Προς το περιεχόμενο

Μικρό setup trick για bolt on μπράτσα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Βρήκα πριν λίγο καιρό αυτό το μικρό κολπάκι στο gear page. Φαίνεται να προέρχεται από κάποιο manual της G&L, το δοκίμασα και δείχνει να δουλεύει (αλλά δείτε και τις παρατηρήσεις παρακάτω).

 

Η διαδικασία έχει ως εξής:

 

1) Ξεβιδώνετε κατά 1/2 της στροφής τις βίδες του μπράτσου. Ναι. Με τις χορδές πάνω. Ψυχραιμία.

2) Το κουρδιστήρι θα δείξει ότι οι χορδές έχουν γίνει flat.

3) Κουρδίζετε στο σωστό τόνο (με τις βίδες ξεσφιγμένες). Προτείνω να κουρδίσετε τις μεσαίες χορδές πρώτα.

4) Σ'αυτό το σημείο, υπάρχει πιθανότητα να ακούσετε ένα ανεπαίσθητο "κρακ" από την ένωση μπράτσου/σώματος. Έτσι λένε κάποιοι τουλάχιστον, εγώ δεν άκουσα τίποτα. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, είναι το μπράτσο που οι χορδές το έφεραν με την τάση τους πιο "μέσα" στο neck pocket.

5) Σφίγγετε κανονικά τις βίδες

6) Το κουρδιστήρι θα δείχνει τώρα ότι οι χορδές έχουν γίνει sharp.

7) Κουρδίζετε κανονικά.

 

Λοιπόν... όλη αυτή η διαδικασία, υποτίθεται ότι βελτιώνει το sustain και το resonance (το ακουστικό βέβαια!) της κιθάρας. Τα δικά μου πειράματα έδειξαν ότι όντως υπάρχει μια μικρή μεν, παρατηρήσιμη δε διαφορά. Πάντοτε η διαφορά είναι διακριτή στο ακουστικό παίξιμο και ελάχιστα βέβαια μέσα από ενισχυτή. Και περισσότερο "ενθουσιάζει" η αίσθηση της κιθάρας παρά ο ήχος (πράγμα βέβαια σημαντικό και αυτό).

 

Προσοχή ωστόσο: το δοκίμασα σε δύο κιθάρες των οποίων το neck είχε αφαιρεθεί πριν λίγο καιρό για κάποιες εργασίες. Υπάρχει πολύ σοβαρό ενδεχόμενο λοιπόν, αυτό το τρικ να "βελτίωσε" τη σύνδεση μπράτσου/σώματος. Φυσικά το ίδιο μπορεί να ισχύσει και για κιθάρες όπως έρχονται από το εργοστάσιο. Εξάλλου δεν είναι τυχαίο ότι η G&L το πρότεινε σαν μέρος του βασικού setup των κιθαρών της.  ;)

 

YMMV, προτείνω αυτό το κολπάκι για όποιον θέλει να το δοκιμάσει και με ενδιαφέρον θα ήθελα να ακούσω τα δικά σας συμπεράσματα.

 

PS: Ξέρω ότι δεν θα εισακουστώ, αλλά παρακαλώ να μην έχουμε posts για κουρδισμένα ξύλα πάλι....  ::)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ευχαριστώ πολύ για το trick!

Μέσα στις γιορτές σκοπεύω να μοντάρω μια custom στρατ!

 

E, στη δική σου περίπτωση δεν υπάρχει καν ψυχολογικό "κόλλημα".  ;)

 

Καλή επιτυχία!  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TGL δεν θα μπω στην διαδικασία να σχολιάσω γιατί είπες να μην έχουμε posts για κουρδισμένα ξύλα πάλι  :P 

Αυτό που ήθελα να πω είναι σχετικά με το "ψυχραιμία" που είπες. Ακόμα και τελείως

να ξεβιδώσεις και να βγάλεις το μπράτσο απ την κιθάρα την ώρα που είναι κουρδισμένη,

με λίγη προσοχή, δεν τρέχει τίποτα!!! Μην τα κάνουμε όλα τόσο τραγικά. Το έχω κάνει

πολλές φορές  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TGL δεν θα μπω στην διαδικασία να σχολιάσω γιατί είπες να μην έχουμε posts για κουρδισμένα ξύλα πάλι  :P 

Αυτό που ήθελα να πω είναι σχετικά με το "ψυχραιμία" που είπες. Ακόμα και τελείως

να ξεβιδώσεις και να βγάλεις το μπράτσο απ την κιθάρα την ώρα που είναι κουρδισμένη,

με λίγη προσοχή, δεν τρέχει τίποτα!!! Μην τα κάνουμε όλα τόσο τραγικά. Το έχω κάνει

πολλές φορές  ;)

 

Κι εγώ το έχω κάνει αλλά ίσως κάποιοι να είναι κάπως νευρικοί με το θέμα.  ;)

 

Επίσης δεν έχω δικαίωμα να λογοκρίνω αυτό που θα είχες να πεις, αν το δοκίμασες και έχεις κάποιο σχόλιο θα ήθελα να το ακούσω.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασμενο το κολπο, ουσιαστικα "φερνει" το μανικι πιο μεσα γιατι πιθανα λογω της προσφυσης των εμπλεκομενων μερων (neck heel - neck pocket) να εχει "κατσει" αλλιως.

 

Θεωρητικα ειναι πιθανοτερο να το συναντησει κανεις σε ετοιμες bolt-ons που λογω της "βιασυνης" στη συναρμολογηση δεν τοποθετουνται να μανικια εντελως στη θεση τους.

Βεβαια μιλαμε για ελαχιστες αποστασεις...

 

Παντως ειναι μεσα στο "πακετο" μικροδιορθωσεων του μανικου, οπως π.χ. της διορθωσης της "ευθειας" ετσι ωστε να μην πεφτει εξω η μικρη ΜΙ στα κατω ταστα.

 

good one, TGL!  ;)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασμενο το κολπο, ουσιαστικα "φερνει" το μανικι πιο μεσα γιατι πιθανα λογω της προσφυσης των εμπλεκομενων μερων (neck heel - neck pocket) να εχει "κατσει" αλλιως.

 

Θεωρητικα ειναι πιθανοτερο να το συναντησει κανεις σε ετοιμες bolt-ons που λογω της "βιασυνης" στη συναρμολογηση δεν τοποθετουνται να μανικια εντελως στη θεση τους.

Βεβαια μιλαμε για ελαχιστες αποστασεις...

 

Παντως ειναι μεσα στο "πακετο" μικροδιορθωσεων του μανικου, οπως π.χ. της διορθωσης της "ευθειας" ετσι ωστε να μην πεφτει εξω η μικρη ΜΙ στα κατω ταστα.

 

good one, TGL!  ;)

 

 

Thx Alder!  :)

 

Απ'ότι παρατήρησα ίσως δεν είναι καν τόσο κρίσιμο όσο η διόρθωση της ευθυγράμμισης, τουλάχιστον σ'αυτές που το δοκίμασα, το neck pocket ήταν αρκετά σφικτό και η ευθεία ερχόταν μόνη της. Στη μία μάλιστα μπορείς να κρεμάσεις την κιθάρα από το neck χωρίς βίδες και το σώμα να κρέμεται "κολλημένο".

 

Όπως το σκέφτηκα είναι ένα ανάλογο fine tuning με το να κατεβάσουμε το action κάτω από τις εργοστασιακές προδιαγραφές. Όλοι γνωρίζουμε ότι η Fender, για παράδειγμα, είναι ελαφρά συντηρητική στις προδιαγραφές του action και του relief για "να έχει το κεφάλι της ήσυχο" (όπως και όλοι νομίζω).

 

Τελικά βέβαια αυτό είναι: fine tuning κόλπο, και σε μεγάλο βαθμό αποδίδει στην "αίσθηση" του οργάνου. Δεν είναι placebo πάντως.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τοτε που αλλαξα μανικι στην strat μου εχω παρατηρησει καποια μειωση του sustain και πιο συγκεκριμενα στην νοτα Α στην πανω οκταβα (πχ 5ο ταστο στην μι καντινι). Δοκιμασα το trick αγαπητε TGL αλλα δυστυχως δεν αλλαξε απολυτως τιποτα, ουτε σε αισθηση. Τελικα πιστευω οτι σε καποια σωματα "καθονται" καλυτερα καποια μανικια προφανως λογω πυκνοτητας και συντονισμων των δυο ξυλων. Καπου ειχα διαβασει κι ενα αλλο trick - με κολλα αναμεσα σε σωμα κ μανικι και μετα παλι βιδες. Το ειχα δοκιμασει σ ενα Squier μπασο το οποιο επασχε απο resonance αλλα και παλι δεν ειχε γινει τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το έκανα στην Tokai μου... Η αλήθεια είνα ότι τώρα δονείται περισσότερο... Για αποτελέσματα στον ηλεκτρικό ήχο δεν παίρνω κι όρκο, αλλά το resonance αυξήθηκε... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου