τι ειδους υλικο ειναι αυτο που χρησιμοποιειο ο τυπος σε αυτο το βιντεακι?Συγκεκριμενα το εξωτερικο περιβλημα με τα πουλακια ;D.Σκεφτομαι να φτιαξω κι εγω μπασσοπαγιδες για το δωματιο μου αλλα θα ηθελα να ειναι καπως ομορφες αισθητικα οπως αυτες.

Ο τύπος είπε "thin fabric from IKEA" οπότε είναι λεπτό ύφασμα απ'το ΙΚΕΑ. Δηλαδή μόλις τελειώσει η τοποθέτηση των πάνελ, απλά βάζεις από μπροστά το ύφασμα με το σχέδιο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε μου και κατι αλλο.Αυτα πως τα κρεμας σε ενα τοιχο?Η δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος?

Δεν ξέρω στο βίντεο πως είναι τοποθετημένα, το μόνο που έχω δει εγώ, είναι με φαρδύ πλαστικό (όχι αυτό με τη τσόχα) velcro. 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω στο βίντεο πως είναι τοποθετημένα, το μόνο που έχω δει εγώ, είναι με φαρδύ πλαστικό (όχι αυτό με τη τσόχα) velcro. 

Εννοεις κατι τετοιο?

 

 

Αν καταλαβα ειναι κολλητικη ταινια διπλης οψης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου